П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:
головуючого Прокопенка О.Б.,суддів:Гриціва М.І., Кривенди О.В., - розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС) про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
У січні 2017 року ОСОБА_4 звернулася до Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції з позовом до ВККС, у якому з урахуванням уточнення позовних вимог просила:
- визнати незаконним та скасувати рішення ВККС від 27 грудня 2016 року № 118/пп-16, згідно з яким відповідач припинив розгляд заяви позивача про рекомендування її на посаду судді Долинського районного суду Кіровградської області (далі - рішення ВККС від 27 грудня 2016 року);
- зобов'язати ВККС внести рекомендації Вищій раді правосуддя (далі - ВРП) щодо призначення ОСОБА_4 на посаду судді Долинського районного суду Кіровоградської області.
На обґрунтування позовних вимог послалася на незаконність оскаржуваного рішення ВККС від 27 грудня 2016 року, оскільки порядок добору та призначення на посаду судді, визначений статтею 70 Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 1402-VIII), не змінено і позивач його дотримала в повному обсязі, результати кваліфікаційного іспиту не скасовано, заява про участь у конкурсі подана в межах трирічного строку перебування в резерві. При цьому зазначила, що частина третя статті 22 Конституції України визначає, що при прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
ВККС проти позову заперечила, зазначивши, що навіть особи, які отримали рекомендацію ВККС, але не були призначені на посаду судді до 30 вересня 2016 року (дня набрання чинності Законом № 1402-VIII), автоматично втрачають можливість бути призначеними на посаду судді за процедурою, що була встановлена Законом України від 7 липня 2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 2453-VI).
Суд установив, що 5 листопада 2012 року ВККС оголосила добір кандидатів на посаду судді вперше. Позивач подала відповідні заяву та документи, успішно пройшла анонімне тестування (іспит) на виявлення рівня загальних теоретичних знань у галузі права, пройшла спеціальну підготовку у Національній школі суддів України, склала кваліфікаційний іспит, набравши 71,5 балів, та рішенням ВККС від 23 грудня 2013 року була зарахована до резерву та рейтингового списку на заміщення вакантних посад суддів.
28 липня 2016 року ВККС рішенням № 63/зп-16 оголосила серед кандидатів на посаду судді, які перебувають у резерві на заміщення вакантних посад суддів, конкурс на зайняття 87 вакантних посад суддів у місцевих судах загальної юрисдикції. Датою проведення конкурсу на зайняття вакантної посади визначено 14 вересня 2016 року.
2 серпня 2016 року позивач подала документи для участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді Долинського районного суду Кіровоградської області.
Рішенням ВККС від 15 вересня 2016 року № 74/пп-16 розгляд заяви позивача було відкладено у зв'язку з тим, що під час проведення спеціальної перевірки стосовно неї як кандидата на посаду судді було виявлено негативну інформацію, викладену, зокрема, в листах міського голови Долинської міської ради Долинського району Кіровоградської області, мешканки м. Долинська Кіровоградської області, голови Кіровоградського обласного відділення ВГО «Громадський контроль», народного депутата, Адміністрації Президента України, що потребували уточнення та додаткової перевірки.
27 грудня 2016 року ВККС на підставі, зокрема, пункту 29 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1402-VIII прийняла оскаржуване рішення, згідно з яким відповідач припинив розгляд заяви позивача про рекомендування її на посаду судді Долинського районного суду Кіровградської області.
Вищий адміністративний суд України постановою від 16 березня 2017 року у задоволенні позову ОСОБА_4 відмовив, дійшовши висновку про відсутність правових підстав для визнання незаконним та скасування оскаржуваного рішення ВККС, оскільки з 30 вересня 2016 року - дня набрання чинності Законом № 1402-VIII - відповідач втратив процесуальну можливість рекомендувати кандидата на посаду судді за процедурою, що була встановлена Законом № 2453-VI.
Не погоджуючись із рішенням Вищого адміністративного суду України, ОСОБА_4 з підстави, передбаченої пунктом 4 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, звернулась із заявою про його перегляд Верховним Судом України, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить прийняти постанову, якою позовні вимоги позивача задовольнити.
Перевіривши наведені у заяві доводи, заперечення на них, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що заява не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Так, порядок призначення на посаду судді вперше (на час зарахування позивача до резерву та рейтингового списку на заміщення вакантних посад судді) був передбачений Законом № 2453-VI.
2 червня 2016 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» та Закон № 1402-VIII, якими запроваджено судову реформу в Україні, зокрема, шляхом підвищення вимог та професійних стандартів для суддівського корпусу.
Пунктом 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1401-VIII встановлено, що цей Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім частини шостої статті 124 Конституції України в редакції цього Закону, яка набирає чинності через три роки з дня, наступного за днем опублікування цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1402-VIII цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Законом № 1401-VIII, крім пунктів 39 та 48 цього розділу, які набирають чинності з дня, наступного за днем опублікування цього Закону.
Закон № 1401-VIII опубліковано 29 червня 2016 року. Отже, 30 вересня 2016 року Закони №№ 1401-VIII, 1402-VIII набрали чинності.
При цьому згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1402-VIII визнано таким, що втратив чинність з дня набрання чинності цим Законом, Закон № 2453-VI, крім положень, зазначених у пунктах 7, 23, 25, 36 цього розділу.
Таким чином, з 30 вересня 2016 року організація судової влади та здійснення правосуддя в Україні, порядок зайняття посади судді, вимоги до кандидатів на посаду судді, порядок проведення добору кандидатів на посаду судді (проходження особами, допущеними до добору, відбіркового іспиту, проведення ВККС щодо осіб спеціальної перевірки, проходження спеціальної підготовки та складення кваліфікаційного іспиту) визначені Законом № 1402-VIII.
Статтею 70 Закону № 1402-VIII встановлено порядок добору та призначення на посаду судді. Так, добір та призначення на посаду судді здійснюється в порядку, визначеному цим Законом, та включає такі стадії:
1) рішення ВККС про оголошення добору кандидатів на посаду судді з урахуванням прогнозованої кількості вакантних посад суддів;
2) розміщення ВККС на своєму офіційному веб-сайті оголошення про проведення добору кандидатів на посаду судді.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.