Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВСУ від 20.05.2014 року у справі №3-21гс14

Постанова ВСУ від 20.05.2014 року у справі №3-21гс14

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 368

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2014 рокум. Київ

Судова палата у господарських справах Верховного Суду України у складі:

головуючогоБарбари В.П., суддів:Балюка М.І., Берднік І.С., Ємця А.А., Жайворонок Т.Є., Колесника П.І., Потильчака О.І., -

за участю представників: прокурора Генеральної прокуратури України - Романова Р.О., державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" - Шпортила Я.І., Державної авіаційної служби України - Миргородської О.С., Кабінету Міністрів України - Станецької О.В., товариства з обмеженою відповідальністю "Еко-Сервіс" - Гладкого М.Н.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Еко-Сервіс" (далі - ТОВ "Еко-Сервіс") про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 4 березня 2014 року у справі № 14/121-12 за позовом Бориспільського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної авіаційної служби України до ТОВ "Еко-Сервіс" та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Бориспільської районної державної адміністрації, Бориспільської міської ради, виконавчого комітету Бориспільської міської ради, Державного управління охорони навколишнього середовища в Київській області та за позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги, - державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" (далі - ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль") до ТОВ "Еко-Сервіс" та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Бориспільської районної державної адміністрації, Бориспільської міської ради, виконавчого комітету Бориспільської міської ради, Державного управління охорони навколишнього середовища в Київській області, про зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и л а:

Бориспільський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Державної авіаційної служби України звернувся до господарського суду Київської області з позовом до ТОВ "Еко-Сервіс" про зобов'язання припинити господарську діяльність щодо функціонування полігону твердих побутових відходів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що господарська діяльність відповідача щодо функціонування полігону твердих побутових відходів є такою, що загрожує життю і здоров'ю людей або становить підвищену небезпеку для довкілля, та здійснюється всупереч положенням Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, Господарського кодексу України, Повітряного кодексу України й інших нормативно-правових актів.

Рішенням господарського суду Київської області

від 20 березня 2013 року у справі № 14/121-12 позовні вимоги задоволено повністю та зобов'язано ТОВ "Еко-Сервіс" припинити господарську діяльність щодо функціонування полігону твердих побутових відходів.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 7 серпня 2013 року апеляційну скаргу ТОВ "Еко-Сервіс" залишено без задоволення, а рішення господарського суду Київської області від 20 березня 2013 року у цій справі - без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 4 березня 2014 року касаційну скаргу ТОВ "Еко-Сервіс" залишено без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського суду від 7 серпня 2013 року та рішення господарського суду Київської області

від 20 березня 2013 року у цій справі - без змін.

В основу постанови суду касаційної інстанції покладено висновок про те, що господарська діяльність ТОВ "Еко-Сервіс" пов'язана з експлуатацією та утриманням полігону твердих побутових відходів, розташованого на приаеродромній території ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" - у радіусі 15 км від контрольної точки аеродрому, а саме на відстані до 2 км від злітно-посадкової смуги, що сприяє масовому скупченню птахів і становить загрозу для польотів повітряних суден, загрожує життю та здоров'ю людей. Таким чином, на думку Вищого господарського суду України, порушено вимоги статті 69 Повітряного кодексу України, частини першої статті 246 Господарського кодексу України та вимоги Положення про використання повітряного простору України.

ТОВ "Еко-Сервіс" у порядку статті 11119 Господарського процесуального кодексу України подало заяву про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 4 березня 2014 року у справі № 14/121-12 з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції частин першої, другої та дев'ятої статті 69 Повітряного кодексу України, частини першої статті 246 Господарського кодексу України та вимог Положення про використання повітряного простору України.

В обґрунтування неоднаковості застосування судом касаційної інстанції норм матеріального права заявником надано копію постанови Вищого господарського суду України від 9 вересня 2008 року у справі № 21/228 (1/695-29/184), в якій висловлено правову позицію про те, що не вбачається порушень Водного кодексу України у господарській діяльності відповідача, пов'язаній з вирощуванням і розведенням риби на природоохоронній території та поверхневих водах позивача.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 14 квітня 2014 року у справі № 14/121-12 вирішено питання про допуск справи до провадження для перегляду Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 4 березня 2014 року у цій справі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши викладені у заяві доводи, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України вважає, що заява підлягає задоволенню з нижченаведених підстав.

Відповідно до частини першої статті 19 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству.

Згідно з частиною другою статті 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей (редакція Закону від 14 грудня 1999 року № 1288-XIV, чинна на час виникнення спірних правовідносин).

Як убачається із судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій, ТОВ "Еко-Сервіс" здійснює діяльність, пов'язану з експлуатацією та утриманням орендованого полігону твердих побутових відходів, на підставі державного акта від 31 грудня 2001 року серії II-КВ № 002478 на право постійного користування виробничим управлінням комунального господарства Бориспільського міськвиконкому земельною ділянкою площею 6,0382 га під розміщення сміттєзвалища, виданого Глибоцькою сільською радою Бориспільського району Київської області та зареєстрованого в книзі записів за № 427, договору оренди від 26 жовтня 2002 року, укладеного між Бориспільським виробничим управлінням комунального господарства і ТОВ "Еко-Сервіс", акта від 17 червня 2003 року про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом будівлі, споруди, приміщення - першого пускового комплексу північної частини полігону відходів 4 класу небезпеки, паспорта місця видалення відходів - полігону твердих побутових відходів м. Борисполя, від 25 квітня 2005 року реєстраційний номер № 8-3-39, затвердженого головою Бориспільської міської ради і погодженого головним державним санітарним лікарем в Київській області, керівником Київського обласного водного господарства, керівником державного регіонального підприємства "Північгеологія", начальником державного управління екоресурсів в Київській області, начальником територіального управління Держнаглядохорон праці України по Київській області та м. Києву, дозволу від 21 липня 2011 року № 410-8 на розміщення ТОВ "Еко-Сервіс" відходів на 2013 рік, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Київській області, та інших документів, копії яких наявні у матеріалах справи.

Виходячи з наведеного, ТОВ "Еко-Сервіс" має всі правові підстави для здійснення господарської діяльності з експлуатації та утримання орендованого полігону твердих побутових відходів.

Разом із тим у період із 17 січня по 30 грудня 2010 року, з 10 січня 2011 року по 5 січня 2012 року та 19 жовтня 2012 року комісіями, створеними ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль", було проведено еколого-орнітологічні обстеження прилеглої до аеродрому території, за результатами яких складено акти еколого-орнітологічного обстеження приаеродромної території, згідно з якими було виявлено певну кількість птахів на території експлуатованого ТОВ "Еко-Сервіс" полігону твердих побутових відходів, розміщеного у радіусі 15 км від контрольної точки аеродрому, а саме на відстані до 2 км від торця злітно-посадкової смуги 36 П.

Крім того, 20 жовтня 2012 року Державною екологічною інспекцією у Київській області було проведено позапланову перевірку дотримання ТОВ "Еко-Сервіс" вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, яким встановлено, що на території полігону твердих побутових відходів м. Борисполя на момент перевірки виявлено скупчення птахів.

На підставі актів про проведення еколого-орнітологічних обстежень, фотоматеріалів і звітів про спостереження за птахами ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" зверталося до прокуратури Київської області, Бориспільської районної державної адміністрації, Бориспільської міської ради, Київської обласної державної адміністрації з приводу припинення господарської діяльності ТОВ "Еко-Сервіс" щодо утримання та експлуатації полігону твердих побутових відходів, та закриття полігону як такого, що спричиняє масове скупчення птахів на приаеродромній території, які створюють загрозу для безпеки польотів, а отже, на думку ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль", така господарська діяльність загрожує життю і здоров'ю людей.

За змістом абзацу 6 частини третьої статті 19 Господарського кодексу України держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання у таких сферах: виробництва і праці - за безпекою виробництва і праці, додержанням законодавства про працю; за пожежною, екологічною, санітарно-гігієнічною безпекою; за дотриманням стандартів, норм і правил, якими встановлено обов'язкові вимоги щодо умов здійснення господарської діяльності.

Відповідно до частини першої статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.