ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2026 року
м. Київ
справа № 444/3524/24
провадження № 61-16624св25
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротенка Є. В. (судді-доповідача), Зайцева А. Ю., Тітова М. Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - держава російська федерація в особі уряду російської федерації,
розглянув при попередньому розгляді справи у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Столяр Оксана Миколаївна, на рішення Жовківського районного суду Львівської області від 05 березня 2025 року у складі судді Зеліско Р. Й. та постанову Львівського апеляційного суду від 20 листопада 2025 року у складі колегії суддів: Бойко С. М., Копняк С. М., Ніткевича А.В.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до держави російської федерації в особі уряду російської федерації, у якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 01 жовтня 2024 року, просив стягнути з відповідача на його користь 450 000 000,00 грн, що становить у перерахунку за офіційним курсом Національного банку України 9 793 253,00 євро, на відшкодування моральної шкоди, завданої йому збройною агресією російської федерації проти України.
На обґрунтування позовних вимог зазначав, що він у складі військової частини НОМЕР_1 брав безпосередню участь у бойових діях, що мало істотний вплив на його психічний, фізичний та моральний стан, оскільки за час перебування у зоні проведення таких дій виходив на нульові позиції, ризикуючи власним життям задля захисту цілісності і суверенітету України.
Зазначає, що він неодноразово був свідком загибелі та поранення своїх товаришів, інших учасників бойових дій та мирних громадян, особисто постійно піддавався ризику поранення та загибелі, був змушений використовувати зброю та зазнав інших множинних грубих порушень його конституційних прав, зокрема, гарантованого Конституцією України права на життя, оскільки він постійно реально сприймав загрозу бути вбитим або пораненим, внаслідок військової служби став особою з інвалідністю другої групи, переніс тривале лікування в госпіталях, лікарнях.
За таких обставин, від початку збройної агресії російської федерації проти України, він, як громадянин України та учасник бойових дій, постійно перебував у пригніченому стані, у нього знизився життєвий тонус і погіршилося загальне самопочуття, що негативно позначилося на стосунках з оточуючими та призвело до порушення нормальних життєвих зв`язків, чим особисто йому завдано моральної шкоди, яка підлягає стягненню з російської федерації.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Заочним рішенням Жовківського районного суду Львівської області від 05 березня 2025 року позов задоволеночастково.
Стягнуто з держави російська федерація в особі уряду російської федерації на користь ОСОБА_1 4 000 000, 00 грн відшкодування моральної шкоди, завданої збройною агресією російської федерації проти України.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що в результаті збройної агресії російської федерації проти України ОСОБА_1 реально сприймав загрозу життю, у зв`язку з чим зазнав моральних страждань, отримав інвалідність. Також позивачу завдано моральну шкоду у зв`язку із втратою звичайного ритму життя, погіршенні емоційного, психологічного стану.
Позивачем доведено, що внаслідок саме збройної агресії російської федерації проти України він відчув душевні страждання, що не дає йому можливості проживати повноцінним життям, яким він проживав до збройної агресії.
Водночас, суд зазначив, що позивачем не наведено підстав для задоволення позовних вимог у розмірі, вказаному в позовній заяві, а також у валюті євро, оскільки за статтею 99 Конституції України грошовою одиницею України є гривня, а за частиною першою статті 192 Цивільного кодексу України законним платіжним засобом, обов`язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня.
Отже, враховуючи доведений характер та обсяг завданих позивачу моральних страждань, істотних порушень його конституційних прав, умисного характеру дій відповідача, виходячи із засад розумності, суд першої інстанції вважав справедливим розмір компенсації за заподіяну позивачу моральну шкоду у розмірі 4 000 000,00 грн.
Частково не погоджуючись з таким рішенням суду, ОСОБА_1 звернувся до суду із апеляційною скаргою на нього.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Львівського апеляційного суду від 20 листопада 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення Жовківського районного суду Львівської області від 05 березня 2025 року залишено без змін.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.