Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВСУ від 15.12.2015 року у справі №814/1645/14

Постанова ВСУ від 15.12.2015 року у справі №814/1645/14

02.03.2017
Автор:
Переглядів : 229

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:

головуючогоПрокопенка О.Б.,суддів:Волкова О.Ф., Гриціва М.І., Коротких О.А., Кривенди О.В., Кривенка В.В., Маринченка В.Л., Самсіна І.Л., Терлецького О.О., -

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Промбуд-2» (далі - Товариство) до державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Миколаївській області (далі - Інспекція; Міндоходів відповідно) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и л а:

У червні 2014 року Товариство звернулося із позовом до Інспекції, в якому, посилаючись на протиправність поведінки відповідача, просило:

- визнати протиправними дії Інспекції щодо проведення позапланової невиїзної перевірки Товариства з питань правомірності формування витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, податкового кредиту по взаємовідносинах з ТОВ «Центргаз» за травень-липень 2011 року і ТОВ «Платинум Систем» за серпень 2012 року та правомірності формування доходів, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, податкових зобов'язань по взаємовідносинах з покупцями за товари (роботи, послуги), які були придбані у ТОВ «Центргаз» за травень-липень 2011 року і ТОВ «Платинум Систем» за серпень 2012 року (далі - перевірка);

- визнати протиправними дії Інспекції щодо внесення змін до інформаційних баз даних Міндоходів на підставі акта перевірки від 12 травня 2014 року № 1753/14-02-22-02/01273071 (далі - акт перевірки);

- зобов'язати Інспекцію відновити показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість (далі - ПДВ), задекларованих Товариством в травні-липні 2011 року, серпні 2012 року, що були відкориговані (змінені) в інформаційних базах даних Міндоходів на підставі акта перевірки.

Суди встановили, що з 28 квітня по 6 травня 2014 року Інспекція провела перевірку Товариства, за результатами якої склала акт перевірки, яким встановила порушення позивачем приписів статей 135, 138, 139, 185, 187, 188, 198 Податкового кодексу України (далі - ПК), в результаті чого: завищено податковий кредит на загальну суму 92 920 грн; завищено податкові зобов'язання з ПДВ на суму 254 028 грн; завищено витрати, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, на суму 464 600 грн; завищено доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, на суму 1 270 138 грн.

Податкові повідомлення-рішення за наслідками перевірки контролюючим органом не приймалися.

На підставі висновків акта перевірки Інспекція внесла до автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС) «Податковий блок» коригування бази даних податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні Державної податкової адміністрації України.

Миколаївський окружний адміністративний суд постановою від 9 вересня 2014 року позов задовольнив: визнав протиправними дії Інспекції щодо проведення перевірки; визнав протиправними дії Інспекції щодо внесення змін на підставі акта перевірки до інформаційних баз даних Міндоходів; зобов'язав Інспекцію відновити показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ, задекларованих Товариством у травні-липні 2011 року та серпні 2012 року, що були відкориговані (змінені) в інформаційних базах даних Міндоходів на підставі акта перевірки.

Одеський апеляційний адміністративний суд постановою від 25 листопада 2014 року рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову про визнання протиправними дій Інспекції щодо проведення перевірки Товариства скасував і в цій частині ухвалив нове рішення, яким у задоволенні цих позовних вимог відмовив. У решті судове рішення залишив без змін.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 22 грудня 2014 року відмовив у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Інспекції на попередні рішення судів на підставі пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).

У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС, Інспекція просить скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України від 22 грудня 2014 року, а справу направити на новий касаційний розгляд.

На обґрунтування заяви додала копію рішення Вищого адміністративного суду України від 10 червня 2015 року (справа № К/800/44038/13), яке, на думку Інспекції, підтверджує неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, а саме статей 71, 72, 74 ПК.

Перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів вважає, що заява Інспекції підлягає задоволенню частково з таких підстав.

У наданому для порівняння рішенні від 10 червня 2015 року Вищий адміністративний суд України у подібних відносинах виходив із того, що дії відповідача щодо внесення до електронної бази даних АІС «Податковий блок» інформації, отриманої внаслідок проведення перевірки платника податку, є лише службовою діяльністю працівників податкової інспекції на виконання своїх службових обов'язків по збиранню доказової інформації щодо наявності чи відсутності документального підтвердження господарських операцій. При цьому суд встановив, що податковий орган вніс таку інформацію на підставі акта перевірки, складеного за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки платника податку з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах із контрагентом.

Водночас у справі, що розглядається, відмовляючи у відкритті касаційного провадження, суд касаційної інстанції погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що дії Інспекції щодо самостійної зміни показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача на підставі акта перевірки без прийняття податкового повідомлення-рішення та без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків) є протиправними, тому підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання протиправними дій Інспекції щодо внесення змін до інформаційних баз даних Міндоходів на підставі акта перевірки та зобов'язання останнього відновити показники податкової звітності позивача, відкориговані у такий спосіб.

Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні касаційним судом статей 71, 72, 74 ПК, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, урегульовані ПК.

У пункті 61.1 статті 61 цього Кодексу визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 ПК).

Відповідно до статті 71 ПК інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Згідно з приписами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 ПК для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до пункту 86.1 статті 86 ПК результати перевірок оформляються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.