П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2016 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:
головуючого Панталієнка П.В., суддів:Волкова О.Ф., Гриціва М.І., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Прокопенка О.Б., Самсіна І.Л., Терлецького О.О., при секретарі судового засідання Ключник А.Ю., -
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_9 до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області (далі - управління ПФУ, ПФУ відповідно) про визнання неправомірними дій щодо невиконання рішення суду в частині нарахування і виплати пенсії,
в с т а н о в и л а:
У квітні 2012 року ОСОБА_9 звернулася до суду з позовом, відповідно до якого просила визнати:
- неправомірними дії управління ПФУ, допущені при невиконанні рішень судів та безпідставному зменшенні і виплаті їй пенсії з 1 січня 2012 року;
- нечинним розпорядження відповідача від 10 січня 2012 року № 115057;
- зобов'язати управління ПФУ проводити виплату пенсії з 1 січня 2012 року згідно з розпорядженням управління ПФУ від 27 травня 2011 року, рішеннями судів від 6 травня 2011 року, 4 квітня 2012 року з урахуванням положень частини першої статті 50 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_624731/ed_2015_06_01/pravo1/T079600.html?pravo=1>, частини четвертої статті 54 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_625363/ed_2015_06_01/pravo1/T079600.html?pravo=1>, пункту 3 статті 67 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_625397/ed_2015_06_01/pravo1/T079600.html?pravo=1> (далі - Закон № 796-ХІІ) і виплатити різницю в недоплаченій пенсії в розмірах, встановлених законом.
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області постановою від
12 червня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 жовтня 2014 року, позов задовольнив частково: визнав неправомірними дії управління ПФУ щодо ненарахування і невиплати ОСОБА_9 державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком на підставі статей 50 <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_624731/ed_2015_06_01/pravo1/T079600.html?pravo=1>, 54 Закону № 796-ХІІ з урахуванням статті 67 цього Закону <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_625397/ed_2015_06_01/pravo1/T079600.html?pravo=1> виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною першою 'статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_1525/ed_2015_03_02/pravo1/T031058.html?pravo=1>; скасував розпорядження управління ПФУ від 10 січня 2012 року № 115057. В решті в задоволенні позову відмовив.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 9 липня 2015 року рішення судів попередніх інстанцій залишив без змін.
6 серпня 2015 року управління ПФУ звернулося до Верховного Суду України із заявою про перегляд зазначеної ухвали суду касаційної інстанції з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
На обґрунтування заяви додано копію ухвали Вищого адміністративного суду України від 9 червня 2015 року (справа № К/800/6312/14), яка, на думку управління ПФУ, підтверджує неоднакове застосування судом касаційної інстанції пункту 3 Перехідних положень Закону України від 22 грудня 2011 року № 4282-VІ «Про Державний бюджет України на 2012 рік» (далі - Закон № 4282-VI) та статей 50, 52, 54 Закону № 796-ХІІ, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.
У справі, яка розглядається, суд касаційної інстанції погодився із висновком судів попередніх інстанцій про часткове задоволення позовних вимог з огляду на те, що положення Закону № 4282-VI та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок, постанова № 1210 відповідно) не можуть бути застосовані до перерахунку пенсії позивача в бік зменшення з 1 січня 2012 року, оскільки зазначені нормативно-правові акти набрали чинності 1 січня 2012 року, а пенсія призначена у 1996 році.
Натомість у рішенні, наданому на підтвердження наведених у заяві доводів, суд касаційної інстанції дійшов висновку про те, що, здійснюючи нарахування і виплату пенсії позивачу починаючи з 1 січня 2012 року у розмірі, встановленому Законом № 4282- VІ та Порядком, пенсійний орган діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи питання про усунення неоднакового правозастосування, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із такого.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі № 796-ХІІ.
Статтею 49 цього Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі статтею 54 вказаного Закону в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Разом з цим пунктом 3 Перехідних положень Закону № 4282-VI, зокрема, встановлено, що у 2012 році норми і положення статей 20-23, 30, 31, 37, 39, 48,
50-52, 54 Закону № 796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету ПФУ на 2012 рік.
Вказана норма Закону № 4282-VI неконституційною не визнавалась та її дія у 2012 році не зупинялась.
На виконання згаданої вище норми Закону № 4282-VI Кабінет Міністрів України 23 листопада 2011 року прийняв постанову № 1210, якою затвердив Порядок.
1 січня 2012 року зазначені нормативно-правові акти набрали чинності та з цієї дати пунктами 11 і 13 Порядку визначено інші розміри основної та додаткової пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою.
Тобто, починаючи з 1 січня 2012 року порядок виплати і розмір спірних пенсійних виплат встановлювались одночасно Законом № 796-ХІІ, Законом № 4282-VI та Порядком, які по-різному врегульовували спірні питання.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.