ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 квітня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:
головуючого Кривенка В.В.,
суддів: Волкова О.Ф., Коротких О.А., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Панталієнка П.В., Прокопенка О.Б., Самсіна І.Л., Терлецького О.О.,
при секретарі судового засідання Ключник А.Ю.,
за участю представників:
позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2;
Верховної Ради України - Селіванова А.О., Шумар В.Ю, -
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів,
в с т а н о в и л а:
2 вересня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до Вищого адміністративного суду України як до суду першої інстанції з позовом до Верховної Ради України, у якому з урахуванням заяв про зміну та уточнення позовних вимог просила: залучити до участі у справі як співвідповідача Апарат Верховної Ради України; визнати протиправною бездіяльність Верховної Ради України та Апарату Верховної Ради України щодо нездійснення обов'язкового державного страхування життя та здоров'я народних депутатів у 2013 році, зокрема народного депутата ОСОБА_6; стягнути із Апарату Верховної Ради України на користь позивача 2 525 400 грн заподіяної шкоди та понесених нею судових витрат.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтувала тим, що Верховна Рада України та Апарат Верховної Ради України порушили її право на отримання страхового відшкодування внаслідок смерті її чоловіка - народного депутата України ОСОБА_6, оскільки на порушення вимог статті 30 Закону України від 17 листопада 1992 року № 2790-ХІІ «Про статус народного депутата України» (далі - Закон № 2790-ХІІ) Апарат Верховної Ради України не уклав з ним договір страхування у 2013 році в порядку, встановленому Умовами обов'язкового державного страхування життя і здоров'я народних депутатів України та порядку виплати їм і членам їх сімей страхових сум, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 1993 року № 969 (далі - Умови страхування).
Вищий адміністративний суд України постановою від 18 грудня 2014 року відмовив у задоволенні позову.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ОСОБА_1 звернулася із заявою про її перегляд Верховним Судом України з підстави, встановленої пунктом 3 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), у якій просить скасувати цю постанову в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо визнання бездіяльності Верховної Ради України стосовно нездійснення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я народних депутатів України у 2013 році. Просить прийняти нове судове рішення, яким визнати протиправною бездіяльність Верховної Ради України щодо нездійснення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я народних депутатів України у 2013 році, стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати, в решті постанову залишити без змін.
Перевіривши наведені у заяві доводи, підтримані представником позивача, та заперечення представників відповідача, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення заяви з огляду на таке.
Вищий адміністративний суд України установив, що 18 березня та 1 квітня 2014 року позивач звернулася до Верховної Ради України із заявами про виплату страхових сум у зв'язку зі смертю її чоловіка - народного депутата України VІІ скликання ОСОБА_6 - або надання необхідної інформації та документів для відповідного звернення до страхової компанії.
1 квітня 2014 року Голова Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України надав позивачеві відповідь про те, що її звернення направлено за призначенням Управлінню справами Апарату Верховної Ради України, оскільки в зазначеному Комітеті така інформація відсутня.
9 квітня 2014 року керівник Апарату Верховної Ради України листом за № 15/60-11 (64626) повідомив ОСОБА_1 про те, що виплатити страхові відшкодування у зв'язку зі смертю її чоловіка - народного депутата України ОСОБА_6 - немає можливості, оскільки Законом України від 6 грудня 2012 року № 5515-VІ «Про Державний бюджет України на 2013 рік» (далі - Закон № 5515-VІ) бюджетні призначення на обов'язкове державне страхування життя і здоров'я народного депутата не було передбачено.
Розглянувши клопотання ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог та залучення до участі у справі співвідповідача, Вищий адміністративний суд України ухвалив рішення від 18 грудня 2014 року, яким заяву позивачки задовольнив частково, відмовивши у залученні до участі у справі як співвідповідача Апарату Верховної Ради України, оскільки він є окремим суб'єктом владних повноважень та його не можна ототожнювати з Верховною Радою України як колегіальним органом, тобто є неналежним суб'єктом, а Вищий адміністративний суд України не наділений повноваженнями щодо розгляду інших категорій справ та інших позовних вимог і позбавлений можливості розгляду по першій інстанції справ, не зазначених у статті 1711 КАС.
Постановою від 18 грудня 2014 року Вищий адміністративний суд України відмовив у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів. Своє рішення суд обґрунтував тим, що до повноважень Верховної Ради України не належить укладання договорів на закупівлю послуг з обов'язкового страхування життя і здоров'я народних депутатів України.
Статтею 2 КАС установлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Глава 6 цього Кодексу виокремлює види адміністративних спорів, вирішення яких потребує спеціального, виключного врегулювання нормами процесуального права.
До таких, зокрема, віднесені публічно-правові спори, звернені до Верховної Ради України, Президента України щодо оскарження на предмет законності (крім конституційності) постанов, указів, дій чи бездіяльності, які розглядаються Вищим адміністративним судом України як судом першої інстанції (стаття 1711 КАС).
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження Верховної Ради України визначені статтями 85, 87, 89 Конституції України. Так, відповідно до Основного Закону Верховна Рада України, зокрема, вносить зміни до Конституції України, призначає всеукраїнський референдум, приймає закони, постанови та інші акти, визначає засади внутрішньої та зовнішньої політики, затверджує Державний бюджет України.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.