Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 29.11.2016 року у справі №910/18515/15

Постанова ВГСУ від 29.11.2016 року у справі №910/18515/15

07.02.2017
Автор:
Переглядів : 195

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2016 року Справа № 910/18515/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Рогач Л.І., - головуючого, доповідача Алєєвої І.В., Дроботової Т.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуУкраїнського державно-кооперативного проектно-вишукувального і науково-дослідного об'єднання "Укрндіагропроект"на постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2016у справі№ 910/18515/15 Господарського суду міста Києваза позовомПублічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Південкомбанк" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Південкомбінат" Штогріної І.В.доУкраїнського державно-кооперативного проектно-вишукувального і науково-дослідного об'єднання "Укрндіагропроект"простягнення 57549, 49 грн

за участю представників: позивачаКоренєв С.О. - предст., дов. від 14.09.2016відповідачаМоскаленко Ю.В. - предст., дов. від 28.11.2016 Нагулко Р.Ю. - предст., дов. від 28.11.2016

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Південкомбанк", в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Південкомбанк" Штогріної І.В., звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Українського державно-кооперативного проектно-вишукувального і науково-дослідного об'єднання "Укрндіагропроект" про стягнення 57 549,49 грн. В обґрунтування позову позивач вказав, що відповідач після припинення договору оренди не повернув йому належного на праві власності позивачу майна, яке знаходиться в орендованому приміщенні, чим заподіяв збитки.

Відповідач проти позову заперечував з тих підстав, що позивач не довів належними доказами факт знаходження майна в приміщенні в момент дострокового припинення договору та ознаки цього майна.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.09.2015 (суддя Головатюк Л.Д.) у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2016 (судді: Кропивна Л.В. - головуючий, Смірнова Л.Г., Зеленін В.О.) рішення місцевого господарського суду скасовано; прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено повністю; стягнуто з Українського державно-кооперативного проектно-вишукувального і науково-дослідного об'єднання "Укрндіагропроект" на користь Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Південкомбанк" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Південкомбанк" Штогріної І.В. грошові кошти у розмірі 57549,49 грн., вирішено питання про розподіл судових витрат.

Не погоджуючись з висновками суду апеляційної інстанції, відповідач подав до Вищого господарського суду України касаційну скаргу (з доповненням), в якій просить постанову у справі скасувати, залишити в силі рішення місцевого господарського суду (згідно з усним уточненням вимог касаційної скарги). Обґрунтовуючи касаційну скаргу, скаржник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, а саме: всупереч приписам статті 778 Цивільного кодексу України суд апеляційної інстанції не врахував, що кондиціонери спліт системи та вбудовані сейфи є поліпшеннями, які не можуть бути відокремлені без пошкодження приміщення; ці поліпшення є власністю орендодавця, а за умовами договору позивач не має права на відшкодування їх вартості.

Також у доповненнях та усно в судовому засіданні відповідач, підтримавши касаційну скаргу, зазначив, що у позивача існує заборгованість за договором оренди щодо оплати експлуатаційних послуг та просив суд касаційної інстанції стягнути цю заборгованість на свою користь.

Позивач надав відзив на касаційну скаргу та просить постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін, як законну та обґрунтовану, а відповідач посилається на обставини, які не були предметом розгляду в судах попередніх інстанцій.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи, викладені у відзиві на касаційну скаргу та просив у задоволенні касаційної скарги відмовити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в судових рішеннях, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати чи вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду або відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Як встановили господарські суди попередніх інстанцій та вбачається з обставин справи, Публічне акціонерне товариство "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" (орендар) та Українське державно-кооперативне проектно-вишукувальне і науково-дослідне об'єднання "УкрНДІагронроект" (орендодавець) уклали договір оренди № 22 від 30.12.2013, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м. Київ, площа Солом'янська, 2, мета використання об'єкта - приміщення під офіс, загальною площею 83,2 кв.м. Відповідно до пункту 7.1 договору, термін дії цього договору - до 31.12.2014.

Також установлено, що приміщення було предметом оренди згідно з договорами № 55 від 11.01.2010 та від № 87 від 10.05.2012.

На підставі постанови Правління Національного банку України № 305 від 23.05.2014 "Про віднесення ПАТ "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ПІВДЕНКОМБАНК" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 26.05.2014 прийнято рішення № 37 про запровадження в ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" тимчасової адміністрації.

На підставі постанови Правління Національного банку України № 598 від 24.09.2014 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ПІВДЕНКОМБАНК" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 26.09.2014 прийнято рішення № 101 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку"; уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" призначено строком на 1 рік з 26.09.2014 по 26.09.2015 включно.

З 24.11.2015 на підставі рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 126 від 24.11.2014 та наказу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 235 від 24.11.2014, від імені ПАТ "КБ "ПІВДЕНКОМБАНК" діє уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію - Остапенко Ірина Вікторівна (змінила прізвище на Штогріна).

У зв'язку з введення тимчасової адміністрації банку сторони погодили, що орендні відносини між ними припинилися з 01.12.2014. Зазначені вище обставини сторони не заперечують.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що 30.12.2014 відповідач перешкодив представникам позивача, які прибули разом із співробітниками перевізника, вивезти належне позивачу на праві власності майно, яке знаходилось у орендованому приміщенні; співробітники відповідача не допустили вказаних осіб до приміщення та не дозволили забрати належне позивачу майно, а саме: чотири сейфи броньовані, десять кондиціонерів DEKKER та два кондиціонери спліт-системи.

Вартість майна, яке утримується відповідачем та належить позивачу на праві власності, станом на 14.05.2015 складає 57549,49 грн. відповідно до даних балансового обліку та незалежної оцінки майна.

Місцевий господарський суд визначив зміст позовних вимог, як такі, що подані про захист порушеного права відповідно до положень статей 392, 397 Цивільного кодексу України; відтак, відмовляючи у задоволенні позову, місцевий господарський суд виходив з того, що позивач не довів належними та допустимими доказами факт наявності спірного майна (кондиціонерів) у приміщенні відповідача, відповідність кондиціонерів (марки тощо) зазначених позивачем у позові, наданим ним доказам; .

Переглядаючи справу в повному обсязі відповідно до приписів статті 101 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, натомість, встановив, що предметом позову є відшкодування позивачу збитків, заподіяних незаконним діями відповідача, який відмовляється надати доступ позивачу до приміщень та повернути позивачу рухоме майно (банківські сейфи та кондиціонери).

За пунктами 2.3., 2.4. договору № 22 від 3012.2013 повернення об'єкта здійснюється орендарем по закінчення дії даного договору або у разі його дострокового розірвання за актом прийому-передачі; якщо через обставини, які не залежать від сторін, орендодавець не має можливості підписати акт прийому-передачі, договір вважається розірваним а об'єкт повернутим після закінчення 1 місяця з моменту настання зазначених обставин, про що складається акт.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст