ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2015 року Справа № 927/1522/14 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді: суддів:Іванової Л.Б. (доповідач), Акулової Н.В., Козир Т.П.,розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропартнер"на рішення та постанову Господарського суду Чернігівської області від 14.10.2014 Київського апеляційного господарського суду від 08.12.2014у справі№ 927/1522/14 Господарського суду Чернігівської областіза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Агропартнер"до1. Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Південкомбанк" 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохімресурс" провизнання припиненим зобов'язання та визнання відсутнім права на стягнення грошових коштівза участю представників сторін:
позивача: Литвин А.М., дов. від 12.03.2015 № 425/03
відповідача-1: Захаренкова Ю.М., дов. від 29.01.2015 № 9
відповідача-2: не з'явилися
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропартнер" звернулося до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Південкомбанк" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохімресурс" про
- визнання припиненим з 27.06.2014 зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропартнер" по сплаті на користь Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Південкомбанк" грошових коштів в розмірі 2679,26 доларів США процентів за користування кредитними коштами за травень 2014, 3600,00 грн. щомісячної комісії за управління кредитною лінією за травень 2014 та 52496,00 доларів США заборгованості по кредиту за договором про надання мультивалютної відновлювальної кредитної лінії № 179К-21Ю від 19.06.2013 у зв'язку з поєднанням боржника та кредитора у грошовому зобов'язанні в одній особі;
- про визнання відсутнім з 27.06.2014 у Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Південкомбанк" та у Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохімресурс" права на стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропартнер" грошових коштів у розмірі 2679,26 доларів США процентів за користування кредитними коштами за травень 2014, 3600,00 грн. щомісячної комісії за управління кредитною лінією за травень 2014 та 52496,00 доларів США заборгованості по кредиту за договором про надання мультивалютної відновлювальної кредитної лінії №179К-21Ю у зв'язку із припиненням цього зобов'язання;
- визнання відсутнім з 27.06.2014 у Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохімресурс" права на стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропартнер" грошових коштів в порядку регресу в розмірі 2679,26 доларів США процентів за користування кредитними коштами за травень 2014, 3600,00 грн. щомісячної комісії за управління кредитною лінією за травень 2014 та 52496,00 доларів США заборгованості по кредиту за договором поруки №179П-21Ю/1 від 19.06.2013 у зв'язку з припиненням зобов'язання, забезпеченого порукою.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 14.10.2014 у справі № 927/1522/14 (суддя Цимбал-Нарожна М.П.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 08.12.2014 (колегія суддів у складі: головуючого судді Алданової С.О., суддів Дикунської С.Я., Коршун Н.М.), у позові відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції та постановою суду апеляційної інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропартнер" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Чернігівської області від 14.10.2014 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 08.12.2014 у справі № 927/1522/14, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Обґрунтовуючи підстави звернення з касаційною скаргою до суду, скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права. Так, скаржник зазначає про те, що суди попередніх інстанцій застосували норму ст. 601 Цивільного кодексу України, яка не підлягала застосуванню, та не застосували норму ст. 606 Цивільного кодексу України, яка підлягає застосуванню до спірних правовідносин, та помилково виходили з того, що у правовідносинах позивача із банком не відбулось поєднання боржника та кредитора в одній особі. Також скаржник вказує на неврахування судами п. 6 ч. 6 ст. 36 Закону України "Про гарантування вкладів фізичних осіб" щодо можливості здійснення купівлі-продажу валюти фізичними та юридичними особами для погашення ними зобов'язань за кредитними договорами.
До Вищого господарського суду України надійшов відзив Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Південкомбанк" на касаційну скаргу, в якому відповідач-1 просить рішення Господарського суду Чернігівської області від 14.10.2014 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 08.12.2014 у справі № 927/1522/14 залишити без змін, у задоволенні касаційної скарги - відмовити.
Сторони згідно з приписами статті 1114 Господарського процесуального кодексу України були належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак відповідач-2 не скористався передбаченим законом правом на участь у перегляді справи в касаційній інстанції.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових актів, вважає касаційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, 23.04.2013 між Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Південкомбанк" (далі - банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агропартнер" (далі - клієнт, позивач) укладено договір банківського рахунку № 3851Р-21Ю, відповідно до умов якого банк відкриває клієнту поточний рахунок № 26006029244001 в гривнях та зобов'язується здійснювати всі види розрахунково-касових операцій за рахунком клієнта згідно з тарифами банку (додаток 1) та окремими рішеннями кредитного комітету банку щодо кредитування рахунку, відповідно до умов цього договору та законодавства України (п. 1.1, 2.1.3 договору).
19.06.2013 між Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Південкомбанк" (кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агропартнер" (позичальник) було укладено договір про надання мультивалютної відновлювальної відкличної кредитної лінії № 179К-21Ю, відповідно до умов якого кредитор відкриває позичальнику мультивалютну відновлювальну відкличну лінію та в її межах надає позичальнику в користування грошові кошти (надалі - кредит) на наступних умовах:
- загальний ліміт кредитування: 3600000,00 грн. або еквівалентна сума в доларах США за курсом НБУ на дату видачі траншу;
- валюти кредиту: гривня, долар США;
- строк кредитної лінії: з 19.06.2013 по 18.06.2014;
- процентна ставка: у гривні - 21,1% річних, у доларах США - 10,8% річних;
- ціль використання коштів - фінансування торгових операцій із закупівлі зернових.
Також 19.06.2014 між Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Південкомбанк" (кредитор), Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрохімресурс" (поручитель) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агропартнер" (боржник) було укладено договір поруки № 179П-21Ю/1, згідно із умовами якого поручитель зобов'язався відповідати перед кредитором за виконання боржником його зобов'язань за договором про надання мультивалютної відновлювальної відкличної кредитної лінії № 179К-21Ю від 19.06.2013, а також усіх додаткових угод до нього, які можуть бути укладені до закінчення строку його дії, включаючи зобов'язання із повернення отриманих грошових коштів (суми кредиту) сплати процентів за користування кредитними коштами, комісій, пені, інших штрафних санкцій, відшкодування збитків, тощо. Строк, порядок надання та повернення кредиту, нарахування та сплата процентів, комісій визначено основним договором.
В ході розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що на банківському рахунку позивача знаходяться кошти в сумі 703669,00 грн., що не заперечувалося сторонами.
Рішенням правління Національного банку України від 23.05.2014 Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Південкомбанк" віднесено до категорії неплатоспроможних та рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 26.05.2014 в банку запроваджено тимчасову адміністрацію.
05.06.2014 позивач подав відповідачу-1 до виконання заявку № 22 від 05.06.2014 про купівлю іноземної валюти або банківських металів на суму 2679,26 доларів США та платіжне доручення № 116 від 05.06.2014 на суму 69400,00 грн. про перерахування гривневого еквіваленту на купівлю іноземної валюти за заявкою № 22. Разом з цим, позивач подав платіжне доручення в іноземній валюті № 29 від 05.06.2014 про сплату відсотків в сумі 2679,26 доларів США за травень 2014 за договором кредитної лінії, платіжне доручення № 118 від 05.06.2014 на суму 3600,00 грн. про сплату комісії за травень 2014 за договором кредитної лінії, заявку за № 23 від 18.06.2014 про купівлю іноземної валюти або банківських металів на суму 52496,00 доларів США та платіжне доручення № 117 від 18.06.2014 на суму 622660,00 грн. про перерахування гривневого еквіваленту на купівлю іноземної валюти за заявкою № 23, платіжне доручення в іноземній валюті № 30 від 18.06.2014 про погашення кредиту в сумі 52496,00 доларів США за договором кредитної лінії.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.