П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:
головуючого Кривенка В.В.,суддів:Коротких О.А., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Панталієнка П.В., Прокопенка О.Б., Терлецького О.О., -
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_8 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (далі - управління ПФУ, ПФУ відповідно) про визнання відмови перерахувати пенсію протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію,
в с т а н о в и л а:
У серпні 2011 року ОСОБА_8 звернувся до суду з позовом до управління ПФУ, в якому просив визнати протиправною відмову управління ПФУ у перерахунку його пенсії на підставі частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 2262-ХІІ) у зв'язку зі зміною розмірів посадових окладів та премій для відповідних категорій військовослужбовців починаючи з 1 червня 2011 року з урахуванням премії в розмірі 90 % посадового окладу, передбаченої наказом Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» зі змінами, внесеними наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 (далі - наказ № 50, наказ № 355 відповідно).
На обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є військовим пенсіонером Міністерства оборони України. 1 червня 2011 року у Збройних Силах України відбулося підвищення грошового забезпечення військовослужбовців шляхом введення щомісячної премії у розмірі від 90 % до 125 % посадового окладу. На підставі положень Закону України від 23 грудня 2010 року № 2857-VI «Про Державний бюджет України на 2011 рік» був виданий наказ № 50, яким затверджено Інструкцію про порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України. З метою організації виконання цього Закону, наказом №355 встановлено, що з 1 червня 2011 року премія особам рядового, сержантського складу виплачується у розмірі 125 % посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових учбових закладів, які мають статус національних, та військових учбових підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, - у розмірі 105 % посадового окладу; іншим військовослужбовцям - у розмірі 90% посадового окладу. На момент звільнення з військової служби обіймав посаду штурмана, тому вважає, що має право з 1 червня 2011 року на перерахунок пенсії з урахуванням нового додаткового грошового забезпечення - премії в розмірі 90 % посадового окладу.
У липні 2011 року ОСОБА_8 звернувся із заявою до управління ПФУ про перерахунок його пенсії, проте йому було відмовлено з посиланням на відсутність підстав для такого перерахунку.
Ленінський районний суд міста Донецька постановою від 15 листопада 2011 року позов задовольнив: визнав неправомірними дії управління ПФУ щодо відмови здійснити ОСОБА_8 перерахунок пенсії та зобов'язав відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_8 з урахуванням премії в розмірі 90 % посадового окладу з 1 червня 2011 року.
Донецький апеляційний адміністративний суд постановою від 8 лютого 2012 року, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12 вересня 2013 року, рішення суду першої інстанції скасував, позов задовольнив частково: визнав протиправною бездіяльність управління ПФУ щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_8 від 26 липня 2011 року про перерахунок пенсії та зобов'язав управління ПФУ розглянути його заяву. В іншій частині позовних вимог відмовив.
Залишаючи без змін рішення апеляційного суду, Вищий адміністративний суд України зазначив, що відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ документи про призначення пенсії розглядає орган ПФУ і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин орган ПФУ видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом п'яти днів після прийняття відповідного рішення. Тому після отримання відповідної заяви ОСОБА_8 про перерахунок пенсії управління ПФУ повинно було розглянути у 10-денний строк цю заяву та у разі відмови у задоволенні заяви прийняти відповідне мотивоване рішення.
Не погоджуючись із ухвалою касаційного суду, управління ПФУ звернулось із заявою про її перегляд з підстави неоднакового застосування касаційним судом статті 49 Закону № 2262-ХІІ.
На обґрунтування заяви додало копії ухвал Вищого адміністративного суду України від 16 травня та 10 жовтня 2013 року, у яких цей суд зазначив, що факт відсутності посилання управління ПФУ у своєму листі (про відсутність підстав для перерахунку пенсії) на положення статті 49 Закону № 2262-ХІІ не може бути підставою для невизнання такої відповіді, що надана в межах розгляду звернень громадян на підставі Закону України від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян», оскільки управління ПФУ розглянуло заяву по суті та надало мотивовану відповідь.
Аналіз наведених рішень суду касаційної інстанції дає підстави вважати, що цей суд неоднаково застосував статтю 49 Закону № 2262-ХІІ.
Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні касаційним судом цієї норми матеріального права у подібних відносинах, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із такого.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом № 2262-ХІІ, визначено цим Законом.
Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи ПФУ.
Документи про призначення пенсії розглядає орган ПФУ і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом ПФУ.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.
Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій <…>.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі - Порядок подання документів).
Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.