Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 31.08.2016 року у справі №918/985/15

Постанова ВГСУ від 31.08.2016 року у справі №918/985/15

10.02.2017
Автор:
Переглядів : 215

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2016 року Справа № 918/985/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддівКорсака В.А., Данилової М.В., Данилової Т.Б.розглянувши матеріали касаційної скарги Першого заступника прокурора Рівненської областіна постанову Рівненської апеляційного господарського суду від 14.06.2016у справі № 918/985/15 Господарського суду Рівненської області за позовомПрокурора Березнівського району Рівненської області в інтересах Березнівської районної державної адміністраціїдоТовариства з обмеженою відповідальністю "Таврбуд"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Моквинська сільська радатретя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Арбітражний керуючий Горбач І.С.пророзірвання договорів оренди, зобов'язання повернути орендоване майнов судовому засіданні взяли участь представники :

- - позивачане з'явився- - відповідачаМазан О.О.- - третьої особи-1не з'явився- - третьої особи-2не з'явився- - ГПУТомчук М.О.

В С Т А Н О В И В:

В серпні 2015 року Прокурор Березнівського району Рівненської області в інтересах держави в особі Березнівської районної державної адміністрації звернувся до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Таврбуд", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Моквинської сільської ради, в якій просив суд: розірвати договір оренди землі від 03.07.2007, що укладений між Березнівською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Таврбуд" про оренду земельної ділянки для вирощування промислової риби на території Моквинської сільської ради за межами населеного пункту загальною площею 57,8975 га, вартістю 215 833,00 грн.; зобов'язати відповідача повернути позивачу вказану земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: Рівненська область, Березнівський район, за межами с. Моквин, за актом приймання-передачі земельної ділянки; розірвати договір оренди водного об'єкту від 11.03.2008, що укладений між Березнівською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Таврбуд" для риборозведення на території Моквинської сільської ради за межами населеного пункту загальною площею земель водного фонду 57,90 га, в тому числі під водою 52,54 га; зобов'язати відповідача повернути позивачу водний об'єкт загальною площею земель водного фонду 57,90 га, в тому числі під водою 52,54 га, що знаходиться за адресою: Рівненська область, Березнівський район, за межами с. Моквин, за актом приймання-передачі земельної ділянки; судові витрати покласти на відповідача.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач порушив умови договорів оренди в частині повного та своєчасного внесення орендної плати.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 15.03.2016 у справі № 918/985/15 (суддя Пашкевич І.О.) позов задоволено повністю. Здійснено розподіл судових витрат. Судове рішення мотивоване доведеністю та обґрунтованістю позовних вимог.

Постановою Рівненської апеляційного господарського суду від 14.06.2016 (головуючий Розізнана І.В., судді: Мельник О.В., Грязнов В.В.) вказане рішення суду скасовано. Прийнято нове рішення, яким у позові відмовлено повністю. Здійснено розподіл судових витрат.

Не погоджуючись з постановою апеляційної інстанції, Перший заступник прокурора Рівненської області звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати, а рішення суду першої інстанції - залишити в силі.

Ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю "Таврбуд" Горбач І.С у відзиві на касаційну скаргу заперечує проти доводів касатора і просить суд залишити його скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову апеляційної інстанції - без змін.

Моквинська сільська рада не надіслала відзив на касаційну скаргу, що в силу положень статті 1112 Господарського процесуального кодексу України (далі по тексту - ГПК України) не перешкоджає перегляду судового акту, що оскаржується.

Березнівська районна державна адміністрація та Моквинська сільська рада не реалізували процесуальне право на участь у судовому засіданні суду касаційної інстанції, хоча про час та місце його проведення були повідомлені належним чином.

Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

На підставі поданих до матеріалів справи доказів судами попередніх інстанцій встановлено, що 03.07.2007 між Березнівською районною державною адміністрацією, як орендодавцем, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Таврбуд", як орендарем, укладено договір оренди землі строком на 25 років, який підписаний повноважними представниками сторін та скріплений відтисками їх печаток та зареєстрований у Березнівському районному відділі Рівненської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 0407558700007 від 03.07.2007.

За умовами цього договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 57,8975 га, у тому числі площа водного дзеркала - 52,5417 га, під ГТС-3,3228 га, водоохоронна зона - 2,0330 га для несільськогосподарського використання, яка знаходиться на території Моквинської сільської ради. На земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомості та об'єкти інфраструктури. Земельна ділянка передається в оренду разом з гідротехнічними спорудами.

В п.п. 9, 10, 11 договору сторони узгодили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4 % від грошової оцінки 215833*0,04=8633,32 грн. в рік. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Обчислення орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Оренда плата вноситься у такі строки: щомісячно в розмірі 1/12 частини річної орендної плати не пізніше 10 числа наступного за звітним місяцем.

03.07.2007 сторонами складено та підписано акт приймання-передачі земельної ділянки.

Судами також встановлено, що 11.03.2008 між Березнівською районною державною адміністрацією, як орендодавцем, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Таврбуд", як орендарем, укладено договір оренди водного об'єкта № 27, який підписаний повноважними представниками сторін та скріплений відтисками їх печаток та зареєстрований у Березнівській райдержадміністрації 11.03.2008 за № 27.

За умовами цього договору, орендодавець надає, а орендар приймає в тимчасове платне користування на умовах оренди на 25 років водний об'єкт (ставки) на території Моквинської сільської ради для риборозведення згідно договору оренди земель водного фонду від 03.07.2007 та згідно розпорядження Березнівської райдержадміністрації від 05.02.2008 № 59.

В п.п. 2.1., 2.2., 2.3., 2.4. договору сторони узгодили, що за використання водного об'єкта загальнодержавного значення орендар вносить орендодавцю плату з розрахунку 30 грн. за 1 га водного дзеркала, що складає: 1 576 грн. 20 коп. за рік. Плата за оренду водних об'єктів загальнодержавного значення надходить до Державного бюджету України за кодом бюджетної класифікації 221220000 "Плата за надані в оренду водні об'єкти загальнодержавного значення" рівними частинами не пізніше 25 березня, 25 червня, 25 вересня, 25 грудня кожного року. Обчислення розміру орендної плати за використання водного об'єкта загальнодержавного значення здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата може бути змінена у випадках, передбачених законодавчими актами України та у випадках внесення змін до методики її розрахунку.

Розділом 5 "Порядок передачі та повернення об'єкта оренди" договору передбачено, що передача об'єкта оренди здійснюється уповноваженими представниками сторін після державної реєстрації договору. Водний об'єкт, що орендується, повинен бути переданий орендодавцем та прийнятий орендарем протягом 5 робочих днів з моменту реєстрації договору. При передачі водного об'єкта, що орендується, складається акт здачі-приймання, який підписується представниками сторін. Водний об'єкт, що орендується вважається переданим в оренду з моменту підписання акту-приймання. При поверненні об'єкта оренди складається акт здачі-приймання, який підписується представниками сторін. Об'єкт оренди вважається фактично переданим (повернутим) орендодавцю з моменту підписання акта здачі-приймання.

Згідно пунктів 8.2., 8.5. договору цей договір може бути розірвано за взаємною згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний у разі невиконання сторонами їх обов'язків, передбачених пунктами 3.2., 4.2., даного договору, у разі знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке суттєво перешкоджає передбаченому договору використання водного об'єкта, а також на підставах, визначених Водним кодексом України та іншими законами України. Договір набуває чинності з моменту реєстрації та підписання сторонами акту приймання-дачі водного об'єкта оренди.

03.04.2008 сторонами складено та підписано акт приймання-передачі водного об'єкта.

В своєму позові про розірвання договорів оренди та повернення орендованого майна, прокурор послався на систематичне невиконання відповідачем умов договорів оренди в частині своєчасного та повного внесення орендної плати за землю та водний об'єкт, внаслідок чого утворилась заборгованість у значному розмірі. До матеріалів справи залучено інформаційний лист Костопільського міжрайонного управління водного господарства від 16.02.2016 № 02/73 та додаток № 1, довідка про стан заборгованості по платі за землю відповідача станом на 19.02.2016, видана Березнівським відділенням Костопільської об'єднаної державної податкової інспекції головного Управління ДФС у Рівненській області(т. 2, а.с. 75-77).

На думку прокурора, факт нездійснення орендних платежів свідчить про порушення відповідачем вимог діючого законодавства та інтересів позивача. Підставою позову прокурор зазначив статті 1, 13, 32 Закону України "Про оренду землі", статтю 141 Земельного кодексу України.

Скасовуючи рішення господарського суду першої інстанції та відмовляючи у позові, апеляційний господарський суд послався на те, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів відповідач (боржник) позбавлений можливості здійснювати погашення конкурсної заборгованості (у тому числі по орендній платі за землю та за користування водними об`єктами) інакше, ніж у порядку, встановленому Законом про банкрутство, сам по собі факт несплати такої заборгованості, на думку суду, не є істотним порушенням з боку відповідача умов договорів оренди відповідно до положень статті 651 ЦК України.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст