Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 23.09.2015 року у справі №910/23520/14

Постанова ВГСУ від 23.09.2015 року у справі №910/23520/14

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 137

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року Справа № 910/23520/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддівКорсака В.А. Данилової М.В., Данилової Т.Б.розглянувши матеріали касаційної скарги Публічного акціонерного товариства "Київський суднобудівний - судноремонтний завод"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 22.06.2015у справі№ 910/23520/14 Господарського суду міста Києваза позовомЗаступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської радидоПублічного акціонерного товариства "Київський суднобудівний - судноремонтний завод"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)провнесення змін до договору оренди земельної ділянкив судовому засіданні взяли участь представники :- - позивачаРог О.В.- - відповідачане з'явився- третьої особине з'явився- Генеральної прокуратури України Суходоський С.М.

В С Т А Н О В И В :

В жовтні 2014 року Заступник прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради звернувся до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Київський суднобудівний - судноремонтний завод", в якій просив суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 24.11.2006, зареєстрованого за № 78-6-00400 від 12.12.2006, укладеного між Київською міською радою та ПрАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" та пункту 4.2 договору оренди земельної ділянки викласти в наступній редакції: "Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 3 % (три відсотки) від її грошової оцінки" та стягнути з відповідача судові витрати.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 15.12.2014 (суддя Васильченко Т.В.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 22.06.2015 (головуючий Лобань О.І., судді: Федорчук Р.В., Майданевич А.Г.) у даній справі позов задоволено повністю. Стягнуто з відповідача в доход Державного бюджету України судові витрати.

Не погоджуючись з рішеннями судів, Приватне акціонерне товариство "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову у позові.

Київська міська рада, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не скористалась правом, наданим статтею 1112 Господарського процесуального кодексу України, не надіслали свої відзиви на касаційну скаргу, що в силу положень зазначеної статті не перешкоджає перегляду судового акту, що оскаржується.

Публічне акціонерне товариство "Київський суднобудівний - судноремонтний завод" та Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не реалізували процесуальне право на участь у судовому засіданні суду касаційної інстанції, хоча про час та місце його проведення були повідомлені належним чином.

Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій на підставі поданих до матеріалів справи доказів встановлено, що 24.11.2006 на підставі рішень Київської міської ради № 323/1299 від 24.05.2001, № 551/711 від 26.06.2003 та № 37/94 від 28.09.2006 між Київською міською радою (орендодавцем; позивачем у справі) та Закритим акціонерним товариством "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" (Приватним акціонерним товариством "Київський суднобудівний-судноремонтний завод"; орендарем; відповідачем у справі) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець за актом приймання-передачі передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку з наступними характеристиками: місце розташування - вул. Сокальська, 3 у Оболонському районі м. Києва, розміром 0,7493 га, цільове призначення - для експлуатації та обслуговування дитячого садка № 57, кадастровий номер - 8000000000:78:096:0007, нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 1 967 668, 71 грн.

Договір укладено на 24 роки та зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис № 78-6-00400 від 12.12.2006 у книзі записів державної реєстрації договорів.

В пунктах 4.1., 4.5. договору оренди земельної ділянки сторони передбачили, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 1,5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та може змінюватися за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до договорів. При цьому, розмір орендної плати може переглядатись у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік (пункт 4.7 договору).

01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, положеннями якого передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (стаття 288 Податкового кодексу України). Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (стаття 288.5.1 Податкового кодексу України).

28.02.2013 Київською міською радою прийнято рішення № 89/9146 "Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у частині приведення розміру річної орендної плати у відповідність до положень статті 288 Податкового кодексу України", згідно з яким вирішено внести зміни до договорів оренди земельних ділянок згідно з додатком до даного рішення, встановивши річну орендну плату у розмірі 3 (трьох) % від нормативно грошової оцінки земельних ділянок.

Пунктом 3 цього рішення Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено проінформувати про прийняття даного рішення: орендарів земельних ділянок, зазначених у додатку до даного рішення (ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод під № 726 в додатку), органи державної податкової служби.

Пунктом 4 цього рішення доручено органам державної податкової служби контролювати дотримання орендарями земельних ділянок, зазначених у додатку до даного рішення, вимог даного рішення при подачі суб'єктами господарювання податкових декларацій і обчисленні ними сум орендної плати та при нарахуванні фізичним особам суми орендної плати, а при адмініструванні орендної плати за ці земельні ділянки застосовувати розмір орендної плати, встановлений пунктом 1 даного рішення, з моменту офіційного оприлюднення даного рішення.

Вказане рішення Київської міської ради опубліковане 02.04.2013 у випуску № 33 (1161) газети "Хрещатик" та набрало чинності з дня його офіційного оприлюднення.

Предметом даного судового позову є вимога Заступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради про внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати. Ця вимога мотивована необхідністю приведення діючого договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, а також тим, що сторонами не було досягнуто згоди щодо внесення відповідних змін до договору.

Матеріально-правовою підставою свого позову прокурор визначив статті 15, 18, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", статтю 16, 60, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 632, 651 Цивільного кодексу України, стаття 288 Податкового кодексу України.

Відповідно до вимог статей 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Орендна плата за землю визначена у частині першій статті 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Такої правової позиції дотримується Верховний Суд України при здійсненні касаційного перегляду судових рішень у справах про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок (постанова від 06.12.2010 по справі № 2-1/10068-2008, постанова від 23.05.2011 по справі № 7/105-10 (30/234-09), постанова від 04.07.2011 по справі № 41/81пд). Аналогічні положення відображені також в пункті 2.19. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" із змінами і доповненнями.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що у зв'язку з прийняттям Київською міською радою рішення № 89/9146 від 28.02.2013, для вирішення питання щодо приведення договору оренди земельної ділянки до вимог чинного законодавства, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на адресу відповідача направляв листи № 057041-10407 від 06.10.2014 та № 05704-15335 від 16.07.2013 про необхідність внесення змін до договору оренди (а.с.44-45). Однак ця пропозиція була залишена відповідачем без відповіді та реагування.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст