ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2016 року Справа № 910/2036/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого суддіКорсака В.А.суддів Данилової М.В., Сибіги О.М.розглянувши матеріали касаційної скарги Публічного акціонерного товариства "Автотранспортна акціонерна співдружність "Славутич-Бориспіль"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 24.10.2016 у справі№ 910/2036/16 Господарського суду м. Києваза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Авто-Лайн"до 1.Київської обласної державної адміністрації, 2. Публічного акціонерного товариства "Автотранспортна акціонерна співдружність "Славутич-Бориспіль"проскасування рішення та визнання недійсним договору
в судовому засіданні взяли участь представники :- позивачаУкраїнець М.П., Балуєв О.І.- відповідачане з'явився- відповідачаАпонюк З.Ф.
В С Т А Н О В И В:
В лютому 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Авто-Лайн" звернулось до Господарського суду м. Києва з позовом до Київської обласної державної адміністрації та Публічного акціонерного товариства "Автотранспортна акціонерна співдружність "Славутич-Бориспіль", в якому просило: скасувати рішення від 03.11.2015 Конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом № 2015-3 від 03.11.2015 в частині недопущення ТОВ "Авто-Лайн" до конкурсу на маршруті № 397 "Вишгород- Київ АС "Полісся" та визнання переможцем ПАТ "АТАС "Славутич-Бориспіль"; визнати недійсним договір "Про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування" від 26.11.2015 № 61.2014/2, укладений між Київською обласною державною адміністрацією та публічним акціонерним товариством "Автотранспортна акціонерна співдружність "Славутич-Бориспіль"; покласти на відповідачів судові витрати.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 20.04.2016 провадження у справі в частині позовних вимог про скасування рішення Конкурсного комітету припинено. В іншій частині позов задоволено. Визнано недійсним договір "Про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 61.2014/2 від 26.11.2015.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.10.2016 вказане судове рішення скасовано в частині припинення провадження у справі, позов в частині скасування рішення Конкурсного комітету задоволено. В іншій частині судове рішення залишено без змін. Здійснено розподіл судових витрат.
Не погоджуючись з рішеннями судів, Публічне акціонерне товариство "Автотранспортна акціонерна співдружність "Славутич-Бориспіль" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати в частині задоволення позову, та прийняти в цій частині нове рішення про відмову в позові. В іншій частині рішення залишити без змін. Скаржник посилається на те, що вимога про скасування рішення конкурсного комітету не підлягає розгляду в господарських судах, оскільки правові відносини в цій частині належать до публічно-правових і на них поширюється юрисдикція адміністративних судів. Також скаржник посилається на те, що конкурсний комітет обґрунтовано не допустив позивача до участі в конкурсі та визначив ПАТ "АТАС "Славутич- Бориспіль" переможцем конкурсу, а тому підстави для визнання спірного договору недійсним відсутні.
22.12.2016 на адресу суду від Публічного акціонерного товариства "Автотранспортна акціонерна співдружність "Славутич-Бориспіль" надійшли письмові пояснення, які залучені до справи та враховані судом.
В своїх поясненнях Товариство з обмеженою відповідальністю "Авто-Лайн" заперечило проти доводів скаржника, посилаючись на те, що судом апеляційної інстанції обґрунтовано розглянуто позов в частині скасування рішення конкурсного комітету щодо недопуску позивача до участі у конкурсі та визнання переможцем ПАТ "АТАС "Славутич-Бориспіль", оскільки ця позовна вимога пов'язана з договором та підвідомча господарському суду. Також, позивач посилається на те, що 21.07.2014 він уклав договір № 61.2014 про організацію перевезень на автобусному маршруті загального користування за № 397 "Вишгород-Київ АС Полісся" з Київською обласною державною адміністрацією строком на 5 років, тобто до 21.07.2019. За посиланням позивача, даний договір є чинним і недійсним в установленому законодавством порядку не визнавався. Захист права позивача шляхом скасування спірного рішення та визнання оспорюваного договору недійсним, пов'язаний з необхідністю відновлення законної господарської діяльності щодо здійснення пасажирських перевезень за діючим договором № 61.2014 від 21.07.2014. Позивач просить суд залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
Клопотання Публічного акціонерного товариства "Автотранспортна акціонерна співдружність "Славутич-Бориспіль" про відкладення розгляду справи, яке надійшло на адресу суду 22.12.2016, колегією суддів залишено без задоволення, оскільки статтею 77 ГПК України встановлено, що господарський суд розглядає справу в межах строків, встановлених статтями 69, 1118 цього Кодексу, і розгляд справи може бути відкладено, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні. Проте, заявником не доведено наявність підстав для відкладення розгляду справи, а його доводи та заперечення викладені у наявних в матеріалах справи документах.
Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Суди попередніх інстанцій встановили, що рішенням від 03.11.2015 конкурсного комітету, оформленим протоколом № 2015-3 від 03.11.2015 було вирішено не допустити до конкурсу на маршруті № 397 "Вишгород - Київ АС "Полісся " ТОВ "Авто - Лайн" та визнано переможцем на конкурсі по автобусному маршруту № 397 "Вишгород-Київ АС "Полісся", перевізника - претендента ПАТ "АТАСС - Бориспіль", перевізника - претендента, який посів друге місце - КП "Київпастранс" (т. 1, а.с.28-31, а.с. 129-134)
Наказом Київської обласної державної адміністрації "Про введення в дію рішення конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації від 03.11.2015 р." № 39-од від 25.11.2015 було введено в дію рішення конкурсного комітету з підготовки та проведення обласного конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, щодо визначення переможців обласного конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації від 03.11.2015 (т. 1, а.с. 174).
26.11.2015 між Київською обласною державною адміністрацією та публічним акціонерним товариством "Автотранспортна акціонерна співдружність "Славутич - Бориспіль" було укладено договір про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 61.2014/2 (т. 1, а.с. 14-19,), відповідно до умов якого відповідач - 1 надає відповідачу - 2 право на здійснення перевезень пасажирів на приміському автобусному маршруті загального користування № 397 "Вишгород - Київ АС "Полісся ".
Припиняючи провадження в частині позовних вимог про скасування рішення від 03.11.2015 конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів оформленого протоколом № 2015-3 від 03.11.2015, в частині недопущення ТОВ "Авто-Лайн" до конкурсу на маршруті № 397 та визнання переможцем ПАТ "АТАС "Славутич-Бориспіль", суд першої інстанції дійшов висновку про те, що вищевказані позовні вимоги не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства.
В той же час, задовольняючи позовні вимоги щодо визнання недійсним договору від 26.11.2015 "Про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування" № 61.2014/2, суд першої інстанції зазначив на те, що відповідно до постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.03.2015 у справі № 826/1222/15 відповідача-1 не було зобов'язано не допускати позивача до участі у конкурсі під час підрахунку балів перевізників-претендентів, оскільки це не відповідає пункту 37 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою КМУ від 03 грудня 2008 року № 1081.
Щодо припинення провадження в частині позовних вимог про скасування спірного рішення суд апеляційної інстанції, на думку колегії, обґрунтовано дійшов до висновку, що рішення суду першої інстанцій в цій частині не відповідає вимогам діючого законодавства.
З цього приводу слід зазначити, що згідно зі ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звернутись до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюванних прав та охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Перелік категорій справ, які підвідомчі господарським судам, наведено у ст.12 ГПК України, частиною першою якої визначено, що господарським судам підвідомчі, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, та з інших підстав.
Отже, відповідно до вимог ст.ст. 1, 4-1, 12 ГПК України господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає положенням статті 1 ГПК України, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарських характер.
Предметом позову у даній справі є позовні вимоги про скасування рішення від 03.11.2015 конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, в частині недопущення позивача до конкурсу, визнання переможцем ПАТ "АТАС "Славутич-Бориспіль" та визнання недійсним договору від 26.11.2015 року "Про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування" № 61.2014/2.
В пункті 17 своєї постанови №10 від 24.10.2011 "Про деякі питання підвідомчості та підсудності справ господарським судом" пленум Вищого господарського суду України роз'яснив, що до компетенції господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах: а) про оскарження рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії), ухвалених суб'єктом владних повноважень, яким останній зобов'язує суб'єкта господарювання вчинити певні дії, утриматись від вчинення певних дій або нести відповідальність; б) про оскарження суб'єктом господарювання дій (бездіяльності) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, іншого суб'єкта владних повноважень, їхньої посадової чи службової особи, що випливають з наданих їм владних управлінських функцій, якщо ці дії (бездіяльність) не пов'язані з відносинами, у сфері господарювання; в) між суб'єктами владних повноважень з приводу їхньої компетенції у сфері управління; г) з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; д) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Інші справи за участю господарюючих суб'єктів та суб'єктів владних повноважень не мають ознак справ адміністративної юрисдикції і повинні розглядатися господарськими судами на загальних підставах. До таких справ належать усі справи у спорах про право, що виникають з відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства.
Верховний Суд України в постанові № 21-713а16 від 10 травня 2016 року зазначив, що виходячи з системного аналізу зазначених норм матеріального та процесуального законодавства колегія суддів Судової палати в адміністративних справах і Судової її палати у господарських справах Верховного Суду України дійшла до висновку про те, що орган виконавчої влади або місцевого самоврядування у відносинах щодо організації та порядку проведення конкурсу перевезення пасажирів є суб'єктом владних повноважень і спори оскарження рішень чи бездіяльності цих органів до виникнення договірних правовідносин між організатором та перевізником-претендентом відносяться до юрисдикції адміністративних судів».
Вказана позиція Верховного Суду України в об'єднаній колегії адміністративних та господарських справ доповнює роз'яснення, викладені у постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 10 від 24 жовтня 2011 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" щодо того, що господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, а також спори, пов'язані з укладенням, зміною, виконанням і розірванням усіх господарських договорів між суб'єктами господарювання і органами державної влади і місцевого самоврядування, включаючи договори, які укладаються шляхом проведення конкурсу, біржових торгів, аукціонів тощо.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.