Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 26.01.2016 року у справі №911/3135/15

Постанова ВГСУ від 26.01.2016 року у справі №911/3135/15

13.02.2017
Автор:
Переглядів : 201

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2016 року Справа № 911/3135/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого суддіКорсака В.А.суддів Данилової М.В., Данилової Т.Б.розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельний загін № 112"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 04.11.2015у справі№ 911/3135/15 Господарського суду Київської областіза позовомДочірнього підприємства "Київське обласне дорожнє управління" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельний загін № 112"простягнення 50 000,00 грн.в судовому засіданні взяли участь представники :- - позивачаДемидчук Т.Ю.- - відповідачаТрайдакало І.В.

В С Т А Н О В И В:

У липні 2015 року Дочірнє підприємство "Київське обласне дорожнє управління" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (далі по тексту - ДП "Київське обласне дорожнє управління" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України") звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельний загін № 112" (далі по тексту - ТОВ "Мостобудівельний загін № 112"), в якій просило суд стягнути з відповідача на свою користь 50 000,00 грн. боргу (невикористаного авансу).

Позовні вимоги обґрунтовано невиконанням відповідачем умов договору № 38 на надання послуг з поточного середнього ремонту мосту на автомобільній дорозі О101408 Юрівка-Чорногородка (через Соснівку, Лубське) км 16+718, додаткові роботи, в частині виконання та оформлення виконаних робіт.

Рішенням Господарського суду Київської області від 21.09.2015 (суддя Рябцева О.О.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 04.11.2015 (головуючий Агрикова О.В., судді: Рудченко С.Г., Чорногуз М.Г.) позов у даній задоволено повністю. Судові рішення мотивовані обґрунтованістю та доведеністю заявлених позовних вимог.

Не погоджуючись з рішеннями судів, Товариство з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельний загін № 112" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить їх скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

23.12.2015 на адресу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельний загін № 112" надійшли додаткові пояснення до касаційної скарги, які залучені до матеріалів справи та враховані судом.

ДП "Київське обласне дорожнє управління" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" не скористалось правом, наданим статтею 1112 Господарського процесуального кодексу України, не надіслали свої відзиви на касаційну скаргу, що в силу положень зазначеної статті не перешкоджає перегляду судового акту, що оскаржується.

В судовому засіданні 25.01.2016 оголошувалась перерва до 26.01.2016.

Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статей 837, 857 Цивільного кодексу України (далі по тексту - ЦК України) за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Робота, виконана підрядником, має відповідати умовам договору підряду, а в разі їх відсутності або неповноти - вимогам, що звичайно ставляться до роботи відповідного характеру.

Згідно зі статтею 838 ЦК України підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник. Генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов'язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов'язку.

Відповідно до статті 856 ЦК України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду. Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов'язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов'язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.

Статтею 853 ЦК України встановлено, що замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 05.11.2013 між ДП "Київське обласне дорожнє управління" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", як генпідрядником, та ТОВ "Мостобудівельний загін №112", як субпідрядником, укладено договір № 38 на надання послуг з поточного середнього ремонту мосту на автомобільній дорозі О101408 Юрівка-Чорногородка (через Соснівку, Лубське) км 16+718, додаткові роботи, за умовами якого субпідрядник зобов'язується за дорученням генпідрядника та замовника - Служби автомобільних доріг у Київській області, надати послуги з поточного середнього ремонту мосту на автомобільній дорозі О101408 Юрівка-Чорногородка (через Соснівку, Лубське) км 16+718, додаткові роботи, а генпідрядник зобов'язується прийняти та оплатити такі послуги після оплати послуг замовником.

Пунктом 1.2 договору визначено найменування послуг: поточний ремонт автомобільних доріг місцевого значення Київської області (аварійний ремонт мосту). Склад та обсяги послуг: згідно затвердженого замовником акту дефектів (технічного завдання) та проектної (кошторисної) документації.

Згідно з пунктом 4.1. договору розрахунки за надані послуги здійснюються на підставі актів приймання-передачі виконаних робіт за формою №КБ-3, після надходження фінансування від замовника - Служба автомобільних доріг у Київській області. Генпідрядник при проведенні взаєморозрахунків з субпідрядником утримує кошти за послуги генпідряду.

Пунктом 4.2. договору передбачено, що акти приймання підрядних послуг та довідки (форми №КБ-2в та №КБ-3) готує субпідрядник і передає для підписання уповноваженому представнику генпідрядника (філії - Макарівське райДу) у строк не пізніше ніж за 5 (п'ять) днів до закінчення звітного періоду. Уповноважений представник генпідрядника протягом 3 (трьох) днів перевіряє реальність акту і підписує його в частині фактично наданих обсягів послуг. До акту додаються: документи, що підтверджують належні якість послуг, первинні документи, передбачені для даного виду послуг чинним законодавством. В разі ненадання зазначених цим пунктом договору документів субпідрядник зобов'язується відшкодувати спричиненні генпідряднику збитки (витрати).

Відповідно до пункту 5.14 договору здавання-приймання послуг здійснюється у відповідності з чинними нормативними документами, та проводяться уповноваженими представниками генпідрядника і субпідрядника. Якщо при здаванні-прийманні послуг будуть виявлені факти неякісного надання послуг, генпідрядник не приймає таких послуг до їх усунення.

Згідно з пунктом 4.7 договору у редакції додаткової угоди до цього договору від 31.12.2013, для розгортання фронту робіт, надається аванс для закупівлі матеріальних ресурсів - 50 000, 00 грн., який утримується з оплати за виконані роботи, в разі невиконання та не оформлення виконаних робіт до 25 грудня субпідрядник повертає невикористаний аванс на розрахунковий рахунок генпідрядника.

Пунктом 5.1 договору визначено термін закінчення надання послуг за цим договором - грудень 2013 року.

Додатковою угодою від 31.12.2013 до договору № 38 внесено зміни у пункт 5.1 договору та встановлено термін закінчення надання послуг - грудень 2014 року.

Відповідно до статей 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом статті 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Господарськими судами попередніх інстанцій задоволено позов про повернення невикористаного авансу з посиланням на те, що позивачем на виконання умов пункту 4.7 договору № 38 було перераховано за платіжним дорученням № 3 від 15.01.2014 відповідачу 50 000, 00 грн. авансу, а останній не надав позивачу для підписання належним чином оформлених акта приймання виконаних робіт форми КБ-2в та довідки про їх вартість форми КБ-3 у термін до 25 грудня 2014 року.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст