Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 22.09.2015 року у справі №922/537/14

Постанова ВГСУ від 22.09.2015 року у справі №922/537/14

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 120

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2015 року Справа № 922/537/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючогоПлюшка І.А.,суддів :Самусенко С.С., Татькова В.І. (доповідача),розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Акціонерної компанії "Харківобленерго"на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 р.у справі№ 922/537/14 господарського суду Харківської областіза позовом Акціонерної компанії "Харківобленерго" (надалі - АК "Харківобленерго")доТовариства з обмеженою відповідальністю "Алеко" (надалі - ТОВ "Алеко")провнесення змін до договоруза участю представників: від позивача- Солдатенко А.М. від відповідача- Гнатченко П.М., Єрощенков Д.С. В С Т А Н О В И В:

У лютому 2014 року АК "Харківобленерго" звернулася до господарського суду Харківської області з позовом до ТОВ "Алеко" про внесення змін до додатку 8 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" до Договору про постачання електричної енергії від 29.09.2004 р. за № 058-356, виклавши його в наданій редакції.

Рішенням господарського суду Харківської області від 19.05.2014 р., залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 24.06.2014 р., в позові відмовлено повністю.

Постановою Вищого господарського суду України від 06.08.2014 р. рішення господарського суду Харківської області від 19.05.2014 р. та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 24.06.2014 р. скасовано, справу № 922/537/14 передано на новий розгляд до місцевого господарського суду.

За результатами нового розгляду, рішенням господарського суду Харківської області від 21.04.2015 р. (головуючий суддя Жельне С.Ч., судді: Аюпова Р.М., Лаврова Л.С.) позов задоволено частково: внесено зміни до Додатку 8 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" до Договору про постачання електричної енергії № 058-356 від 29.09.2004 р., виклавши його в наданій позивачем редакції, за виключенням пункту 5.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 р. (головуючий суддя Сіверін В.І., судді: Терещенко О.І., Бондаренко В.П.) рішення господарського суду Харківської області від 21.04.2015 р. скасовано, в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, АК "Харківобленерго" звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати, а рішення місцевого господарського суду залишити в силі, мотивуючи скаргу порушенням і неправильним застосуванням господарським судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 27.08.2015 р. прийнято до касаційного провадження касаційну скаргу Акціонерної компанії "Харківобленерго" на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 р. у справі № 922/537/14, розгляд скарги призначено у судовому засіданні на 08.09.2015 р.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 08.09.2015 р., з метою повної та всебічної перевірки дотримання судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, беручи до уваги складність справи, а також для надання сторонам конституційного права на захист охоронюваних інтересів, розгляд справи № 922/537/14 відкладено на 22.09.2015 р.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи касаційної скарги, заслухавши пояснення сторін, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що подана касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 29.09.2004 р. між АК "Харківобленерго" (постачальник) та ТОВ "Алеко" (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 058-356 (надалі - Договір), відповідно до умов якого постачальник зобов'язався постачати електричну енергію споживачу, а споживач - оплачувати постачальнику її вартість та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до нього, що є його невід'ємними частинами.

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням електричної енергії регулюються Законом України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 р. № 28, та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Згідно з пунктами 5.1, 5.2 Правил користування електричною енергією договір є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. При укладанні договору про постачання електричної енергії сторони визначають його зміст на основі типового договору, який викладено в Додатку 3 до Правил користування електричною енергією.

Звертаючись до суду з відповідними позовними вимогами, АК "Харківобленерго" зазначала, що відбулась зміна власника мереж та, відповідно, меж балансової та експлуатаційної відповідальності між електропередавальною організацією та відповідачем. Оскільки електроустановки ТОВ "Алеко" підключені безпосередньо до мереж компанії, відповідач став не субспоживачем, а споживачем, який отримує електричну енергію від постачальника електричної енергії АК "Харківобленерго", з моменту передачі вказаного обладнання на баланс позивача з балансу Нововодолазької селищної ради Нововодолазького району Харківської області.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, місцевий господарський суд зазначив, що у правовідносинах між сторонами відбулася істотна зміна обставин, зокрема, зміна балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності відповідача, тобто встановлена наявність підстав для зміни договору в порядку ст. 652 ЦК України.

Водночас, господарський суд апеляційної інстанції дійшов протилежного висновку та скасував зазначене рішення, вказавши при цьому, що позивачем не доведено, що у правовідносинах між сторонами відбулася істотна зміна обставин, яка є підставою для внесення відповідних змін до спірного договору, в порядку ст. 652 ЦК України, а отже немає підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів касаційної інстанції вважає такі висновки апеляційного суду необґрунтованими, погоджуючись при цьому з позицією господарського суду Харківської області про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, враховуючи таке.

Судами попередніх інстанцій з'ясовано, що рішенням Нововодолазької селищної ради Нововодолазького району Харківської області XXVIII сесії VI скликання від 30.11.2012 р. № 850 вирішено прийняти в комунальну власність територіальної громади смт. Нова Водолага та села Новоселівка в особі Нововодолазької селищної ради трансформаторну підстанцію ЗТП-8 та кабельні мережі за адресою: вул. Заводська, № 1-6, смт. Нова Водолага. Прийнявши на баланс обладнання, селищна рада прийняла рішення передати його з балансу селищної ради на баланс позивача.

Право власності позивача зареєстровано та оформлено належним чином свідоцтвом про право власності на нерухоме майно на нежитлову будівлю ЗТП-8 за адресою: вул. Заводська, № 1-б, смт. Нова Водолага на земельній ділянці селищної ради.

Місцевим господарським судом встановлено, що новим власником (АК "Харківобленерго") з метою забезпечення безперервної якісної подачі електроенергії було змінено схему електропостачання відповідача, у зв'язку з чим виникла необхідність внести зміни в Додаток 8 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" до Договору про постачання електричної енергії.

У грудні 2013 року позивач звернувся до відповідача з пропозицією щодо внесення змін до Договору шляхом підписання Додатку № 8 до нього в новій редакції, яка залишена відповідачем без належного реагування, у зв'язку з чим АК "Харківобленерго" і звернулася до господарського суду з відповідним позовом.

Відповідно до статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно зі статтею 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст