ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2015 року Справа № 914/4236/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
В. Корсака - головуючого, М. Данилової (доповідача), Т. Данилової,за участю представників:позивачаКотовщиков Р.А. (договір про надання правової допомоги від 19.11.2014 р.)відповідачаРубель С.П. (дов. від 12.06.2015 р. вих. 1362)треті особине з'явився (про час та місце судового засідання повідомлено належним чином)розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Львівської міської ради та Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 26.03.2015р.у справі№ 914/4236/14 господарського суду Львівської областіза позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_6 до Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської радиза участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаЛьвівської міської радипровизнання договору оренди частково недійсним
В С Т А Н О В И В :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_6 звернувся до господарського суду Львівської області з позовом до Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради про визнання договору оренди частково недійсним.
Рішенням господарського суду Львівської області від 12.02.2015 р. (суддя Крупник Р.В.), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 26.03.2015 (колегія суддів: головуючий суддя Кордюк Г.Т., судді Гриців В.М., Якімець Г.Г.) позов задоволено повністю. Визнано недійсним положення пункту 7 Договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення № 230-13 від 17.10.2013 р., укладеного між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 та Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради в частині встановлення терміну дії договору з 01.04.2013 р.; стягнуто з Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 1 218 грн. судового збору.
Львівська міська рада та Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради звернулись до Вищого господарського суду України з касаційними скаргами на рішення господарського суду Львівської області від 12.02.2015 р. та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 26.03.2015 р., в яких просять скасувати оскаржувані постанову та рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи доводи касаційних скарг, скаржники вказують на те, що суди попередніх інстанцій порушили норми матеріального та процесуального права, зокрема, порушено норми статей 180 Господарського кодексу України, ч. 1 ст. 215, ч. 1 ст. 203, 631, 638, 640 Цивільного кодексу України, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, неповно з'ясували обставини справи, висновки судів не відповідають обставинам справи, не зазначено в чому саме полягає неправомірність дій відповідача при укладенні спірного договору, яким нормам не відповідає положення п. 7 договору.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні касаційної інстанції 24.06.2015 р., представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ухвалою Львівської міської ради №2451 від 05.03.2009 р. затверджено положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально - культурного, торгівельного та іншого призначення.
Згідно з п.1.5 Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально - культурного, торгівельного та іншого призначення, орендодавцем окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально - культурного, торгівельного та іншого призначення є Управління комунальної власності.
Ухвалою Львівської міської ради від 19.05.2011 р. №440 "Про встановлення атракціонів у м. Львові" надано дозвіл на встановлення атракціонів, на яких не поширюється дія Правил будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки власникам атракціонів, зазначених у додатку до вказаної ухвали "Перелік місць встановлення атракціонів".
18.07.2013 р. Львівською міською радою прийнято ухвалу № 2546 "Про внесення змін до ухвали міської ради від 19.05.11 р. № 440", якою внесено зміни до переліку місць встановлення атракціонів доповнивши його п. 19 - механізований атракціон на АДРЕСА_1, площа атракціону - 40 кв.м., власник - ОСОБА_6
17.10.2013 р. між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 (орендар) та Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради (орендодавець) укладено Договір №230-13 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, предметом якого є надання орендодавцем орендареві права на тимчасове користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення на умовах оренди на терміни відповідно до ухвали міської ради від 18.07.13 № 2546 "Про внесення змін до ухвали міської ради від 19.05.11 р. № 440".
Відповідно до пп. 2.1.1. п. 2.1. оскаржуваного Договору орендодавець зобов'язався надати у тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності для розміщення атракціону площею 40,0 кв.м. (тротуар, газон, тощо) за адресою: м. Львів, АДРЕСА_1.
За умовами договору орендар сплачує орендодавцеві плату за користування об'єктом площею 40 кв. м. щомісячно до 25 числа поточного місяця у розмірі 571,54 грн. за місяць, у тому числі ПДВ 95,26 грн. (п. 3.2. договору).
При цьому, відповідно до п. 3.1. договору обов'язок внесення орендної плати орендарем виникає з часу укладення договору оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення.
Пунктом 7 оскаржуваного Договору передбачено, що термін його дії встановлюється на 3 роки: з 01.04.2013 р. до 01.11.2013 р.; з 01.04.2014 р. до 01.11.2014 р.; з 01.04.2015 р. до 01.11.2015 р.
Позивач зазначив, що позовні вимоги про визнання недійсним пункту 7 договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення № 230-13 від 17.10.2013 р., укладеного між позивачем та відповідачем мотивовані тим, що встановлений в п. 7 договору термін дії спірного договору на 3 роки (з 01.04.2013 р. до 01.11.2013 р.; з 01.04.2014 р. до 01.11.2014 р.; з 01.04.2015 р. до 01.11.2015 р.) порушує інтереси позивача як орендаря, початок спірного договору з періоду 01.04.2013 р. суперечить законодавству, оскільки користування об'єктом оренди розпочалось після укладення договору, крім цього, позивач зазначає про нарахування відповідачем орендної плати з 01.04.2013 р., на підтвердження чого надав позовну заяву відповідача про розірвання договору та стягнення заборгованості по орендній платі та ухвалою господарського суду Львівської області від 14.11.14 р. у справі № 914/4014/14 чим порушує права позивача.
Суди попередніх інстанцій, розглядаючи даний спір, погодилися із такими доводами позивача.
При цьому, виходили з того, що за загальним правилом договір є укладеним з моменту, коли сторони досягли згоди з усіх його істотних умов, а відтак, оскільки оскаржуваний договір укладено лише 17.10.2013 р., то саме з цього моменту вважається, що сторони досягли згоди з усіх його умов, і саме з цього моменту починає свій перебіг строк дії договору.
Суди дійшли висновку, що положення п. 7 договору в частині того встановленого терміну його дії, з 01.04.2013 р. є таким, що суперечить вимогам ст. ст 631, 638 та 640 Цивільного кодексу України.
Крім цього, врахувавши не спростування сторонами відсутність існування фактичних відносин між орендарем та орендодавцем, використання позивачем об'єкту оренди до моменту укладення договору №230-13 від 17.10.13 р., суд апеляційної інстанції зазначив про правильність висновків місцевого господарського суду стосовно того, що положення ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України передбачає право сторін встановлювати умови договору, які застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до моменту укладення договору, однак не встановлюють часу набуття договором чинності.
Вищий господарський суд України не може погодитися із такими висновками судів попередніх інстанцій з огляду на таке.
У відповідності до приписів ст. 287 Господарського кодексу України, орендодавцями щодо державного та комунального майна є органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим або місцевими радами управляти майном, - відповідно щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим або є у комунальній власності.
Згідно з п.1.1 Положення про управління комунальної вланості Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 07.12.2007 р. №1100 (зі змінами та доповненнями), управління комунальної власності Львівської міської ради є структурним підрозділом департаменту економічної політики Львівської міської ради.
Відповідно до Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 19.10.2006 р. №219, до повноважень департаменту економічної політики Львівської міської ради належить здійснення управління майном, що належить до комунальної власності міста у визначених міською радою та виконавчим комітетом межах, виконання повноважень орендодавця, продавця, органу приватизації майна комунальної власності міста, надання обліку орендних платежів та контролю за їх надходженням.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.