ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2014 року Справа № 5024/1753/2011 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Катеринчук Л.Й. (головуючого-доповідача), Міщенка П.К., Поліщука В.Ю.розглянувши касаційну скаргуПАТ "Омега Банк"на постанову та ухвалуОдеського апеляційного господарського суду від 15.07.2014 року господарського суду Херсонської області від 06.05.2014 рокуу справі господарського суду№ 5024/1753/2011 Херсонської областіза заявоюПАТ "Райффайзен Банк Аваль" в особі Херсонської обласної дирекції ПАТ "Райффайзен Банк Аваль"доПриватного підприємства "Снабресурс-Юг"про визнання банкрутомліквідаторКосовський В.С.у судовому засіданні взяли участь представники :
ПАТ "Омега Банк":Потапенко С.Ю. (довіреність від 14.10.2013 року),ПАТ "Райффайзен Банк Аваль":Юр М.А. (довіреність №546/12 від 23.10.2012 року),Приватного підприємства "Снабресурс-Юг": не з'явилися,Міського комунального підприємства "Херсонтеплоенерго": Тайльмайєр А.М. (довіреність №3359-15 від 20.12.2013 року).
В С Т А Н О В И В :
ухвалою господарського суду Херсонської області від 12.09.2011 року порушено провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "Снабресурс-Юг" (далі - боржника) за заявою ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" в особі Херсонської обласної дирекції ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" (далі - ініціюючого кредитора) за загальною процедурою, регламентованою Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України №2343-ХІІ, до внесення змін Законом України №4212-VІ від 22.12.2011 року) (далі - Закон про банкрутство) (том 1, а.с. 1).
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 27.09.2011 року визнано безспірні грошові вимоги ініціюючого кредитора до боржника на суму 832 723, 24 грн., вимоги ініціюючого кредитора на суму 73 673, 39 грн. відхилено, зобов'язано ініціюючого кредитора в десятиденний строк здійснити офіційну публікацію оголошення про порушення справи про банкрутство боржника, докази публікації надати суду, введено процедуру розпорядження майном боржника на строк до введення процедури санації або ліквідації боржника, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Косовського В.С. (том 1, а.с. 93-95).
Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "Снабресурс - Юг" опубліковано в газеті "Голос України" №194 (5194) від 18.10.2011 року (том 2, а.с. 81).
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 27.12.2011 року затверджено реєстр вимог кредиторів боржника, до якого включено, зокрема, кредиторські вимоги ПАТ "Сведбанк", правонаступником якого є ПАТ "Омега Банк", на суму 14 255 517, 76 грн. (четверта черга), на суму 1 587 086, 23 грн. (шоста черга), 941 грн. судових витрат (перша черга) (том 2, а.с. 95 - 96).
Постановою господарського суду Херсонської області від 31.01.2012 року боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Косовського В.С., якого зобов'язано здійснити ліквідаційну процедуру у справі та подати на затвердження до суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута (том 2, а.с. 118 - 119).
Строк ліквідаційної процедури у справі продовжено ухвалою суду від 17.12.2013 року на два місяці - до 17.02.2014 року (том 3, а.с. 180).
05.05.2014 року, як вбачається з відтиску штампа вхідної кореспонденції господарського суду Херсонської області (вх. №4651/14), на виконання постанови про визнання боржника банкрутом, ліквідатором боржника Косовським В.С. подано до суду на затвердження звіт ліквідатора з додатками, в тому числі й ліквідаційний баланс банкрута (том 4, а.с. 17 - 37).
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 06.05.2014 року (суддя Сулімовська М.Б.) затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, ліквідовано Приватне підприємство "Снабресурс - Юг" як юридичну особу, вимоги, не задоволені за недостатністю майна, ухвалено вважати погашеними, провадження у справі припинено (том 4, а.с. 43 - 45). Суд першої інстанції виходив з того, що ліквідатором виконано всі дії з ліквідації банкрута та надано суду документи, що свідчать про завершення ліквідаційної процедури, у тому числі ліквідаційний баланс банкрута з непогашеною кредиторською заборгованістю у зв'язку з відсутністю активів, які можна було б направити на погашення кредиторської заборгованості.
Не погоджуючись з винесеною ухвалою, 05.06.2014 року шляхом направлення поштового відправлення ПАТ "Омега Банк", як правонаступник конкурсного кредитора ПАТ "Сведбанк", (далі - скаржник) звернулося до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати ухвалу суду першої інстанції про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута, справу передати для подальшого розгляду до суду першої інстанції, мотивуючи передчасністю висновків суду про можливість завершення ліквідаційної процедури у справі у зв'язку з неповнотою здійснених ліквідатором дій в ході ліквідаційної процедури, які полягали в неповідомленні правоохоронних органів про можливий склад злочину в діях керівників боржника, які довели його до стану неплатоспроможності, та невідповідності поданого ліквідатором на затвердження до суду звіту положенням статті 32 Закону про банкрутство. Також скаржник зазначив про неповідомлення судом першої інстанції ПАТ "Омега Банк" про призначення у даній справі підсумкового судового засідання з розгляду звіту ліквідатора, що позбавило скаржника можливості забезпечити участь свого представника у зазначеному судовому засіданні та ознайомитися зі змістом поданого на затвердження до суду звіту ліквідатора банкрута.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 15.07.2014 року здійснено заміну кредитора боржника - ПАТ "Сведбанк" його правонаступником - ПАТ "Омега Банк" внаслідок зміни найменування (том 4, а.с. 128 - 129).
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 15.07.2014 року (колегія суддів у складі: головуючого судді - Лавриненко Л.В., суддів: Пироговського В.Т., Філінюка І.Г.) апеляційну скаргу залишено без задоволення, а ухвалу господарського суду Херсонської області від 06.05.2014 року у даній справі - без змін з тих же підстав (том 4, а.с. 132 - 139).
Не погоджуючись з винесеною постановою, скаржник звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову апеляційного суду від 15.07.2014 року та ухвалу суду першої інстанції від 06.05.2014 року про завершення ліквідаційної процедури, аргументуючи порушенням судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 25, 32 Закону про банкрутство (в редакції Закону України №2343-ХІІ), статей 4, 33, 43, 87, 104 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Скаржник зазначив про неповноту дій ліквідатора Косовського В.С. щодо проведення інвентаризації майна банкрута та вжиття заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення його майна, що знаходиться у третіх осіб, що не відповідає статті 25 Закону про банкрутство (в редакції Закону України №2343-ХІІ), якою визначено повноваження ліквідатора банкрута у ліквідаційній процедурі.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку постанову апеляційного суду від 15.07.2014 року та ухвалу суду першої інстанції від 06.05.2014 року на підставі встановлених фактичних обставин справи, вивчивши матеріали справи, перевіривши застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, вислухавши представників учасників провадження у справі, дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з такого.
Відповідно до частини 2 статті 41 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", норми якого, як спеціальні норми права, переважають у застосуванні над загальними нормами Господарського процесуального кодексу України.
Статтею 22 Закону (в редакції Закону України №2343-ХІІ) регламентовано, що у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру. Строк ліквідаційної процедури не може перевищувати дванадцяти місяців. Господарський суд може продовжити цей строк на шість місяців, якщо інше не передбачено цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 25 Закону (в редакції Закону України №2343-ХІІ), ліквідатор з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження: виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту; з підстав, передбачених частиною десятою статті 17 цього Закону, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Частинами 1, 2 статті 26 Закону (в редакції Закону України №2343-ХІІ) передбачено, що усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку. Речі, визначені родовими ознаками, що належать банкруту на праві володіння або користування, включаються до складу ліквідаційної маси. Майно банкрута, що є предметом застави, включається до складу ліквідаційної маси, але використовується виключно для першочергового задоволення вимог заставодержателя.
Згідно з частинами 1, 10 статті 30 Закону (в редакції Закону України №2343-ХІІ), після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор розпочинає продаж майна банкрута на відкритих торгах, якщо комітетом кредиторів не встановлено інший порядок продажу майна банкрута. Продаж майна банкрута оформляється договорами купівлі-продажу, які укладаються між ліквідатором і покупцем відповідно до законів України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 32 Закону (в редакції Закону України №2343-ХІІ), після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу. Якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута.
Отже, законодавцем передбачено певну сукупність дій, яку необхідно вчинити в ході ліквідаційної процедури та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із зазначеним звітом та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів), подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за наслідком всіх проведених ним дій в ході ліквідаційної процедури.
Згідно з частиною 1 статті 33 та частиною 2 статті 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, господарським судом Херсонської області ухвалою від 12.09.2011 року порушено дану справу про банкрутство Приватного підприємства "Снабресурс-Юг" за заявою ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" в особі Херсонської обласної дирекції ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" за загальною процедурою згідно Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України №2343-ХІІ); постановою суду від 31.01.2012 року боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Косовського В.С., якого зобов'язано здійснити ліквідаційну процедуру у справі та подати на затвердження до суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута (том 1, а.с. 1, том 2, а.с. 118 - 119).
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.