Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 23.12.2015 року у справі №910/10929/15

Постанова ВГСУ від 23.12.2015 року у справі №910/10929/15

13.02.2017
Автор:
Переглядів : 161

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2015 року Справа № 910/10929/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді:Картере В.І.,суддів:Барицької Т.Л., Іванової Л.Б.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ФПГ "СХІД-ЗАХІД"на постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.08.2015у справі№910/10929/15 господарського суду міста Києваза позовомПублічного акціонерного товариства "ДЕЛЬТА БАНК"до1.Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛУГТЕК"; 2.Товариства з обмеженою відповідальністю "ФПГ "СХІД-ЗАХІД";простягнення 5 452 199, 97 грн. в судовому засіданні взяли участь представники: - ПАТ "ДЕЛЬТА БАНК" Сущенко Ю.В., - ТОВ "УКРЛУГТЕК" повідомлений, але не з'явився, - ТОВ "ФПГ "СХІД-ЗАХІД" Овдієнко В.Ю.,Розпорядженням секретаря першої судової палати від 22.12.2015 №02-05/963 змінено склад колегії суддів та сформовано наступний склад суддів для розгляду даної справи: головуючий суддя - Картере В.І., судді: Барицька Т.Л., Іванова Л.Б.

ВСТАНОВИВ:

23.04.2015 Публічне акціонерне товариство "ДЕЛЬТА БАНК" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "ДЕЛЬТА БАНК" звернулося до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛУГТЕК" та Товариства з обмеженою відповідальністю "ФПГ "СХІД-ЗАХІД" про стягнення солідарно заборгованості у розмірі 5 452 199, 97 грн. на підставі кредитного договору та договору поруки.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 20.07.2015 у справі №910/10929/15 (суддя Балац С.В.) припинено провадження у даній справі.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 25.08.2015 у справі №910/10929/15 (колегія суддів у складі: Сітайло Л.Г. - головуючий суддя, судді Пашкіна С.А., Чорна Л.В.) скасовано ухвалу господарського суду міста Києва від 20.07.2015 у справі №910/10929/15; матеріали справи передано на розгляд до господарського суду міста Києва.

Не погоджуючись з наведеними судовими рішеннями, Товариство з обмеженою відповідальністю "ФПГ "СХІД-ЗАХІД" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.08.2015 у справі №910/10929/15, та залишити в силі ухвалу суду першої інстанції про припинення провадження у справі.

Обґрунтовуючи підстави звернення з касаційною скаргою, скаржник посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Усіх учасників судового процесу відповідно до статті 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм судами попередніх судових інстанцій належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин справи, дотримання норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Припинення провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв'язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи.

Перелік підстав припинення провадження у справі, передбачений статтею 80 ГПК України, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Принциповим при цьому є те, що у випадках припинення провадження у справі повторне звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав не допускається (частина друга статті 80 ГПК України).

Пунктом 5 частини першої статті 80 ГПК України встановлено, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо сторони уклали угоду про передачу даного спору на вирішення третейського суду.

У п. 4.2.3 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" роз'яснено, що угоду про передачу спору на вирішення третейського суду сторони вправі укласти як до, так і після порушення провадження у справі. В останньому випадку провадження підлягає припиненню з посиланням на зазначену норму ГПК України. Якщо ж таку угоду укладено до порушення провадження у справі, то: - у разі коли відповідач не заперечує проти розгляду справи саме господарським судом, спір підлягає вирішенню останнім; - у випадку якщо відповідач з посиланням на згадану угоду, яка є чинною, не визнавалася недійсною і може бути виконана, наполягає на вирішенні спору саме третейським судом, господарський суд має припинити провадження у справі на підставі пункту 5 частини першої статті 80 ГПК України. При цьому господарському суду слід мати на увазі, що третейська угода про передання спору на розгляд третейського суду не є відмовою від права на звернення до суду, а є одним із способів реалізації права на захист своїх прав.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про третейські суди" юридичні та/або фізичні особи мають право передати на розгляд третейського суду будь-який спір, який виникає з цивільних чи господарських правовідносин, крім випадків, передбачених законом. Спір може бути переданий на розгляд третейського суду за наявності між сторонами третейської угоди, яка відповідає вимогам цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про третейські суди" третейська угода може бути укладена у вигляді третейського застереження в договорі, контракті або у вигляді окремої письмової угоди.

Припиняючи провадження у справі, місцевий господарський суд виходив з того, що в п. 7.1 додаткового договору №17 від 30.01.2014 до кредитного договору №13/006/2011-КЛТ від 02.09.2011 сторони погодили, що всі спори, розбіжності та вимоги, які виникають при виконанні даного договору чи у зв'язку з ним або випливають з нього (включаючи, але не обмежуючись - визнання цього договору недійсним або дійсним, укладеним або не укладеним), вирішуються Постійно діючим третейським судом при Всеукраїнській громадській організації "Союз інвесторів України".

Апеляційний господарський суд, скасовуючи ухвалу суду першої інстанції про припинення провадження у справі, виходив з того, що відсутні підстави для припинення провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 80 ГПК України, оскільки право на звернення до суду за захистом своїх прав передбачене Конституцією України і не може бути заперечене, а розгляд спору в третейському суді є правом сторін та реалізується шляхом взаємного погодження вказаного питання між сторонами; позивач заперечує щодо розгляду даного спору в третейському суді.

Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується із висновком суду апеляційної інстанції про те, що відсутні підстави для припинення провадження у даній справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 80 ГПК України, з огляду на таке.

Постановою правління Національного банку України від 02.03.2015 № 150 віднесено Публічне акціонерне товариство "ДЕЛЬТА БАНК" до категорії неплатоспроможних, а рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 02.03.2015 № 51 в ПАТ "ДЕЛЬТА БАНК" з 03.03.2015 запроваджено тимчасову адміністрацію.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" цим Законом встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.

Частинами 1, 2 ст. 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об'єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні.

Згідно із ч. 1 ст. 35 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників) є Фонд. Здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків Фонд здійснює через призначену виконавчою дирекцією уповноважену особу Фонду.

Відповідно до п. 15 ст. 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (в редакції чинній на момент звернення з позовом) уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

Уповноважена особа Фонду діє від імені Фонду відповідно до цього Закону і нормативно-правових актів Фонду. Уповноважена особа Фонду має право, зокрема, заявляти від імені банку позови майнового та немайнового характеру до суду (ч. ч. 1, 2 ст. 37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб").

Позов у даній справі заявлено ПАТ "ДЕЛЬТА БАНК" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "ДЕЛЬТА БАНК", що, відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", є юридичною особою публічного права і здійснює тимчасову адміністрацію в ПАТ "ДЕЛЬТА БАНК" через призначену виконавчою дирекцією уповноважену особу.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст