Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 30.03.2016 року у справі №910/18673/15

Постанова ВГСУ від 30.03.2016 року у справі №910/18673/15

12.02.2017
Автор:
Переглядів : 186

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2016 року Справа № 910/18673/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Кочерової Н.О. (доповідач)суддівМележик Н.І., Саранюка В.І.,розглянувши касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 23.12.2015 у справі№ 910/18673/15 господарського суду міста Києваза позовомпублічного акціонерного товариства "Торговельно-підприємницький центр"до публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"провизнання договору укладенимза участю представників сторін:

від позивача: Даниленко О.В., дов. від 17.07.2015

від відповідача: Довгалюк А.В., дов. від 31.12.2015

ВСТАНОВИВ:

У липні 2015 року публічне акціонерне товариство "Торговельно-підприємницький центр" звернулося до господарського суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал", в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 04.09.2015, яка була прийнята місцевим господарським судом до розгляду, просив зобов'язати відповідача укласти з позивачем договір на постачання та приймання стічних вод через приєднані мережі на об'єкті, який належить ПАТ "Торговельно-підприємницький центр" на праві власності по вул. Васильківській, 34 у місті Києві, в наведеній позивачем редакції.

В обґрунтування вимог позивач зазначав, що чинним законодавством України передбачено обов'язок відповідача, як підприємства питного водопостачання (виробника послуг), укласти з позивачем, як споживачем послуг, договір про надання послуг з центрального питного водопостачання та водовідведення. Однак відповідач ухиляється від його укладення на умовах, запропонованих позивачем в проекті договору, але продовжує надавати позивачу послуги з водопостачання і водовідведення без відповідного договору.

Рішенням господарського суду міста Києва від 28.09.2015 (суддя Пригунова А.Б.) у задоволенні позову відмовлено.

При цьому, місцевий господарський суд виходив з того, що відповідач обґрунтовано відмовляє позивачу в підписанні договору про надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі, оскільки позивач в порушення вимог чинного законодавства не виконав вимог технічних умов, виданих йому відповідачем, не виготовив та не затвердив у встановленому порядку проект водопостачання об'єкту по вул. Васильківській, 34 у місті Києві, власником якого він є та на підставі якого здійснюється підключення до централізованих мереж водопостачання та водовідведення. Тобто, за висновком суду, позивач не дотримався передбаченого чинним законодавством порядку підключення об'єкту водопостачання до мережі комунального водопроводу, як передумови для оформлення між сторонами договірних відносин з приводу надання і споживання послуг з водопостачання і водовідведення.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.12.2015 (склад колегії суддів: Рябуха В.І.- головуючий, Ропій Л.М., Калатай Н.Ф.) апеляційну скаргу ПАТ "Торговельно-підприємницький центр" задоволено повністю. Рішення господарського суду міста Києва від 28.09.2015 скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задоволено повністю. Визнано укладеним між сторонами у справі договір на водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі на об'єкті по вул. Васильківській, 34 в місті Києві, який належить позивачу на праві власності, в редакції, запропонованій позивачем. Стягнуто з ПАТ "АК "Київводоканал" на користь ПАТ "Торговельно-промисловий центр" 1 218,00 грн судового збору за подання позовної заяви та 1 339,80 грн судового збору за подання апеляційної скарги.

Суд апеляційний інстанції виходив з того, що укладення між сторонами у справі договору про надання послуг з водопостачання та прийняття стічних вод є обов'язковим в силу вимог закону. За висновком суду, відповідно до вимог чинного законодавства проект водопостачання для укладення такого договору не вимагається, оскільки об'єкт по вул. Васильківській, 34 в місті Києві вже є підключеним до мережі комунального водопроводу, що про що свідчить надання відповідачем до вказаного об'єкту послуг водопостачання і водовідведення та споживання їх позивачем, а докази проведення реконструкції об'єкту відсутні в матеріалах справи. Суд також дійшов до висновку, що невиконання позивачем вимог технічних умов не є підставою для відмови в укладені договору, оскільки їх виконання є обов'язковими лише при приєднанні до систем централізованого водопостачання та водовідведення.

Крім того, за висновком суду, задоволення позовної вимоги про зобов'язання укласти договір не призведе до виникнення будь-яких наслідків, а відтак, позовна вимога підлягає задоволенню шляхом визнання договору укладеним, що не є виходом за межі позовних вимог.

В касаційній скарзі публічне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" просить постанову апеляційного господарського суду скасувати, а рішення місцевого господарського суду залишити без змін, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, Вищий господарський суд України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено господарськими судами та підтверджується матеріалами справи, 10.12.2013 між публічним акціонерним товариством "Торговельно-підприємницький центр" (абонент, позивач) та публічним акціонерним товариством "Акціонерна компанія "Київводоканал" (постачальник, відповідач) укладено договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі №11709/5-01 (далі за текстом - договір №11709/5-01 від 10.12.2013), за умовами якого постачальник зобов'язався надавати абоненту послуги з постачання питної води та приймання від нього стічних вод у систему каналізації м. Києва за адресами об'єктів водопостачання, зазначеними у дислокації об'єктів водоспоживання та водовідведення (яка є невід'ємною частиною цього договору), в т.ч. і об'єкту по вул. Васильківській, 34 в м. Києві, а абонент зобов'язався здійснювати своєчасну оплату наданих йому постачальником послуг на умовах цього договору та дотримуватись порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, а також норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цим договором.

Відповідно до п. 7.1. вказаного договору він набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2014.

16.12.2014 публічне акціонерне товариство "Торговельно-підприємницький центр" звернулось до ПАТ "АК "Київводоканал" з листом №564 від 16.12.2014, в якому просило продовжити термін дії договору №11709/5-01 від 10.12.2013 або укласти такий договір на новий період у зв'язку з тим, що позивач вже приєднаний до систем централізованого водопостачання та водовідведення та здійснює своєчасну плату за використану воду відповідно до встановлених тарифів.

Листом №1181/08-13/30-15 від 30.01.2015 відповідач повідомив позивача, що продовження терміну дії вказаного вище правочину передбачає надання позивачем проектно-технічної документації на водопостачання та водовідведення об'єкта згідно з вимогами чинного законодавства, а саме: акту технічного приймання водопроводу та акту меж обслуговування зовнішніх водопровідних мереж з прив'язкою до місцевості.

12.02.2015 позивач звернувся до відповідача з пропозицією №071 укласти договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі та надав відповідачу для підписання свій проект договору.

В листі №2504/08-13/30-15 від 16.03.2015 ПАТ "АК "Київводоканал", повідомило позивача про те, що для укладення договору необхідно надати технічну документацію, передбачену п. 14.2. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.06.2008, а саме: схеми або виконавчі креслення своїх мереж водопостачання та водовідведення, розміщених як у землі, так і всередині будинків із зазначенням діаметра труб, місць розміщення арматури, санітарних приладів, вузлів обліку та інших приладів (пристроїв) та запропонував для укладення договору направити уповноваженого представника до договірного відділу розрахункового департаменту ПАТ "АК "Київводоканал" з оформленими належним чином документами на водопостачання об'єкта.

02.04.2015 відповідач отримав від позивача доповнення №131 від 20.03.2015 до пропозиції укласти договір, в якому ПАТ "ТПЦ" вказувало на те, що п.14.2. Правил №190 містить лише обов'язок наявності у споживача витребуваних документів і не вказує, що не виконання цього обов'язку впливає на укладення відповідного договору або відноситься до обов'язкових умов укладення договору.

У зв'язку з тим, що договір про надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі на новий термін не був підписаний між сторонами, позивач звернувся з позовом у даній справі, посилаючись на те, що відповідач неправомірно ухиляється від укладення вказаного договору, оскільки обов'язок укладення такого договору встановлено нормами чинного законодавства України, позивач надав повний перелік документів, необхідних для укладення договору, та відповідач продовжує надавати позивачу, а останній - споживати послуги з водопостачання і водовідведення без відповідного договору, що є порушенням чинного законодавства.

Статтею 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ч.ч. 3, 4, 7 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільний кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначаються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст