Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 27.09.2016 року у справі №904/8828/15

Постанова ВГСУ від 27.09.2016 року у справі №904/8828/15

10.02.2017
Автор:
Переглядів : 296

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2016 року Справа № 904/8828/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Катеринчук Л.Й. (головуючого), Короткевича О.Є., Куровського С.В.розглянувши касаційну скаргуліквідатора ТОВ "Інвест Трейдінг Дніпро" Чикильдіна Олександра Миколайовичана постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.06.2016 рокуу справі Господарського суду№ 904/8828/15 Дніпропетровської областіза заявоюліквідатора ТОВ "Інвест Трейдінг Дніпро" Чикильдіна О.М.провизнання банкрутом ТОВ "Інвест Трейдінг Дніпро"у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за участю представників:

у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області:

ТОВ "Інвест Трейдінг Дніпро": ліквідатор Чикильдін О.М., арбітражний керуючий,ОСОБА_5:адвокат Васіна Л.А., договір про надання правової допомоги №10 від 18.05.2015 року.В С Т А Н О В И В :

ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 07.10.2015 року прийнято до розгляду в підготовчому засіданні заяву ліквідатора ТОВ "Інвест Трейдінг Дніпро" (далі - боржника) Чикильдіна О.М. про порушення справи про банкрутство боржника з урахуванням особливостей, передбачених статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України №4212-VI від 22.12.2011 року) (далі - Закон про банкрутство) (том 1, а.с. 1 - 2).

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 22.10.2015 року порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Інвест Трейдінг Дніпро", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (том 1, а.с. 63 - 65). Зазначена ухвала в апеляційному (та касаційному) порядку не оскаржувалася і набрала законної сили.

Постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 24.11.2015 року (суддя Камша Н.М.) боржника визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 6 місяців, до 24.05.2016 року; ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Чикильдіна О.М.; постановлено оприлюднити повідомлення про визнання боржника банкрутом на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет; зобов'язано ліквідатора до 20.01.2016 року надати господарському суду відомості про результати розгляду вимог кредиторів, письмовий звіт про надіслання всім кредиторам боржника повідомлення про результати розгляду грошових вимог та їх отримання кредиторами в порядку частини 5 статті 23 Закону про банкрутство, скласти реєстр вимог кредиторів та подати його на затвердження господарському суду; зобов'язано ліквідатора банкрута проводити заходи ліквідаційної процедури згідно з вимогами статей 37 - 48 Закону про банкрутство, кожного першого числа наступного місяця надавати господарському суду звіт про проведені дії в ліквідаційній процедурі з документами, які підтверджують проведення цих дій в ліквідаційній процедурі, подати на затвердження до господарського суду звіт, ліквідаційний баланс та документи, які підтверджують проведення ліквідаційної процедури за десять днів до закінчення строку ліквідаційної процедури; постановлено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури настають наслідки, передбачені частинами 1, 2 статті 38 Закону про банкрутство (том 1, а.с. 76 - 80).

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.02.2016 року затверджено реєстр вимог кредиторів боржника з вимогами Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі" на суму 2 436 грн. у першу чергу задоволення та на суму 74 900, 51 грн. у четверту чергу задоволення; вимоги ТОВ "Дніпропетровський комп'ютерний центр" на суму 50 000 грн. відхилено (том 1, а.с. 109 - 111).

Не погоджуючись з постановою про визнання боржника банкрутом, ОСОБА_5, вважаючи, що постанова суду першої інстанції від 24.11.2015 року стосується його прав, як учасника боржника - ТОВ "Інвест Трейдінг Дніпро" з часткою у статутному капіталі товариства в розмірі 50%, звернувся 21.03.2016 року до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через місцевий господарський суд з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати оскаржувану постанову про визнання боржника банкрутом та припинити провадження у справі, мотивуючи передчасністю висновків місцевого господарського суду про наявність правових підстав для введення ліквідаційної процедури боржника, який розпочав процедуру самоліквідації з особливостями провадження за статтею 95 Закону про банкрутство, зазначаючи про невідповідність вимогам цивільного законодавства дій ліквідатора боржника у процедурі самоліквідації та непідтвердження належними доказами недостатності у боржника активів для задоволення вимог кредиторів (том 1, а.с. 118 - 163).

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.06.2016 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Чус О.В., судді: Березкіна О.В., Величко Н.Л.) апеляційну скаргу ОСОБА_5 задоволено, постанову Господарського суду Дніпропетровської області від 24.11.2015 року скасовано та припинено провадження у справі (том 1, а.с. 202 - 205).

Не погоджуючись з прийнятою постановою, ліквідатор боржника Чикильдін О.М. звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просив скасувати постанову апеляційного суду від 13.06.2016 року як таку, що не відповідає положенням статей 55, 129 Конституції України, статей 105, 110, 111 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), статей 1, 95 Закону про банкрутство, статті 10 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", пункту 12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №419 від 28.02.2000 року, та статей 41, 32 - 34, 36, 91 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України). Скаржник доводить неповноту з'ясування апеляційним судом обставин справи на предмет наявності у ОСОБА_5, який вважає себе учасником товариства-боржника з часткою у його статутному капіталі в розмірі 50%, права на подання у березні 2016 року апеляційної скарги на постанову місцевого господарського суду від 24.11.2015 року про визнання боржника банкрутом з посиланням на те, що єдиним учасником боржника є ТОВ "КОНСАЛТ-ПРО" з часткою у його статутному капіталі в розмірі 100%, що підтверджується відомостями з ЄДР станом на 07.07.2016 року. При цьому, скаржник вважає правильними висновки суду першої інстанції про доведення ліквідатором факту неплатоспроможності боржника та належне виконання ним під час процедури самоліквідації боржника вимог статей 105 - 111 ЦК України, які зобов'язують ліквідатора звернутися до суду зі заявою про порушення провадження у справі про банкрутство, встановивши його неплатоспроможність.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.06.2016 року у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції на предмет повноти встановлених обставин справи та правильності їх юридичної оцінки, перевіривши застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, вислухавши присутніх у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області представника ОСОБА_5 - адвоката Васіну Л.А. та ліквідатора боржника Чикильдіна О.М., дійшла висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення касаційної скарги, виходячи з такого.

Згідно з частинами 1 - 3 статті 105 ЦК України (в редакції, чинній на момент прийняття загальними зборами учасників підприємства-боржника рішення від 06.04.2015 року про його припинення шляхом ліквідації), учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Відповідно до пункту 1 частини 1 та частини 3 статті 110 ЦК України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами. Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Частинами 3, 4, 8 статті 111 ЦК України передбачено, що під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Отже, складення проміжного ліквідаційного балансу є підсумковою дією ліквідатора у процедурі самоліквідації за статтями 105 - 111 ЦК України; перелік пред'явлених та визнаних вимог кредиторів боржника, відомості про склад активів боржника є додатком до проміжного ліквідаційного балансу, а загальна сума визнаних ліквідатором вимог повинна відповідати загальній сумі боргу, відображеній у проміжному ліквідаційному балансі; загальна сума активів боржника повинна кореспондуватися з відомостями про склад майна боржника та їх загальну вартість за даними балансу. Правильність складення проміжного ліквідаційного балансу ліквідатором боржника у процедурі самоліквідації є предметом дослідження судом за сукупністю доказів, поданих до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство за статтею 95 Закону про банкрутство.

Відповідно до частини 2 статті 41 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Частинами 1, 2 статті 95 Закону про банкрутство передбачено, що якщо вартості майна боржника-юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України. За результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна.

Частиною 3 статті 11 Закону про банкрутство передбачено спеціальні вимоги щодо подання документів у випадку ініціювання провадження у справі боржником, серед яких зазначено бухгалтерський баланс боржника на останню звітну дату (проміжний ліквідаційний баланс) та 4 переліки (перелік кредиторів боржника з їх повною ідентифікацією, місцезнаходженням та сумою визнаних боржником вимог; перелік майна боржника із зазначенням його балансової вартості та місцезнаходження, а також загальної балансової вартості; перелік майна, що перебуває у заставі або є обтяженим у інший спосіб, його місцезнаходження, вартість, а також інформація про кредиторів на користь яких вчинено обтяження майна боржника, їх ім'я або найменування, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційні коди юридичних осіб або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), суми їх грошових вимог, підстави виникнення зобов'язань та строки їх виконання за законом чи договором; перелік осіб, що мають невиконані зобов'язання перед боржником, із зазначенням вартості таких зобов'язань, терміну виконання та підстав виникнення), а також ряд інших документів, серед яких рішення компетентного органу управління боржника про затвердження проміжного ліквідаційного балансу та звернення до суду зі заявою про порушення провадження у справі про банкрутство.

Згідно з частиною 1 статті 33 та частиною 2 статті 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до частин 1, 2 статті 101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Розглядаючи заяву про порушення провадження у справі про банкрутство за спеціальною процедурою відповідно до статті 95 Закону про банкрутство, суд першої інстанції встановив, що 06.04.2015 року загальними позачерговими зборами ТОВ "Інвест Трейдінг Дніпро" в особі єдиного учасника ТОВ "КОНСАЛТ-ПРО" прийнято рішення про припинення товариства, як юридичної особи, шляхом його ліквідації у добровільному порядку та призначено ліквідатором товариства Чикильдіна О.М., про що складено протокол б/н від 06.04.2015 року (том 1, а.с. 13 - 14).

Судом встановлено, що про прийняте рішення щодо ліквідації підприємства повідомлено державного реєстратора, яким здійснено публікацію оголошення про ліквідацію боржника у спеціалізованому друкованому виданні - Бюлетені державної реєстрації №315 (10) від 16.04.2015 року (том 1, а.с. 15 - 17).

Судом встановлено обставини складення ліквідатором Чикильдіним О.М. проміжного ліквідаційного балансу станом на 30.08.2015 року, з якого вбачається, що кредиторська заборгованість становить 50 000 грн.; дебіторська заборгованість, основні засоби, товарно-матеріальні цінності та нематеріальні активи відсутні; грошові кошти на поточному рахунку боржника становлять 12 000 грн., а непокриті збитки від діяльності боржника складають 62 180 грн.; зазначений баланс затверджено загальними зборами учасників боржника, про що складено протокол №3 від 30.08.2015 року (том 1, а.с. 46 - 48).

З огляду на встановлене та враховуючи те, що за даними проміжного ліквідаційного балансу станом на 30.08.2015 року розмір пасиву боржника перевищує його активи, суд першої інстанції дійшов висновку про дотримання боржником процедури самоліквідації в порядку, передбаченому цивільним законодавством України, та можливість визнання боржника банкрутом, введення щодо нього ліквідаційної процедури за особливостями провадження згідно зі статтею 95 Закону про банкрутство (том 1, а.с. 76 - 80).

Також, зважаючи на обставини прийняття 06.04.2015 року загальними позачерговими зборами учасників боржника рішення про призначення ліквідатором ТОВ "Інвест Трейдінг Дніпро" Чикильдіна О.М. та встановивши, що він не є заінтересованим щодо боржника в розумінні статті 1 Закону про банкрутство, місцевий господарський суд призначив ліквідатором у даній справі про банкрутство Чикильдіна О.М., який виконував повноваження ліквідатора боржника в процедурі його ліквідації в досудовому порядку.

Переглядаючи справу в повному обсязі, апеляційний суд не погодився з висновками суду першої інстанції про належне виконання ліквідатором досудової процедури ліквідації боржника відповідно до вимог статей 105, 110, 111 ЦК України, скасував прийняту ним постанову про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури та припинив провадження у справі в цілому (том 1, а.с. 202 - 205).

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст