ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2016 року Справа № 924/892/15
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіСибіги О.М.,суддівБожок В.С., Костенко Т.Ф.розглянувши матеріали касаційної скаргиХмельницької міської ради, м. Хмельницькийна постановуРівненського апеляційного господарського суду від 02.02.2016 рокуу справі господарського суду Хмельницької областіза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс", м. Хмельницькийдо1. Хмельницької міської ради, м. Хмельницький; 2. Управління Державної казначейської служби України у м. Хмельницькому, м. Хмельницькийза участю Прокуратури Хмельницької області, м. Хмельницькийпростягнення 445 669,13 грн. безпідставно отриманих коштів
за участю представників
прокуратури: Клюге Л.М.,
позивача: не з'явився,
відповідача-1: Демчук Л.Г.,
відповідача-2: не з'явився
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" (далі за текстом - ТОВ "Речовий ринок "ТД "Бартерсервіс") звернулось до господарського суду Хмельницької області з позовом до Хмельницької міської ради про стягнення 445 669, 13 грн. безпідставно отриманих коштів орендної плати за користування земельними ділянками.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 15.10.2015 року до участі у справі в якості другого відповідача було залучено Управління Державної казначейської служби України у м. Хмельницькому, а 11.11.2015 року заступник прокурора Хмельницької області повідомив про вступ у справу.
23.12.2015 року Хмельницькою міською радою до господарського суду Хмельницької області подано клопотання про припинення провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, яке мотивоване непідвідомчістю даного спору господарському суду.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 28.12.2015 року провадження у справі було припинено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
Ухвалу місцевого господарського суду мотивовано тим, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; при цьому, відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є однією з форм плати за землю; плата за землю в свою чергу є обов'язковим платежем у складі податку на майно; таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є складовою частиною податку на майно, а, відтак, позивач фактично ставить вимогу про примусове повернення частини вже сплаченого податку на майно; оскільки особливий порядок та умови повернення сплачених податків передбачено спеціальними нормами податкового законодавства, предметом регулювання якого є публічно-правові, а не приватноправові відносини, провадження у справі підлягає припиненню відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України у зв'язку з тим, що даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 02.02.2016 року ухвалу господарського суду Хмельницької області від 28.12.2015 року було скасовано, а справу - передано на розгляд до суду першої інстанції.
Постанову суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що припинивши провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України місцевий господарський суд припустився порушення правил підвідомчості спору та безпідставно усунувся від вирішення спору, оскільки даний спір підлягає вирішенню в господарських судах.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, Хмельницька міська рада звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 02.02.2016 року та залишити в силі ухвалу господарського суду Хмельницької області від 28.12.2015 року.
ТОВ "Речовий ринок "ТД "Бартерсервіс" відзиву на касаційну скаргу подано не було.
В судовому засіданні прокурор та представник відповідача-1 просили касаційну скаргу задовольнити, постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 02.02.2016 року - скасувати та залишити в силі ухвалу господарського суду Хмельницької області від 28.12.2015 року.
Позивача та відповідача-2 згідно з приписами ст. 1114 ГПК України було належним чином повідомлено про день, час і місце розгляду касаційних скарг, однак вони не скористались передбаченим законом процесуальним правом на участь у розгляді справи касаційною інстанцією.
Заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача-1, приймаючи до уваги межі перегляду справи в суді касаційної інстанції, перевіривши повноту встановлення господарськими судами обставин справи та правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що предметом позову є стягнення безпідставно отриманих коштів орендної плати за користування земельними ділянками, а позовні вимоги обгрунтовано тим, що ТОВ "Речовий ринок "ТД "Бартерсервіс" з 19.03.2013 року по 22.01.2014 року фактично було обмежене у використанні орендованих земельних ділянок, однак сплачувало орендну плату, а тому має право на звільнення від орендної плати за вказаний період та повернення таких коштів.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Підставами виникнення, зміни та припинення земельних відносин є юридичні факти - юридично значимі обставини, які поділяються відповідно на правовстановлюючі, правозмінюючі та правоприпиняючі. До таких обставин відносяться: договори та інші угоди, передбачені законом, а також не передбачені законом але такі, що не суперечать йому; акти державних органів та органів місцевого самоврядування, які передбачені законом як підстави виникнення земельних прав та обов'язків; судові рішення, які встановлюють земельні права та обов'язки; набуття земельних прав та обов'язків на підставах, які дозволені законом; заподіяння шкоди; інші дії фізичних та юридичних осіб; події, з якими закон або інший правовий акт пов'язує виникнення, зміну і припинення земельних відносин. Зазначене кореспондується і з положеннями ст. 11 Цивільного кодексу України.
За приписами ст. 1 Закону України "Про оренду землі", ст. 93 Земельного кодексу України оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 2 зазначеного Закону відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.