Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВСУ від 25.05.2016 року у справі №6-948цс16

Постанова ВСУ від 25.05.2016 року у справі №6-948цс16

11.02.2017
Автор:
Переглядів : 360

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2016 року м. КиївСудова палата у цивільних справах

Верховного Суду України у складі:

головуючого Романюка Я.М.,суддів:Гуменюка В.І.,Сімоненко В.М.,Яреми А.Г., Лященко Н.П.,Охрімчук Л.І.,

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_7 до Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про стягнення компенсації за несвоєчасно виплачену заробітну плату за заявою Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про перегляд судових рішень,

в с т а н о в и л а :

У липні 2015 року ОСОБА_7 (в подальшому змінила прізвище на Конєва) звернулася до суду із позовом до Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (далі - ОКП «Донецьктеплокомуненерго») про стягнення компенсації за несвоєчасно виплачену заробітну плату, який мотивувала тим, що з 8 квітня 2013 року по 18 вересня 2014 року вона працювала в ОКП «Донецьктеплокомуненерго» ВП ВО «Жданівкатепломережа» на посаді юрисконсульта та була звільнена згідно пункту 1 статті 38 КЗпП України у зв'язку з переїздом.

Заборгованість по заробітній платі складала на день звільнення за період з травня 2014 року по вересень 2014 року в сумі 13 491 грн. 30 коп., яку на день звільнення позивач не отримала.

1 грудня 2014 року ОСОБА_7 звернулась до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості по заробітній платі та компенсації за затримку заробітної плати, компенсацію було розраховано по 1 грудня 2014 року за 51 день, середньоденна заробітна плата складає 192 грн. 43 коп., виходячи за останні два робочі місяці - липень і серпень, так як у вересні робочі дні відсутні.

Борівським районним судом Харківської області було видано виконавчий лист про стягнення заборгованості по заробітній платі в сумі 13 491 грн. 30 коп. та компенсації за затримку розрахунку в сумі 9 813 грн. 43 коп., який позивач направила на примусове виконання до ВДВС Краматорського МУЮ.

2 червня 2015 року позивач отримала заборгованість по заробітній платі.

На підставі вищевикладеного ОСОБА_7 вважала, що необхідно провести компенсації за несвоєчасно виплачену заробітну плату з моменту звільнення з 19 вересня 2014 року по день розрахунку 2 червня 2015 року, з урахуванням того, що за 51 день вже було проведено нарахування та присуджено судом. Просила стягнути з відповідача на її користь середній заробіток (компенсацію) за час затримки розрахунку по фактичний день розрахунку в сумі 39 448 грн. 15 коп., виходячи з розрахунку: 205 днів прострочення, які помножені на 192 грн. 43 коп. середньомісячної заробітної плати.

Рішенням Борівського районного суду Харківської області від 31 серпня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_7 задоволено. Стягнуто з ОКП «Донецьктеплокомуненерго» на користь ОСОБА_7 середній заробіток (компенсацію) за час затримки розрахунку при звільненні по фактичний день розрахунку у сумі 39 882 грн. 75 коп.

Рішенням апеляційного суду Харківської області від 5 листопада 2015 року рішення суду першої інстанції в частині визначення розміру середнього заробітку (компенсації) за час затримки розрахунку при звільненні по фактичний день розрахунку змінено. Зменшено розмір середнього заробітку (компенсації) за час затримки розрахунку при звільненні по фактичний день розрахунку з 39 882 грн. 75 коп. до 23 861 грн. 32 коп. В решті рішення залишено без змін.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 24 лютого 2016 року касаційну скаргу ОКП «Донецьктеплокомуненерго» відхилено. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишено без змін.

У поданій до Верховного Суду України заяві ОКП «Донецьктеплокомуненерго» просить скасувати рішення судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову у позові, посилаючись на невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права, а саме статей 116, 117 КЗпП України, статей 263, 617 ЦК України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи заяви, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що заява підлягає частковому задоволенню.

На підставі ст. 360-4 ЦПК України Верховний Суд України скасовує судове рішення у справі, яке переглядається з підстави неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, якщо установить, що воно є незаконним.

Судом встановлено, що заочним рішенням Борівського районного суду Харківської області від 26 грудня 2014 року стягнуто з ОКП «Донецьктеплокомуненерго» на користь ОСОБА_7 заборгованість по невиплаченій заробітній платі у сумі 13 491 грн. 30 коп. та компенсацію за затримку розрахунку при звільненні у сумі 9 813 грн. 43 коп.

Ухвалою Борівського районного суду Харківської області від 27 травня 2015 року у задоволенні заяви ОКП «Донецьктеплокомуненерго» про перегляд рішення від 26 грудня 2014 року у зв'язку з нововиявленими обставинами відмовлено.

На виконання рішення Борівського районного суду від 26 грудня 2014 року на користь ОСОБА_7 перераховано 13 491 грн. 30 коп., що підтверджується копією платіжного доручення № 2436 від 2 червня 2015 року.

Відповідно до сертифікату (висновку) від 28 серпня 2014 року № 2644 Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 2 липня 2014 року для ОКП «Донецьктеплокомуненерго» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодилися суди апеляційної та касаційної інстанцій, виходив із того, що непроведення з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Доводи відповідача щодо відсутності у останнього вини у затримці остаточного розрахунку з позивачем спростовуються заочним рішенням Борівського районного суду Харківської області від 26 грудня 2014 року у справі № 614/1323/14-ц, яким встановлена вина ОКП «Донецьктеплокомуненерго» у затримці розрахунку з ОСОБА_7, та визначений розмір середньоденної заробітної плати - 192 грн. 43 коп., у зв'язку з чим відповідно до статті 117 КЗпП України була стягнута компенсація за затримку розрахунку при звільненні. Згідно частини третьої статті 61 ЦПК України, дані обставини доказуванню не підлягають.

Проте у наданих для порівняння постановах Верховного Суду України від 11 листопада 2015 року та від 23 березня 2016 року суд виходив із того, що настання обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), що встановлені висновком Торгово-промислової палати, свідчить про відсутність вини підприємства у затримці виплат позивачу належних при звільненні сум у строки, визначені статтею 116 КЗпП України.

Викладене свідчить про те, що існує невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах статей 116, 117 КЗпП України, статті 263 ЦК України.

Усуваючи розбіжності у застосуванні судами зазначених вище норм матеріального права, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України виходить із такого.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст