Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 23.03.2016 року у справі №922/1948/13

Постанова ВГСУ від 23.03.2016 року у справі №922/1948/13

12.02.2017
Автор:
Переглядів : 177

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2016 року Справа № 922/1948/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого:Короткевича О.Є.(доповідач у справі),суддів:Катеринчук Л.Й., Погребняка В.Я.,розглянувши касаційну скаргу Споживчого кооперативу "Перспектива"на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 11.01.2016 року та ухвалуГосподарського суду Харківської області від 08.12.2015 року у справі№ 922/1948/13 за заявоюПублічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк"доСпоживчого кооперативу "Перспектива"пробанкрутство,

В судовому засіданні взяли участь представники:

ПАТ "Укрсоцбанк"- Боровський М.Є.,

арбітражний керуючий Капустін В.В.,

представник власника майна СК "Перспектива"- Нестеренко С.О.

ВСТАНОВИВ:

За результатами нового розгляду ухвалою Господарського суду Харківської області від 08 грудня 2015 року у справі № 922/1948/13 (суддя Дзюба О.А.) відмовлено боржнику у задоволенні клопотання про припинення провадження у справі про банкрутство Споживчого кооперативу "Перспектива".

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 11 січня 2016 року (судді: Фоміна В.О. - головуючий, Шевель О.В., Крестьянінов О.О.) ухвалу Господарського суду Харківської області від 08 грудня 2015 року у справі № 922/1948/13 залишено без змін.

Не погоджуючись з прийнятими судами першої та апеляційної інстанцій рішеннями, скаржник боржник Споживчий кооператив "Перспектива" звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, якою просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 11 січня 2016 року та ухвалу Господарського суду Харківської області від 08 грудня 2015 року щодо відмови у задоволенні клопотання про припинення провадження у справі про банкрутство Споживчого кооперативу "Перспектива" та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Доводи касаційної скарги зводяться до неправильного застосування судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 1, 22-27 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 42-44, 52-54, ч. 3 ст. 209 Господарського кодексу України, ст.ст. 4-46, 112 Господарського процесуального кодексу України.

Водночас, ліквідатор СК "Перспектива" Капустін В.В. подав до Вищого господарського суду України заяву в порядку ст. 1116 ГПК України, якою відмовляється від касаційної скарги на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 11 січня 2016 року та ухвалу Господарського суду Харківської області від 08 грудня 2015 року. Заяву ліквідатор обґрунтовує тим, що оскільки 08.12.2015 року у справі про банкрутство СК "Перспектива" було прийнято постанову про визнання останнього банкрутом, то ліквідатором як єдиним керівником в силу Закону про банкрутство були відкликані всі довіреності на представництво інтересів СК "Перспектива".

За правилами статті 1116 Господарського процесуального кодексу України, особа, що подала касаційну скаргу, має право відмовитися від неї до винесення постанови касаційною інстанцією.

Однак, як встановлено судом касаційної інстанції, у ліквідатора відсутнє право на відмову від зазначеної касаційної скарги, оскільки касаційну скаргу подано уповноваженим представником особи, яка здійснювала управління боржником до прийняття оскаржуваної ухвали та постанови про визнання банкрутом місцевим господарським судом, що порушує права останнього на оскарження зазначеної ухвали.

В зв'язку з викладеним, колегія суддів касаційної інстанції не приймає відмову ліквідатора СК "Перспектива" Капустіна В.В. від касаційної скарги, поданої боржником.

Обговоривши доводи касаційної скарги, заслухавши пояснення учасників судового засідання, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відмовляючи у задоволенні клопотання боржника про припинення провадження у справі про банкрутство СК "Перспектива", суди попередніх інстанцій дійшли висновків, що СК "Перспектива" належить до юридичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності до яких застосовуються положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання банкрутом".

Колегія суддів Вищого господарського суду погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.

Згідно п. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Норми Закону про банкрутство визначають, що суб'єктом банкрутства (банкрутом) боржником є суб'єкт підприємницької діяльності (юридична особа або фізична особа - підприємець), неспроможний виконати протягом трьох місяців свої грошові зобов'язання після настання встановленого строку їх виконання, які підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, та постановою про відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено цим Законом.

Отже, згідно приписів наведеної норми, боржником може виступати лише суб'єкт підприємницької діяльності, у якого є грошові зобов'язання перед кредиторами, які не виконуються протягом трьох місяців в порядку виконавчого провадження.

В клопотанні про припинення боржник посилається на те, що він є неприбутковою організацією, і не має на меті отримання прибутку, а отже не є суб'єктом підприємницької діяльності, а тому на нього не розповсюджуються норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч. 2 ст. 111 Господарського кодексу України, споживче товариство - самоврядна організація громадян, яка на основі добровільності членства, майнової участі та взаємодопомоги об'єднуються для спільної господарської діяльності з метою колективного організованого забезпечення своїх економічних і соціальних інтересів.

Положення ст. 1 Закону України "Про кооперацію" передбачає, що споживчий кооператив (споживче товариство) - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для організації торговельного обслуговування, заготівель сільськогосподарської продукції, сировини, виробництва продукції та надання послуг з метою задоволення споживчих потреб його членів.

Згідно пункту 1.1 статуту боржника, СК "Перспектива" є за напрямом діяльності споживчим житлово-будівельним кооперативом згідно з законодавством України та утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для будівництва житла, його експлуатації, спільного господарювання та надання інших послуг з метою задоволення споживчих потреб його членів у житлі.

Частиною 2 статті 3 Господарського кодексу України встановлено, що господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст