Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 25.05.2016 року у справі №911/2035/15

Постанова ВГСУ від 25.05.2016 року у справі №911/2035/15

11.02.2017
Автор:
Переглядів : 245

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2016 року Справа № 911/2035/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді:Владимиренко С.В. - доповідач, суддів:Мележик Н.І. Дунаєвської Н.Г.

розглянув касаційну скаргуКорпоративного недержавного пенсійного фонду Національного банку Українина постановуКиївського апеляційного господарського суду від 15.03.2016р.та рішеннягосподарського суду Київської області від 24.11.2015р.у справі№ 911/2035/15 господарського суду Київської областіза позовом:Корпоративного недержавного пенсійного фонду Національного банку Українидо відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю "Тріумф"за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Національної комісії з цінних паперів та фондового ринкупровизнання попередніх договорів недійсними

за участю представників

позивача - Кравченко О.Ю., дов. №1900018/34015 від 19.05.2015р.;

відповідача - Дубровського А.В., дов. б/н від 04.05.2016р.;

третьої особи - Андрущак О.Л., дов. №100/17312/4К від 1208.2015р.

ВСТАНОВИВ:

Корпоративний недержавний пенсійний фонд Національного банку України звернувся до господарського суду Київської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тріумф" про визнання попередніх договорів недійсними.

Рішенням господарського суду Київської області від 24.11.2015р. у справі №911/2035/15 (суддя Карпечкін Т.П.) у справі №911/2035/15, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 15.03.2016р. (колегією суддів у складі головуючого судді Чорногуза М.Г., суддів: Пономаренка Є.Ю., Мальченко А.О.) у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з вищезазначеними рішенням та постановою, Корпоративний недержавний пенсійний фонд Національного банку України звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, зазначаючи про неправильне застосування та порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.03.2016р. та рішення господарського суду Київської області від 24.11.2015р. скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги, а саме: визнати недійсним попередній договір купівлі-продажу цінних паперів №232-3/3 від 20.10.2014р., укладений між Корпоративним недержавним пенсійним фондом Національного банку України та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тріумф" та визнати недійсним попередній договір купівлі - продажу цінних паперів №233-3/3 від 20.10.2014р, укладений між Корпоративним недержавним пенсійним фондом Національного банку України та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тріумф", а також вирішити питання про розподіл судових витрат.

У відзиві на касаційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Тріумф" зазначає про необґрунтованість доводів, викладених у касаційній скарзі Корпоративного недержавного пенсійного фонду Національного банку України та просить відмовити у її задоволенні, а оскаржувані судові акти залишити без змін.

Розглянувши матеріали справи, касаційну скаргу та відзив на неї, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено та з матеріалів справи вбачається, що 17.10.2014р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "ТРІУМФ" (надалі в тексті постанови - ТОВ "ТРІУМФ") та Корпоративним недержавним пенсійним фондом Національного банку України було укладено протокол про наміри №1, відповідно до якого, зважаючи на те, що на момент підписання цього протоколу ТОВ "ТРІУМФ" є емітентом відсоткових іменних облігацій, власником яких є Корпоративний недержавний пенсійний фонд НБУ (в кількості 73661 штук на загальну суму 73661000 грн.), Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРІУМФ" має намір здійснити реорганізацію шляхом перетворення в публічне акціонерне товариство та здійснити емісію простих іменних акцій, сторони дійшли згоди щодо укладання на фондовій біржі "Перспектива" зустрічних договорів купівлі-продажу цінних паперів у порядку, передбаченому протоколом про наміри №1.

Так, судами встановлено, що у протоколі про наміри №1 сторони погодили умови укладення попередніх договорів купівлі-продажу шляхом: - укладення не пізніше 01.12.2014р. попереднього договору купівлі-продажу акцій, емітованих Публічним акціонерним товариством "ТРІУМФ" номінальною вартістю 1 грн., в бездокументарній формі, за ціною номінальної вартості згідно відповідного проспекту емісії, в кількості шляхом ділення загальної вартості купівлі-продажу пакету ЦП (цінних паперів) на вартість купівлі-продажу 1 ЦП, загальна вартість купівлі-продажу визначена в сумі 73661000 грн. (відповідає сумі номінальних вартостей облігацій, емітованих відповідачем і переданих позивачу), що також передбачає набуття позивачем частки в статутному капіталі відповідача в розмірі не менше 20%; - відповідно, з іншої сторони протоколом про наміри №1 передбачено укладення попереднього договору купівлі-продажу облігацій, емітованих Товариством з обмеженою відповідальністю "ТРІУМФ", що перебувають у власності позивача, номінальною вартістю 1000 грн., в бездокументарній формі, на загальну суму 73661000 грн., в кількості 73661 шт. на загальну суму сумарної вартості купівлі-продажу облігацій. Також, протоколом про наміри № 1 сторони передбачили, що для реалізації погоджених умов Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРІУМФ" здійснює реорганізацію шляхом перетворення в публічне акціонерне товариство та здійснює емісію акцій, і на умовах, визначених попередніми договорами (п. 1 протоколу) сторони укладають на фондовій біржі "Перспектива" основні договори купівлі-продажу.

Як встановлено судами, 20.10.2014р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тріумф" та Корпоративним недержавним пенсійним фондом НБУ було укладено два попередні договори купівлі-продажу цінних паперів №232-3/3 та № 233-3/3.

Відповідно до п. 1.1 попереднього договору № 232-3/3 від 20.10.2014 р., сторони зобов'язуються протягом 3 робочих днів від дати надання відповідачем позивачу письмового повідомлення про виконання відповідачем умов пункту 1.3 цього попереднього договору, укласти на фондовій біржі "Перспектива" основний договір купівлі-продажу цінних паперів, а саме простих іменних акцій, які будуть випущені ПАТ "ТРІУМФ" у відповідності до вимог законодавства з недержавного пенсійного забезпечення, які придбає КНПФ НБУ. Пунктом 1.3 цього ж договору передбачено, що для підписання основного договору, визначеного в п. 1.1 цього попереднього договору, ТОВ "ТРІУМФ" має вчинити наступні дії: - перетворення товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІУМФ" в публічне акціонерне товариство "ТРІУМФ"; - реєстрація в Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку випуску (емісії) акцій; - присвоєння акціям міжнародного ідентифікаційного номера цінних паперів; - укладання з депозитарієм договору про обслуговування випуску (емісії) акцій; - отримання свідоцтва про реєстрацію випуску (емісії) акцій; - оформлення та депонування глобального сертифіката; - викупу необхідної кількості акцій та/або отримання тимчасового свідоцтва про реєстрацію наступного (другого) випуску (емісії) акцій; - надання документів, що підтверджують повноваження представника. Предметом цього попереднього договору є зобов'язання сторін щодо укладення основного договору купівлі-продажу акцій. Натомість, предметом основного договору буде купівля-продаж акцій, які набуті у власність (викуплені) ТОВ "ТРІУМФ" та/або розміщуються останнім відповідно до проспекту наступної (другої) емісії акцій.

Судами також досліджено, що у попередньому договорі № 232-3/3 відображено погоджені сторонами в протоколі про наміри № 1 умови купівлі-продажу акцій, які будуть емітовані відповідачем після перетворення в публічне акціонерне товариство, а саме: номінальною вартістю 1 грн., в бездокументарній формі, за ціною номінальної вартості згідно відповідного проспекту емісії, в кількості шляхом ділення загальної вартості купівлі-продажу пакету ЦП на вартість купівлі-продажу 1 ЦП, загальна вартість купівлі-продажу визначена в сумі 73661000 грн. (відповідає сумі номінальних вартостей облігацій, емітованих відповідачем і переданих позивачу), що також передбачає набуття позивачем частки в статутному капіталі відповідача в розмірі не менше 20%.

Разом з тим, відповідно до п. 1.1 попереднього договору №233-3/3 від 20.10.2014 р., як встановлено судами попередніх інстанцій, сторони зобов'язуються укласти на фондовій біржі "Перспектива" договір купівлі-продажу цінних паперів, а саме: облігацій відсоткових іменних емітованих ТОВ "ТРІУМФ", які належать КНПФ НБУ і будуть придбані ПАТ "ТРІУМФ". Сторони погодили укладення основного договору купівлі-продажу облігацій в один день з укладенням основного договору купівлі-продажу акцій згідно з попереднім договором № 232-3/3. У даному попередньому договорі № 233-3/3 відображено погоджені сторонами в протоколі про наміри № 1 умови купівлі-продажу облігацій, а саме: номінальною вартістю 1000 грн., в бездокументарній формі на загальну суму 73661000 грн., в кількості 73661 шт., на загальну суму сумарної вартості купівлі-продажу облігацій.

Укладення зазначених вище попередніх договорів №232-3/3 та №233-3/3 і стало підставою для виникнення спору у даній справі та звернення Корпоративного недержавного пенсійного фонду Національного банку України до суду з вимогою про визнання їх недійсними з підстави невідповідності вимогам ч.4 ст. 8 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та ч. 1 ст. 235 Цивільного кодексу України, оскільки вони є удаваними, тобто такими, що вчинені з метою приховати інший правочин, а саме договір міни емітованих відповідачем та належних позивачу облігацій загальною вартістю 73661000 грн. на пакет акцій, які будуть емітовані ПАТ "ТРІУМФ" і які придбає позивач, загальною вартістю 73661000 грн., у той час, як цінні папери, які є предметом оскаржуваних договорів є неконвертованими облігаціями, тому проспект емісії належних позивачу облігацій не передбачає можливості їх конвертації в акції акціонерного товариства.

Відповідно до ч. 1 ст.215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.1-3, 5 та 6 ст.203 цього Кодексу.

З аналізу норм чинного в Україні законодавства вбачається, що згідно зі статтями 4, 10 та 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу України, іншим законам України, які приймаються відповідно до Конституції України та Цивільного кодексу України, міжнародним договорам, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актам Президента України, постановам Кабінету Міністрів України, актам інших органів державної влади України, органів влади Автономної Республіки Крим у випадках і в межах, встановлених Конституцією України та законом, а також моральним засадам суспільства. Зміст правочину не повинен суперечити положенням також інших, крім актів цивільного законодавства, нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до Конституції України (статті 1, 8 Конституції України). Відповідність чи невідповідність правочину вимогам законодавства має оцінюватися судом відповідно до законодавства, яке діяло на момент вчинення правочину. Зазначеної позиції дотримується Верховний суд України у постанові Пленуму "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" від 06.11.2009р. №9.

Відповідно до ч.1 ст.235 Цивільного кодексу України удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили.

Тобто за удаваним правочином сторони умисно оформляють один правочин, але між ними насправді встановлюються інші правовідносини. За удаваним правочином права та обов'язки сторін виникають, але не ті, що випливають зі змісту правочину (п.25 Постанови Пленуму Верховного суду України "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" від 06.11.2009р. №9).

Встановивши у розгляді справи, що певний правочин вчинено з метою приховати інший правочин (удаваний правочин), господарський суд на підставі частини другої статті 235 ЦК України має виходити з того, що сторонами вчинено саме той правочин, який вони мали на увазі, і розглянути справу по суті із застосуванням правил, що регулюють цей останній правочин. Якщо він суперечить закону, господарський суд має прийняти рішення про визнання його недійсним із застосуванням, за необхідності, відповідних правових наслідків (п. 3.11 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013р. № 11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними").

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 182 Господарського кодексу України за попереднім договором суб'єкт господарювання зобов'язується у певний строк, але не пізніше одного року з моменту укладення попереднього договору, укласти основний господарський договір на умовах, передбачених попереднім договором. Попередній договір повинен містити умови, що дозволяють визначити предмет, а також інші істотні умови основного договору. До укладення попередніх договорів не застосовується загальний порядок укладення господарських договорів.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст