ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2017 року Справа № 910/11017/16
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Вовка І.В. (головуючого, доповідача), Кондратова І.Д., Стратієнко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу споживчого товариства "Універсал-Сервіс" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 14.12.2016 року у справі № 910/11017/16 за позовом Державної екологічної інспекції у місті Києві до споживчого товариства "Універсал-Сервіс" про стягнення шкоди,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2016 року позивач звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою до відповідача про стягнення на користь Державного бюджету України 30% та бюджету міста Києва 70% збитків в сумі 10795,43 грн., завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, яке полягає у здійсненні викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без спеціального дозволу за період 13.10.2012 року по 21.12.2014 року.
Рішенням господарського суду міста Києва від 31.08.2016 року (суддя Чебикіна С.О.) в позові відмовлено.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 14.12.2016 року (судді: Гаврилюк О.М., Коротун О.М., Сулім В.В.) зазначене рішення суду першої інстанції скасовано, позов задоволено частково та стягнуто з відповідача 7 824,83 грн. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме: на користь Державного бюджету України - 30%, що становить 2 347,45 грн. та бюджету міста Києва - 70%, що становить 5 477,38 грн., а в решті позову відмовлено.
У касаційній скарзі відповідач вважає, що апеляційним господарським судом порушено і неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, і тому просить прийняту ним постанову скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
Відзив на касаційну скаргу від позивача до суду не надходив.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та прийняті в ній судові рішення, суд касаційної інстанції вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, що в період з 13.10.2015 року по 30.10.2015 року позивачем було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у здійсненні господарської діяльності відповідача за адресою вул. Сортувальна 2, у Дарницькому районі м. Києва.
За наслідками перевірки було складено акт № 04/231 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, в якому зафіксовано здійснення відповідачем у період з 13.10.2012 року по 21.12.2014 року викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без дозволу спеціально уповноваженого органу державної виконавчої влади, що є порушенням ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
27.10.2015 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища міста Києва складено протокол про адміністративне правопорушення від 27.10.2015 року № 000134 у зв'язку із вчиненим правопорушенням, відповідальність за яке передбачена ст. 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Києва про накладення адміністративного стягнення від 30.10.2015 року за № 000134, інженера з охорони праці відповідача - ОСОБА_4 було притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
У зв'язку з тим, що відповідач працює без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, позивачем, відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінприроди України від 10.12.2008 року № 639 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за № 48/16064 (далі - Методика), проведено розрахунок розміру шкоди, завданої в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел викидів відповідача за період з 13.10.2012 року по 21.12.2014 року без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 10 795,43 грн. та направлено відповідачу претензію від 02.11.2015 року № 48.
Відповідачем частково задоволено претензію позивача та перераховано до бюджету грошові кошти у розмірі 1 013,93 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 1986 від 01.12.2015 року.
Під час розгляду справи у суді першої інстанції відповідачем було подано письмову заяву про застосування строків позовної давності щодо вимог про стягнення збитків за період з 13.10.2012 року по 16.06.2013 року.
Предметом даного судового розгляду є вимоги органу державної влади до порушника природоохоронного законодавства про стягнення шкоди, завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, яке полягає у здійсненні викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без спеціального дозволу.
Суд першої інстанції відмовляючи в позові про стягнення шкоди, виходив з безпідставного застосування позивачем для розрахунку розміру збитків за результатами акту перевірки № 04/231, яка була завершена 30.10.2015 року, ДСП 201-97 "Державні санітарні правила охорони атмосферного повітря населених місць від забруднення хімічними та біологічними речовинами", затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.07.1997 року № 201, оскільки дію зазначеного наказу було зупинено з 31.07.2014 року. При цьому суд визнав правильним наданий відповідачем власний розрахунок розміру збитків та врахував їх оплату у повному обсязі до подання цього позову до суду.
Висновок апеляційного господарського суду про скасування рішення суду першої інстанції та часткове задоволення позову про стягнення шкоди, завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства мотивовано тим, що дію наказу Міністерства охорони здоров'я України від 09.07.1997 року № 201 було зупинено лише з 31.07.2014 року, а тому нарахування позивачем збитків за період з 13.10.2012 року по 30.07.2014 року на підставі ДСП 201-97 "Державні санітарні правила охорони атмосферного повітря населених місць від забруднення хімічними та біологічними речовинами" є правомірним. Крім того, суд дійшов висновку, що строк позовної давності позивачем не пропущено, оскільки початком перебігу строку позовної давності у спорах про стягнення шкоди є момент виявлення порушення.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", в редакції, чинній на спірний період, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Статтями 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено, що особи, винні, зокрема, у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Порядок розрахунку розмірів компенсації збитків через наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлено Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 639 від 10.12.2008 року.
Пунктом 2.1. Методики визначено, що наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 2.2. Методики факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.
Згідно з ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.