Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 30.11.2016 року у справі №914/924/16

Постанова ВГСУ від 30.11.2016 року у справі №914/924/16

07.02.2017
Автор:
Переглядів : 192

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2016 року Справа № 914/924/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддівКорсака В.А., Данилової М.В., Сибіги О.М.розглянувши матеріали касаційної скарги Малого колективного підприємства "Ринок"на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12.09.2016у справі № 914/924/16 Господарського суду Львівської областіза позовомМалого колективного підприємства "Ринок"доПублічного акціонерного товариства "Львівобленерго"проскасування рішення

в судовому засіданні взяли участь представники :- - позивачаЛобів М.Б., Хома С.О.- - відповідачаБулькевич А.В.

В С Т А Н О В И В:

В квітні 2016 року Мале колективне підприємство "Ринок" звернулась до Господарського суду Львівської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" про скасування рішення комісії Бориславського РЕМ ПАТ "Львівобленерго" № 28 від 24.03.2015.

Позов обґрунтовано тим, що індикатор впливу дії магнітного поля, що вмонтований в лічильник не сертифікований на території України, а застосування до позивача оперативно-господарської санкції є безпідставним.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 02.06.2016 (суддя Ділай У.І.), залишеним без змін постанови Львівського апеляційного господарського суду від 12.09.2016 (головуючий Якімець Г.Г, судді: Бойко С.М., Бонк Т.Б.) у даній справі в задоволенні позову відмовлено. Судові рішення мотивовані наявністю ознак втручання позивача в параметри розрахункового приладу обліку.

Не погоджуючись з рішеннями судів, Мале колективне підприємство "Ринок" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.

У відзиві на касаційну скаргу Публічне акціонерне товариство "Львівобленерго" заперечує проти доводів касатора і просить суд залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Суди попередніх інстанцій встановили, що позивач - Мале колективне підприємство "Ринок" (позивач у справі) є споживачем електричної енергії в закладі торгівлі за адресою: Львівська область, м. Борислав, вул. Весняна, 7.

Постачання електричної енергії здійснювалось на підставі договору № 36772, який 07.05.2007 укладено позивачем з Публічним акціонерним товариством "Львівобленерго" (відповідачем у справі).

12 вересня 2012 року відповідачем встановлено на корпус лічильника електроенергії позивача два індикатори дії впливу магнітного поля типу MFI-3t №ЛВ 10661 (лицева сторона лічильника) та № ЛВ 10662 (ліва сторона лічильника) та інші пломби, що підтверджується двостороннім актом №501956 про пломбування та відповідальність за збереження засобів обліку та пломб на них. У вказаному акті зазначено, що індикатори дії впливу магнітного поля типу MFI-3t сертифіковані ННЦ "Інститут метрології" Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики (сертифікат від 14.12.2009).

26 листопада 2014 року уповноваженими працівниками ПАТ "Львівобленерго" за участю споживача (директора МКП "Ринок" Хома С.О.) за результатами огляду приладу обліку № 0053351 в точці обліку - закладу торгівлі за адресою м. Борислав, вул. Весняна, 7, Львівська область, виявлено спрацювання індикаторів дії впливу магнітного поля, а саме: індикатор серія ЛВ №10661 - вид спереду - пошкоджено, про що складено акт про порушення № 026979, та яким встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією порушив ПКЕЕ, а саме: пошкодив індикатор дії впливу магнітного поля (п.3.3, п.3.31, п.3.34, п.6.40, п.10.2 ПКЕЕ).

Представник споживача підписав акт про порушення № 026979 без зауважень.

В подальшому, за наслідками розгляду комісією відповідача зазначеного акту, 24 березня 2015 року прийнято рішення (оформлене протоколом №28 від 24 березня 2015 року), провести нарахування обсягу та вартості недоврахованої електроенергії: по силі струму, визначеній, виходячи з найменшої площі поперечного перерізу проводів, що використані в схемі за період від 03.07.2014 року (дата останнього контрольного огляду) до дати складання акту про порушення (26.11.2014) на суму 107 989,75 грн.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що в 2015 році в межах іншого судового провадження Господарським судом Львівської області розглядався спір за позовом Малого колективного підприємства "Ринок" до Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" про скасування рішення № 28 від 24.03.2015. Підставою для оскарження оперативно-господарської санкції було порушення процедури проведення експертизи лічильника.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 08.06.2015 у справі № 914/1180/15, яке набрало законної сили, у задоволенні позову відмовлено з підстав його необґрунтованості.

Заявляючи позов у даній справі позов про скасування рішення № 28 від 24.03.2015, позивач послався на відсутність правових підстав для застосування до нього оперативно-господарської санкції на підставі несертифікованих індикаторів дії впливу магнітного поля, тобто позов у цій справі заявлений з інших підстав.

Колегія погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Господарським кодексом України, Законом України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 (ПКЕЕ) та Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 № 562 (Методика).

Відповідно до п.1 ст.275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; порушення правил користування енергією (ст.27 ЗУ "Про електроенергетику").

Згідно з п.6.40 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656.

Відповідно до п.6.41 вказаних вище Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст