Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 25.05.2016 року у справі №908/6049/15

Постанова ВГСУ від 25.05.2016 року у справі №908/6049/15

11.02.2017
Автор:
Переглядів : 184

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2016 року Справа № 908/6049/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіДанилової М.В.суддівДанилової Т.Б., Корсака В.А.за участю представників:позивачане з'явився (про час та місце судового засідання повідомлено належним чином)відповідачаГлушко С.Є. (дов. від 01.04.2016 р.)розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Чапаєва - Плюс"на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 22.03.2016 р.у справі №908/6049/15 Господарського суду Запорізької областіза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Чапаєва - Плюс"доТовариства з обмеженою відповідальністю "Бізон - Імпорт"провизнання недійсною третейської угоди

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Чапаєва-Плюс" звернулось до господарського суду Запорізької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізон-Імпорт" про визнання недійсною третейської угоди у вигляді третейського застереження, викладеного в п.10.1 договору купівлі-продажу насіння на умовах розстрочення платежу №ЛВ-012/2014 від 03.03.2014 р.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що положення п. 10.1 договору обмежують його право на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів, що є незаконним.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 04.02.2016 р. (суддя Проскуряков К.В.), залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 22.03.2016 р. (колегія у складі суддів: головуючий суддя Попков Д.О., судді Радіонова О.О., Зубченко І.В.), у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, Товариство з обмеженою відповідальністю "Чапаєва - Плюс" звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

В касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю "Чапаєва - Плюс" посилається на ту обставину, що його не було належним чином повідомлено про розгляд справи в судах попередніх інстанцій - чим порушуються його законні права, а також на те, що третейське застереження, викладене в п.10.1 договору купівлі-продажу насіння на умовах розстрочення платежу №ЛВ-012/2014 від 03.03.2014р. - позбавляє сторін права на розгляд спорів, що утворилися внаслідок виконання спірного договору у судовому порядку, що є порушенням статті 124 Конституції України та частини 1 статті 8 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Таким чином, доводи касаційної скарги вказують на порушення та неналежне дослідження судами всіх доказів та встановлення всіх обставин, необхідних для правильного вирішення спору, що призвело до невідповідності висновків судів обставинам справи та порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 17.05.2016 р. справа повинна розглядатись у складі колегії суддів: головуючий суддя - Данилова М.В., судді Данилова Т.Б., Корсак В.А.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 18.05.2016 р. касаційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду у вищевказаному складі.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні 25.05.2015 р. представника відповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 03.03.2014 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Бізон-Імпорт" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Чапаєва-Плюс" (покупець) було укладено договір № ЛВ-012/2014 купівлі-продажу насіння на умовах розстрочення платежу, відповідно до п.1.1. якого продавець зобов'язується передати у власність покупця насіння (товар), а покупець зобов'язується прийняти товар та сплатити його вартість (ціну) на умовах цього договору.

В п. 10.1. цього договору сторони узгодили, що усі спори, розбіжності, вимоги або претензії, що виникають з цього договору підлягають вирішенню у постійно діючому Третейському суді при Асоціації "Правова ліга" у відповідності з його регламентом. Третейський розгляд справи здійснюється постійно діючим Третейським судом у складі з одного третейського судді. Місцезнаходження третейського суду та місце розгляду спору: м. Тернопіль, майдан Волі, 4, поштовий індекс: 46001. Мова третейського судочинства - Українська. Сторони є такими, що розуміють правовий зміст та правові наслідки цього третейського застереження та вважають їх звернення до Третейського суду достатнім заходом захисту своїх прав.

З матеріалах справи містяться ухвали Третейського суду при Асоціації "Правова ліга" від 01.12.2015 р. та від 17.12.2015 р. у справі №35/2015 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізон-Імпорт" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чапаєва-Плюс" про стягнення заборгованості у розмірі 517 630,75 грн. на підставі договору №ЛВ-012/2014 від 03.03.2014 р.

Разом з тим, Товариство з обмеженою відповідальністю "Чапаєва-Плюс" вважаючи, що третейське застереження, викладене в положенні п. 10.1 укладеного між сторонами договору, обмежує його право на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів, а отже є незаконним, звернувся до суду з позовом про визнання такої третейської угоди недійсною, через порушення ст.ст.55, 64 Конституції України і ст.5 Закону України "Про третейські суди" та ст.8 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Приймаючи рішення у даній справі суди попередніх інстанцій правомірно виходили з такого.

Так, статтею 203 Цивільного кодексу України встановлені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину. Зокрема, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Визнання договору недійсним є одним із способів захисту, який застосовується судом у випадках та порядку, визначених цивільним законодавством.

Відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу.

Пунктом 2.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 р. №11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" передбачено, що вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України "Про третейські суди" до третейського суду за угодою сторін може бути переданий будь-який спір, що виникає з цивільних та господарських правовідносин, крім випадків, передбачених законом.

Згідно зі статтями 2, 5 Закону України "Про третейські суди" третейська угода - це угода сторін про передачу спору на вирішення третейським судом. Юридичні та/або фізичні особи мають право передати на розгляд третейського суду будь-який спір, який виникає з цивільних чи господарських правовідносин, крім випадків, передбачених законом. Спір може бути переданий на розгляд третейського суду за наявності між сторонами третейської угоди, яка відповідає вимогам цього Закону.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про третейські суди" третейська угода може бути укладена у вигляді третейського застереження в договорі, контракті або у вигляді окремої письмової угоди. Якщо сторони не домовилися про інше при передачі спору до постійно діючого третейського суду, а також при вказівці у третейській угоді на конкретний постійно діючий третейський суд регламент третейського суду розглядається як невід'ємна частина третейської угоди. Третейська угода укладається у письмовій формі. Третейська угода вважається укладеною, якщо вона підписана сторонами чи укладена шляхом обміну листами, повідомленнями по телетайпу, телеграфу або з використанням засобів електронного чи іншого зв'язку, що забезпечує фіксацію такої угоди, або шляхом направлення відзиву на позов, в якому одна із сторін підтверджує наявність угоди, а інша сторона проти цього не заперечує. Третейська угода має містити відомості про найменування сторін та їх місцезнаходження, предмет спору, місце і дату укладання угоди. Посилання у договорі, контракті на документ, який містить умову про третейський розгляд спору, є третейською угодою за умови, що договір укладений у письмовій формі і це посилання є таким, що робить третейську угоду частиною договору. У разі недодержання правил, передбачених цією статтею, третейська угода є недійсною. Третейська угода може містити як вказівку про конкретно визначений третейський суд, так і просте посилання на вирішення відповідних спорів між сторонами третейським судом.

Аналіз наведених вище положень та Закону України "Про третейські суди" свідчить про те, що цим Законом не передбачено такої обов'язкової передумови для укладення третейської угоди (або третейського застереження в договорі) як наявність між сторонами спору з цивільних або господарських правовідносин, який виник до укладення відповідної третейської угоди. Спір між сторонами може виникнути і після укладення відповідної третейської угоди, наявність якої буде підставою для передачі того чи іншого спору на вирішення третейського суду. Укладаючи договір, сторони мають на меті врегулювати взаємні цивільні права та обов'язки в певній сфері правовідносин. При цьому, на момент укладення договору, як правило, будь-які спори між сторонами з питань, що є предметом регулювання такого договору, відсутні. До того ж, включення третейського застереження до тексту договору здійснюється для визначення умов вирішення спорів, які можуть виникнути при реалізації сторонами положень договору, що є загальноприйнятим в національній та світовій практиці застосування позасудових механізмів врегулювання спорів. Також, чинне законодавство не містить заборони щодо укладення третейської угоди на стадії укладення господарського договору.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст