Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 23.12.2015 року у справі №910/11801/15

Постанова ВГСУ від 23.12.2015 року у справі №910/11801/15

13.02.2017
Автор:
Переглядів : 150

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2015 року Справа № 910/11801/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дунаєвської Н.Г. - головуючого,

Владимиренко С.В.,

Мележик Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДПА" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 19 жовтня 2015 року у справі № 910/11801/15 Господарського суду міста Києва за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДПА", м. Донецьк, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Райффайзен Лізинг Аваль", м. Київ, про внесення змін до договору,

за участю представників сторін:

позивача - Купирьов М.Є. (дов. б/н від 05.05.15);

відповідача - Самокиша В.Ю. (дов. № 23-12/14-34 від 23.12.14),

ВСТАНОВИВ:

У травні 2015 року позивач ТОВ "ДПА" звернувся до господарського суду з позовом до відповідача ТОВ "Райффайзен Лізинг Аваль" про внесення змін до договору.

Вказував, що 05.08.11 між ним (лізингоодержувачем) та ТОВ "Райффайзен Лізинг Аваль" (лізингодавцем) був укладений договір фінансового лізингу № LC5432-06/11, згідно якого лізингодавець на підставі договору купівлі-продажу зобов'язався придбати у свою власність і передати на умовах фінансового лізингу, без надання послуг з управління та технічної експлуатації, у тимчасове володіння та користування за плату майно, найменування, технічних опис, модель, рік випуску, ціна одиниці, кількість і загальна вартість якого зазначаються в специфікації (додаток № 2 до даного договору), а він - прийняти предмет лізингу та сплачувати лізингові платежі на умовах даного договору.

Посилаючись на те, що починаючи з 2014 року обставини, якими сторони керувались при укладенні договору істотно змінились, внаслідок проведення антитерористичної операції (АТО) на території, де здійснюється господарська діяльність ТОВ "ДПА", позивач просив внести зміни до договору фінансового лізингу № LC5432-06/11 від 05.08.11, а саме: п. 1.6. договору викласти в наступній редакції:

"1.6. Строк лізингу складається з періодів лізингу, починаючи з першого періоду лізингу, визначеного за правилами даного договору та додатків до нього та закінчується через 3 (три) місяці після закінчення терміну всіх лізингових платежів, але в будь-якому випадку не раніше, ніж після 6 (шести) місяців з дати набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України";

- додаток № 1 "Графік розрахунку заборгованості" до договору фінансового лізингу № LC5432-06/11 від 05.08.11 змінюється викладенням його в редакції, наданій ТОВ "ДПА" в прохальній частині позовної заяви;

- інші умови договору, до яких не внесені зміни, зберігають чинність;

- в разі, якщо норми договору входять в протиріччя з нормами даної додаткової угоди, то сторони керуються нормами даної додаткової угоди.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 27 серпня 2015 року (суддя Бондарчук В.В.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 19 жовтня 2015 року (колегія суддів у складі: Коршун Н.М. - головуючого, Дикунської С.Я., Алданової С.О.), в позові відмовлено.

Судові акти мотивовані посиланнями на ту обставину, що ризики ведення підприємницької діяльності, зокрема, ненадходження коштів від такої діяльності або надходження у розмірі меншому, ніж розраховувалось, покладаються виключно на суб'єкта такої діяльності, а також тим, що позивачем належними та допустимими доказами не доведено вчинення ним дій, спрямованих на вивезення об'єкту лізингу на підконтрольну Україні територію.

У касаційній скарзі ТОВ "ДПА", посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій приписів ст. 625 ЦК України та ст. 32 ГПК України, просить скасувати постановлені у справі судові рішення та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Розглянувши матеріали справи і доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у вирішенні даного спору, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, 05.08.11 між ТОВ "Райффайзен Лізинг Аваль" (лізингодавцем) та ТОВ "ДПА" (лізингоодержувачем) був укладений договір фінансового лізингу № LC5432-06/11, згідно якого лізингодавець на підставі договору купівлі-продажу зобов'язався придбати у свою власність і передати на умовах фінансового лізингу, без надання послуг з управління та технічної експлуатації, у тимчасове володіння та користування за плату майно, найменування, технічних опис, модель, рік випуску, ціна одиниці, кількість і загальна вартість якого зазначаються в специфікації (додаток № 2 до даного договору), а лізингоодержувач - прийняти предмет лізингу та сплачувати лізингові платежі на умовах даного договору.

Строк лізингу складається з періодів лізингу у кількості 60 місяців, починаючи з першого періоду лізингу, визначеного за правилами даного договору та додатків до нього (п. 1.6 договору).

Вартість предмета лізингу на момент підписання даного договору становить 2 726 135,73 грн. (в тому числі 20 % ПДВ) і підлягає остаточному визначенню після передачі предмета лізингу лізингоодержувачу та здійснення всіх розрахунків за договором купівлі-продажу (п. 2.1 договору).

Пунктом 4.2 договору сторони погодили, що лізингоодержувач сплачує відсотки за фінансування придбання предмета лізингу у період з моменту виникнення заборгованості до настання першого періоду лізингу за ставкою LIВОR ЗМ плюс 8 % від всієї суми заборгованості, визначеної в порядку п. 3.1 цього договору. Сума відсотків в грошовому еквіваленті іноземної валюти підлягає перерахунку у гривню за курсом продажу (Розділ 1 Визначення Загальних умов додатку 4 до цього договору), крім того ПДВ.

Лізингоодержувач протягом строку лізингу щомісяця сплачує лізингодавцю авансом поточні лізингові платежі, які розраховуються на перший робочий день кожного лізингового періоду за поточний місяць та складаються із суми, що ставиться в погашення вартості предмета лізингу та комісії лізингодавця (п. 4.3 договору).

Судами встановлено, що додатком № 1 до договору сторони погодили графік розрахунку заборгованості за договором фінансового лізингу, а 21.10.14 уклали угоду про внесення змін до договору, змінивши вказаний графік та звільнивши позивача від сплати лізингових платежів за жовтень-грудень 2014 року.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст