Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВСУ від 23.12.2014 року у справі №3-194гс14

Постанова ВСУ від 23.12.2014 року у справі №3-194гс14

28.02.2017
Автор:
Переглядів : 164

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2014 року м. КиївСудова палата у господарських справах

Верховного Суду України у складі:

головуючого Барбари В.П., суддів:Берднік І.С.,Колесника П.І., Гуля В.С.,Потильчака О.І., Ємця А.А.,Шицького І.Б., - Жайворонок Т.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Одеської обласної ради (далі - Одеська облрада) про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 29 липня 2014 року в справі № 916/2414/13 за позовом заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Одеської облради до Білгород-Дністровської районної ради Одеської області (далі - Білгород-Дністровська райрада), фізичної особи - підприємця ОСОБА_9 (далі - ФОП ОСОБА_9.) про визнання незаконним і скасування рішення районної ради та визнання недійсним договору оренди землі,

в с т а н о в и л а :

У вересні 2013 року заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора звернувся до суду із зазначеним позовом в інтересах держави в особі Одеської облради, посилаючись на те, що рішення Білгород-Дністровської райради, яким ФОП ОСОБА_9 передано в оренду земельну ділянку, є незаконним, оскільки повноваження щодо розпорядження нею належать Одеській облраді, та просив:

- визнати незаконним і скасувати рішення Білгород-Дністровської райради від 7 вересня 2001 року № 479-ХХІІІ «Про надання земельної ділянки на Будацькій косі біля селища Затока у довгострокову оренду приватному підприємцю ОСОБА_9 для забудови та обслуговування бази відпочинку «ІНФОРМАЦІЯ_1»;

- визнати недійсним договір оренди зазначеної земельної ділянки площею 0,9872 га, укладений 7 листопада 2001 року між Білгород-Дністровською райрадою та ФОП ОСОБА_9

Заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора просив поновити строк на подання позовної заяви, посилаючись на те, що про порушення Білгород-Дністровською райрадою норм законодавства прокуратурі стало відомо 29 липня 2013 року під час проведення перевірки.

ФОП ОСОБА_9 проти позову заперечувала та просила застосувати наслідки пропуску строку позовної давності, посилаючись на те, що оскаржуване рішення надсилалося до Білгород-Дністровської міжрайонної прокуратури після оформлення протоколу сесії Білгород-Дністровської райради та у вересні 2009 року, коли Білгород-Дністровська прокуратура витребувала інвентарну справу на комплекс будівель бази відпочинку «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташований на зазначеній земельній ділянці. Крім того, перевірка прокуратурою дотримання вимог природоохоронного законодавства проводилася тричі, перший раз - у липні 2011 року.

Білгород-Дністровська райрада проти позову заперечувала, посилаючись на законність прийнятого нею рішення.

Одеська облрада, в інтересах якої заявлено позов, просила припинити провадження у справі в частині позовних вимог про визнання незаконним і скасування рішення Білгород-Дністровської райради від 7 вересня 2001 року № 479-ХХІІІ, посилаючись на те, що розгляд таких спорів віднесено до компетенції адміністративних судів. Крім того, зазначала, що про прийняття Білгород-Дністровською райрадою оспорюваного рішення Одеській облраді було своєчасно повідомлено у 2001 році.

Рішенням господарського суду Одеської області від 5 листопада 2013 року позов задоволено: визнано незаконним і скасовано рішення Білгород-Дністровської райради від 7 вересня 2001 року № 479-ХХІІІ; визнано недійсним договір оренди, укладений 7 листопада 2001 року між Білгород-Дністровською райрадою та ФОП ОСОБА_9

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 22 травня 2014 року рішення суду першої інстанції скасовано, у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Вищого господарського суду України від 29 липня 2014 року постанову апеляційного суду скасовано, рішення суду першої інстанції залишено без змін; касаційне провадження за касаційною скаргою приватного підприємства «Ніка-2» припинено.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 18 листопада 2014 року зазначену справу допущено до провадження Верховного Суду України для перегляду постанови Вищого господарського суду України від 29 липня 2014 року.

У заяві про перегляд постанови суду касаційної інстанції з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 11116 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), Одеська облрада просить скасувати постанову Вищого господарського суду України від 29 липня 2014 року і прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції положень ст. ст. 261, 267 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

В обґрунтування неоднакового застосування судом касаційної інстанції норм матеріального права, що мало наслідком ухвалення різних за змістом судових рішень, заявник надав копії постанов Вищого господарського суду України від 12 серпня 2013 року в справі № 910/6313/13, від 2 жовтня 2012 року в справі № 16/296-31/91-2012 та від 14 травня 2013 року № 5011-13/2898-2012, правовідносини в яких, на думку заявника, подібні до правовідносин у справі, що переглядається.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України вважає, що заява підлягає частковому задоволенню.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення районної ради є незаконним, оскільки остання не мала повноважень на розпорядження спірною земельною ділянкою. Відповідно, незаконним є й договір оренди землі. Щодо позовної давності суд виходив із того, що початок її перебігу слід обраховувати не з моменту, коли прокуратурі стало відомо про наявність оспорюваних правочинів, а з моменту, коли органи прокуратури дізналися про факт відсутності в районної ради необхідного обсягу дієздатності.

Апеляційний суд погодився із висновками суду першої інстанції про відсутність повноважень у Білгород-Дністровської райради щодо розпорядження спірною земельною ділянкою, але відмовив у задоволенні позову в зв'язку з пропуском позовної давності. Суд виходив із того, що оспорюване рішення районної ради прийнято у 2001 році в присутності депутатів Одеської облради. Остання підтвердила, що про рішення їй було повідомлено вчасно у 2001 році. Оскільки до господарського суду з позовом звернувся прокурор, який не є позивачем, то позовна давність обчислюється від дня, коли про порушення свого права або про особу, яка його порушила, довідався або мав довідатися саме позивач, а не прокурор. Наведені заступником прокурора причини пропуску позовної давності не є поважними, та спростовуються позицією позивача - Одеської облради, і матеріалами справи.

Скасовуючи постанову апеляційного суду, суд касаційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції про початок обчислення позовної давності з моменту встановлення прокуратурою факту відсутності у Білгород-Дністровської райради необхідного обсягу дієздатності на передачу спірної земельної ділянки в оренду.

В основу доданих для порівняння рішень суду касаційної інстанції у справах № 910/6313/13, № 16/296-31/91-2012 та № 5011-13/2898-2012 покладено висновок про те, що норми, установлені ч. 1 ст. 261 ЦК України щодо початку перебігу позовної давності від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила, поширюються і на звернення прокурора до суду із заявою про захист державних інтересів. За таких обставин, коли буде встановлено, що прокуратурі або органу, уповноваженому здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, в інтересах якої заявлено позов, було відомо про порушене право до проведення перевірки, то доводи прокурора, що моментом, з якого прокурор дізнався про порушення права позивача, є обставини проведення перевірки, - не ґрунтуються на вимогах закону.

Викладене свідчить про неоднакове застосування судами касаційної інстанції положень ЦК України про позовну давність, зокрема ст. ст. 261, 267 цього Кодексу.

Усуваючи розбіжності в застосуванні судами касаційної інстанції норм матеріального права, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України виходить із такого.

У ЦК України позовну давність визначено як строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст. 256 ЦК).

Тобто позовна давність встановлює строки захисту цивільних прав.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст