Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 26.11.2015 року у справі №910/14673/15

Постанова ВГСУ від 26.11.2015 року у справі №910/14673/15

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 157

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2015 року Справа № 910/14673/15 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :

головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівФролової Г.М., Яценко О.В.,розглянувши касаційну скаргуПриватного акціонерного товариства "БРВ Київ"на постанову від 24.09.2015 Київського апеляційного господарського судуу справі№910/14673/15 господарського суду міста Києваза позовомПриватного акціонерного товариства "БРВ Київ" до Торгово-промислової палати Українипрозобов'язання вчинити дії За участю представників сторін:

Від позивача - Лінчіцька І.Г. (дов. від 11.11.15)

Від відповідача - Студенніков С.В. (дов. від 20.08.15)

Відповідно до розпорядження Секретаря другої судової палати від 25.11.2015 справа слухається колегією суддів у складі: головуючий - Ходаківська І.П., судді - Фролова Г.М., Яценко О.В.

ВСТАНОВИЛА:

Приватне акціонерне товариство "БРВ Київ" звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Торгово-промислової палати України про зобов'язання вчинити дії, в якому просив суд визнати порушеним право позивача на отримання сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин та зобов'язати відповідача видати позивачеві сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин згідно договору користування земельною ділянкою №10/3714 від 27.02.2012 із змінами та доповненнями.

Рішенням господарського суду міста Києва від 11.08.2015 (суддя Смирнова Ю.М.) в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.09.2015 у складі: Отрюха Б.В., Михальської Ю.Б., Тищенко А.І. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

ПАТ "БРВ Київ" у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, а саме визнати порушеним право позивача на отримання сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин та зобов'язати відповідача видати позивачеві сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин згідно договору користування земельною ділянкою №10/3714 від 27.02.2012 із змінами та доповненнями. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, положень Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно договору користування земельною ділянкою №10/3714 від 27.02.2012 (в редакції договору про внесення змін і доповнень від 30.01.2014) ПАТ "БРВ Київ" є користувачем земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: вул. Петровського, 272 "к" в Петровському районі м. Донецька (цех з виробництва меблів).

09.02.2015 позивач звернувся до Торгово-промислової палати України із заявою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання за податковими зобов'язаннями для подання заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань.

В пункті 6 вказаної заяви ",Найменування, розмір та терміни настання невиконаного податкового зобов'язання у зв'язку з настанням форс-мажорних обставин" позивачем зазначено: "орендна плата за землю за період проведення антитерористичної операції з 14.04.2014; розмір: 189 600,47 грн.; термін: 14.04.2014 - 31.12.2014".

Листом № 768/05-5.4 від 18.02.2015 Торгово-промисловою палатою України було відмовлено у задоволенні вказаної заяви з посиланням на ст. 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" та зазначено, що в силу даного закону не вимагається додаткове отримання сертифіката про засвідчення форс - мажорних обставин.

26.02.2015 позивачем подано відповідачу скаргу на відмову у видачі сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин.

Листом №1717/05-5.4 від 10.03.2015 Торгово-промисловою палатою України у задоволенні скарги позивача відмовлено. У наведеному листі відповідач зазначив про правомірність відмови у видачі сертифікату, оскільки вказані позивачем обставини свідчать про відсутність необхідності засвідчення форс-мажорних обставин, так як звільнення від сплати платежів за Договором оренди землі прямо передбачено законодавчими нормами.

Не погоджуючись із доводами відповідача, позивач звернувся до відповідача зі скаргою на вказані вище відмови у видачі сертифікатів про засвідчення форс-мажорних обставин, в задоволенні якої відповідачем було відмовлено листом від 31.03.2015 №2429/05-5.4.

16.04.2015 позивач звернувся до відповідача із заявою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання за договірними зобов'язаннями.

У п. 5 "Найменування, обсяг та терміни настання невиконаних зобов'язань за договором/контрактом, угодою у зв'язку з настанням форс-мажорної обставини/обставин" позивачем було визначено: ",Несплата податкових зобов'язань по податку на землю починаючи з 01.01.2015".

Листом №1783/05.0-5.4 від 23.04.2015 Торгово-промисловою палатою України у задоволенні вказаного звернення позивача було також відмовлено.

Позивач, вважаючи, що відповідач безпідставно відмовив у видачі сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин за вказаними заявами, звернувся до господарського суду з даним позовом.

Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України ",Про торгово-промислові палати в Україні" Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Статтею 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" визначено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю.

Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) встановлено Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затв. Рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 за № 44(5).

Згідно з п. 6.3 Регламенту заява на засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) подається за підписом керівника підприємства, організації або, за його дорученням, довіреною особою. В заяві вказуються наявність за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом встановлених зобов'язань, передбачений ними термін, обсяги і умови їх виконання, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), початок їх виникнення і термін дії, які, на думку зацікавленої сторони, унеможливили виконання цих зобов'язань. Окремо, у випадку наявності, в заяві вказуються договором (контрактом) або нормативним актом передбачені обставини, що звільняють сторони від відповідальності, перераховані події, які сторони погодилися вважати (або нормативний акт встановлює) форс-мажорними, орган країни, що засвідчує/підтверджує факт настання обставин форс-мажору; термін повідомлення сторони про їх настання, які саме зобов'язання за договором (контрактом) не можуть бути виконані внаслідок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), з посиланням та наданням доказів таких обставин.

Відповідно до п. 3.3 Регламенту, сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) - документ встановленої ТПП України форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст