Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 26.10.2016 року у справі №927/280/16

Постанова ВГСУ від 26.10.2016 року у справі №927/280/16

09.02.2017
Автор:
Переглядів : 123

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2016 року Справа № 927/280/16

Вищий господарський суд України у складі колегії: головуючого, судді Васищака І.М., суддів Палія В.В., Студенця В.І., за участі представників сторін К. Ширай (дов. від 08.06.2016), Д. Макарчука (дов. від 05.04.2016), розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Чернігівобленерго" на рішення Господарського суду Чернігівської області від 19 травня 2016 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 3 серпня 2016 року у справі №927/280/16 за позовом публічного акціонерного товариства "Чернігівобленерго" до Чернігівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, третя особа - громадянин ОСОБА_3, про визнання недійсним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ: У березні 2016 року публічне акціонерне товариство "Чернігівобленерго" звернулося до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Чернігівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсними та скасування: рішення адміністративної колегії Чернігівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 20 листопада 2015 року № 07-рк "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" у справі № 02-05/07-2015; рішення адміністративної колегії Чернігівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 17 лютого 2016 року № 07/2-р/к "Про перегляд рішення від 20 листопада 2015 року № 07-рк " у справі № 02-05/07-2015, а також розпорядження адміністративної колегії Чернігівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 4 березня 2016 року № 18-2016/1-рп/к "Про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" у справі № 02-05/18-2016.

Відповідач позов не визнав.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 26 квітня 2016 року до участі у справі третьою особою залучено громадянина ОСОБА_3.

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 19 травня 2016 року (суддя Ю. Федоренко), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 3 серпня 2016 року, у позові відмовлено.

Публічне акціонерне товариство "Чернігівобленерго" просить рішення та постанову скасувати з підстав неправильного застосування господарськими судами частини 1 статті 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції", статті 14 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", пунктів 1.3, 2.13, 2.1.4, 2.1.9 Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженою розпорядженням Антимонопольного комітету України від 5 березня 2001 року № 49-р, статей 42, 52 Господарського процесуального кодексу України та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Чернігівське обласне територіального відділення Антимонопольного комітету України проти доводів касаційної скарги заперечує і в її задоволенні просить відмовити.

Громадянин ОСОБА_3 право на подання відзиву на касаційну скаргу не використав і його представник у судове засідання не з'явився.

Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Господарськими судами встановлено, що за заявою громадянина ОСОБА_3 про неправомірне відключення 16 лютого 2015 року публічним акціонерним товариством "Чернігівобленерго" будинку заявника (АДРЕСА_1) від мереж електропостачання, розпорядженням адміністративної колегії Чернігівського обласного територіального відділення від 2 квітня 2015 року № 07-2014/1-рп/к розпочато розгляд справи № 02-05/07-2015 за ознаками вчинення публічним акціонерним товариством "Чернігівобленерго" порушення, передбаченого пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку постачання електроенергії за регульованим тарифом в межах власних мереж, що може призвести до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку.

2 квітня 2015 року до територіального відділення Антимонопольного комітету України надійшла друга заява громадянина ОСОБА_3 про повторне відключення споживача від мережі енергопостачання.

Перевіркою встановлено, що публічне акціонерне товариство "Чернігівобленерго" за результатами діяльності в 2014 році та січні-жовтні 2015 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з постачання електроенергії за регульованим тарифом у межах власних мереж з часткою 100 відсотків у територіальних межах Чернігівської області.

Громадянин ОСОБА_3 є споживачем послуг публічного акціонерного товариства "Чернігівобленерго", але договір про користування електричною енергією для населення не укладався.

За повідомленням публічного акціонерного товариства "Чернігівобленерго" будинок громадянина ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 в місті Чернігові 16 лютого 2015 року було відключено від електропостачання на підставі пункту 35 Правил користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357, у зв'язку з несплатою вартості спожитої електричної енергії і 25 лютого 2015 року постачання електричної енергії було відновлено, оскільки енергопостачальна компанія визнала свої дії протиправними.

Проте 30 березня 2015 року будинок споживача повторно був відключений від електромережі.

Рішенням Деснянського районного суду міста Чернігова від 11 червня 2015 року у справі №750/1688/15-ц, яке набрало законної сили, задоволено позовні вимоги ОСОБА_3 до публічного акціонерного товариства "Чернігівобленерго": визнано незаконними дії щодо безпідставного припинення постачання електричної енергії 16 лютого та 30 березня 2015 року за адресою: АДРЕСА_1.

За таких обставин адміністративною колегією Чернігівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі № 02-05/07-2015 прийнято рішення від 20 листопада 2015 року № 07-рк "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", яким:

- визнано, що публічне акціонерне товариство "Чернігівобленерго" за результатами діяльності у 2014 році, січні-жовтні 2015 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з постачання електроенергії за регульованим тарифом у межах власних мереж з часткою 100 відсотків в територіальних межах Чернігівської області;

- визнано дії публічного акціонерного товариства "Чернігівобленерго" щодо безпідставного припинення постачання електроенергії до будинку громадянина ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1, 16 лютого 2015 року та 30 березня 2015 року порушенням, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з постачання електроенергії за регульованим тарифом у межах власних мереж, що призвели до ущемлення інтересів споживача, які були б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку;

- за вказані порушення на публічне акціонерне товариство "Чернігівобленерго" накладено штраф у загальному розмірі 68 000 грн;

- зобов'язано публічне акціонерне товариство "Чернігівобленерго" в десятиденний термін з дня отримання цього рішення відновити електропостачання до помешкання громадянина ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1, про що в триденний термін повідомити територіальне відділення.

Публічне акціонерне товариство "Чернігівобленерго" заперечує висновки територіального відділення Антимонопольного комітету України з підстав невідповідності їх вимогам законодавства, що й спричинило спір.

Чернігівським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України було встановлено, що публічне акціонерне товариство "Чернігівобленерго" здійснює постачання електроенергії споживачу власними мережами. Ринок послуг, пов'язаних з приєднанням до місцевих (локальних) електричних мереж, що належать позивачеві є суміжним (нерозривно пов'язаним як у технічному, так і юридичному розумінні) з ринком передачі електричної енергії. Послуги з приєднання не можуть надаватися жодним іншим суб'єктом господарювання, окрім як електропередавальною організацією, яка діє виключно на території, де розташовані її електричні мережі.

Виключні функції випливають з визначення, що міститься у статті 1 Закону України "Про електроенергетику", згідно якої під приєднанням електроустановки розуміється надання електропередавальною організацією послуги замовнику із створення технічної можливості для передачі (прийняття) в місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж електропередавальної організації (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності.

Установивши, що в межах власних мереж постачання електроенергії за регульованим тарифом здійснює лише публічне акціонерне товариство "Чернігівобленерго" на підставі ліцензії, територіальне відділення визначило товарні межі ринку межами належної позивачу мережі, якою здійснюється постачання електроенергії, а отже таке постачання є продуктом діяльності публічного акціонерного товариства "Чернігівобленерго".

За приписом частини першої статті 13 Закону зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. Зловживання монопольним (домінуючим) становищем є порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції (пункт 2 статті 50 Закону). Згідно з частиною другою статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за дане порушення накладається штраф у розмірі, передбаченому цією нормою.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст