Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 29.11.2016 року у справі №922/5009/15

Постанова ВГСУ від 29.11.2016 року у справі №922/5009/15

07.02.2017
Автор:
Переглядів : 171

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2016 року Справа № 922/5009/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дроботової Т.Б.- головуючого Алєєвої І.В. Рогач Л.І.за участю представників:позивачане з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно)відповідачаНежельська О.С. - довіреність від 28.11.2016 р. розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Термоізоляція"на постановувід 06.09.2016 р. Харківського апеляційного господарського судуу справі№ 922/5009/15 господарського суду Харківської областіза позовомХарківської міської ради до Публічного акціонерного товариства "Термоізоляція"прозобов'язання вчинити дії В С Т А Н О В И В :

У серпні 2015 року Харківська міська рада звернулась до господарського суду Харківської області з позовом до ПАТ "Термоізоляція" про зобов'язання відповідача протягом 3-х місяців з моменту вступу в законну силу рішення суду забезпечити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0326 га по провулку Університетському, 1 та вчинити дії щодо реєстрації зазначеної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, з посиланням на приписи статей 12, 79-1, 93 Земельного кодексу України, статей 15, 30 Закону України "Про оренду землі", статей 5, 13, 15, 21 Закону України "Про оцінку земель" та статей 11, 15, 16, 509, 526 Цивільного кодексу України, обґрунтовуючи позовні вимоги безпідставним невиконанням відповідачем рішення Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13, від 03.07.2013 р. № 1209/13.

ПАТ "Термоізоляція" заперечуючи проти позову у відзиві зазначало, що між ним та Харківською міською радою 26.05.1997 р. було укладено договір на право тимчасового користування землею, який не є договором оренди земельної ділянки, звертаючи увагу на те, що жодним нормативним документом України не зазначено про обов'язок користувача земельної ділянки зареєструвати таку ділянку у державному земельному кадастрі внаслідок зміни законодавчої бази України.

Рішенням господарського суду Харківської області від 06.10.2015 р. позов було задоволено, зобов'язано ПАТ "Термоізоляція" протягом 3-х місяців з моменту вступу в законну силу рішення суду забезпечити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та вчинити дії щодо реєстрації зазначеної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, з посиланням на чинність рішення Харківської міської ради, яке підлягає виконанню.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 17.11.2015 р. рішення суду першої інстанції скасовано, прийняте нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовлено, з огляду на недоведеність позивачем обставин, з якими закон пов'язує можливість примусового вчинення дій з виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації земельної ділянки, а також приймаючи до уваги невідповідність предмету позову встановленим законом способам захисту порушеного права.

Постановою Вищого господарського суду України від 02.02.2016 р. рішення та постанова скасовані, справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції. Суд касаційної інстанції направляючи справу на новий розгляд зазначав, зокрема, що встановивши обставини стосовно необхідності внесення змін до укладеного між сторонами договору на право тимчасового користування землею в частині розміру орендної плати відповідно до рішень органу місцевого самоврядування та згідно розрахунку, виконаного Департаментом земельних відносин, на підставі витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який надається Управлінням Держземагенства у м. Харкові, судам необхідно було з'ясувати питання щодо того, про захист яких саме прав особи йдеться за вказаним позовом й чи виконує функції захисту прав позивача такий позов, як примусове виконання обов'язку в натурі у даних правовідносинах.

Під час нового розгляду справи, рішенням господарського суду Харківської області від 12.07.2016 р. (судді: Макаренко О.В., Байбак О.І., Лавренюк Т.А.) позов задоволено повністю, зобов'язано ПАТ "Термоізоляція" протягом 3-х місяців з моменту вступу в законну силу рішення суду забезпечити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0326 га по провулку Університетському, 1 та вчинити дії щодо реєстрації зазначеної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.

Мотивуючи рішення суд першої інстанції зазначав, що договір на право тимчасового користування землею № 1074 був укладений 26.05.1997 р. відповідно до норм чинного законодавства, які діяли на момент його укладення, при цьому, на час розгляду справи відповідач не є власником земельної ділянки та не є постійним землекористувачем, оскільки не відноситься до осіб, визначених статтею 92 Земельного кодексу України, а відтак сплата орендарем плати за землю у вигляді земельного податку не відповідає нормам чинного законодавства.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що договір на право тимчасового користування землею, за своїм змістом та з урахуванням норм чинного на теперішній час законодавства, фактично має ознаки договору оренди землі та потребує приведення його умов у відповідність до вимог чинного законодавства, а відтак, вимога про зобов'язання землекористувача вчинити дії щодо державної реєстрації земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) відповідає закону та способам захисту прав позивача.

За апеляційною скаргою ПАТ "Термоізоляція" Харківський апеляційний господарський суд (судді: Івакіна В.О., Камишева Л.М., Пелипенко Н.М.), переглянувши рішення господарського суду Харківської області від 12.07.2016 р. в апеляційному порядку, постановою від 06.09.2016 р. залишив його без змін з тих же підстав.

ПАТ "Термоізоляція" подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить судові рішення у даній справі скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити Харківській міській раді у задоволенні позову, обґрунтовуючи доводи касаційної карги порушенням судами норм матеріального та процесуального права.

Скаржник зазначає, що судами першої та апеляційної інстанції залишено поза увагою, що укладений між сторонами договір тимчасового користування земельною ділянкою не є договором оренди землі, а отже на нього не поширюється законодавство про оренду землі. Оскільки право тимчасового користування та право оренди земельної ділянки є різними юридичними титулами, висновки судів про необхідність приведення договору на тимчасове користування землею у відповідність до чинного законодавства шляхом зміни форми плати за землю з земельного податку на орендну плату, є фактично висновком про необхідність зміни юридичного титулу з права тимчасового користування на право оренди, що суперечить пункту 7 Перехідних положень Земельного кодексу України щодо збереження права на земельні ділянки, отримані, зокрема, у тимчасове користування у розмірах, передбачених раніше діючим законодавством.

Крім того, як зазначає скаржник, оскільки відповідач є тимчасовим користувачем земельної ділянки, а не орендарем, то рішення Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р" не розповсюджується на відповідача, а отже у підприємства відсутній обов'язок виконувати вказане рішення органу місцевого самоврядування.

Заявник касаційної скарги також вважає, що в порушення приписів статті 11112 Господарського процесуального кодексу України, судами не виконані вказівки суду касаційної інстанції щодо встановлення обставин стосовно того, яке саме право позивача є порушеним та чи виконує функції захисту прав позивача такий спосіб захисту, як примусове виконання обов'язку в натурі у даних правовідносинах.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні представника відповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, 26.05.1997 р., на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради 23.04.1997 р. № 327, між виконавчим комітетом Харківської міської ради та ПАТ "Термоізоляція" було укладено договір на право тимчасового користування землею № 1074, відповідно до пункту 1.1 якого виконавчий комітет Харківської міської ради надає, а ПАТ "Термоізоляція" приймає в тимчасове користування земельну ділянку, площею 0,0326 га розташовану за адресою: м. Харків, пров. Університетський, 1.

Земельна ділянка надається в тимчасове користування строком на двадцять п'ять років для експлуатації адміністративної будівлі (пункт 1.2 договору).

Згідно пункту 2.1 договору, плата за землю вноситься землекористувачем щомісячно у вигляді земельного податку в розмірі 34, 23 грн.

Судами також встановлено, що рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013р. № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р., відповідно до пункту 1.1 якого затверджено базову вартість 1 кв.м земель міста Харкова у сумі 291, 18 грн.

Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" встановлено, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014 року. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові (пункти 2, 3 рішення).

Згідно пункту 2.2 вказаного Порядку, управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.

Відповідно до пункту 4 рішення Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 зобов'язано орендарів земельних ділянок, які перебувають у їх користуванні на підставі договорів оренди, укладених протягом 1994-1998 років та 1999-2003 років, та які були передані у користування без проведення державної реєстрації цих земельних ділянок:

- укласти із розробниками документації із землеустрою договори на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) стосовно земельних ділянок, переданих їм у користування без проведення державної реєстрації таких земельних ділянок (без присвоєння їм кадастрового номеру);

- забезпечити складання та прийняття технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у строк, що не перевищує 2 календарних місяців з дня набрання чинності цим Рішенням;

- не пізніше 31.12.2013 року вчинити дії, спрямовані на подання складеної (розробленої) технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) до Управління Держземагентства у м. Харкові для здійснення Державним кадастровим реєстратором державної реєстрації (із присвоєнням кадастрового номеру) земельних ділянок, переданих у користування без проведення їх державної реєстрації (в тому числі, у разі, коли відомості про земельні ділянки, право користування на які виникло до 2004 року, не внесені до державного реєстру земель);

- повідомити Департамент земельних відносин Харківської міської ради про здійснення державної реєстрації відповідної земельної ділянки із зазначенням присвоєного кадастрового номеру та долученням копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, який було видано на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст