Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 21.12.2016 року у справі №8/19

Постанова ВГСУ від 21.12.2016 року у справі №8/19

03.02.2017
Автор:
Переглядів : 211

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2016 року Справа № 8/19

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого:Короткевича О. Є. (доповідач у справі),суддів:Жукової Л.В., Полякова Б.М.,розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Аеровіз"

на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 31.08.2016 року у справі Господарського суду№ 8/19 Рівненської областіза заявою Відкритого акціонерного товариства "Рівненська авіакомпанія "Універсал-Авіа" провизнання банкрутом

в судовому засіданні взяли участь представники:

ФОП ОСОБА_4- ОСОБА_5,

ТОВ "Аеровіз" - Пейко А.Б., Андрієвський А.О.,

ГПУ Савченко О.В.

ВСТАНОВИВ:

Господарський суд Рівненської області (суддя - Пашкевич І.О.) у справі № 8/19 прийняв 03 серпня 2016 року ухвалу, якою, зокрема, відмовив у задоволенні скарги ОСОБА_4 на неправомірні дії арбітражного керуючого - керуючого санацією Сторонського А.П. при продажу майна боржника з аукціону та відмовив у задоволенні заяви регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області про визнання неправомірними бездіяльності/дій керуючого санацією та визнання недійсними результатів аукціону.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 31 серпня 2016 року у справі № 8/19 (судді: Павлюк І.Ю. - головуючий, Демидюк О.О., Савченко Г.І.) ухвалу в частині відмови у задоволенні скарги ОСОБА_4 та у задоволенні заяви регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області скасовано та в цій частині прийнято нове рішення, яким скаргу ОСОБА_4 та заяву Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області задоволено. Суд апеляційної інстанції визнав неправомірною бездіяльність арбітражного керуючого-керуючого санацією Сторонського А.П. щодо незастосування наслідків невиконання переможцем аукціону від 30.07.2015р. з реалізації майна банкрута відкритого акціонерного товариства "Рівненська авіакомпанія "Універсал-Авіа" обов'язку по сплаті ціни; визнав неправомірними дії арбітражного керуючого Сторонського А.П. щодо проведення аукціону по реалізації майна банкрута відкритого акціонерного товариства "Рівненська авіакомпанія "Універсал-Авіа" з порушеннями вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; визнав недійсними результати повторного аукціону з продажу майна боржника ВАТ "Рівненська авіакомпанія "Універсал-Авіа", проведеного ТБ "Наша" 30.07.2015р., оформленого протоколом проведення аукціону № 5-048 від 30.07.2015р.; визнав недійсними договори купівлі-продажу, укладені за результатами повторного аукціону з продажу майна боржника ВАТ "Рівненська авіакомпанія "Універсал-Авіа" проведеного ТБ "Наша" 30.07.2015р. та оформленого протоколом проведення аукціону № 5-048 від 30.07.2015р, а саме:

- договір купівлі-продажу, укладеного між Відкритим акціонерним товариством "Рівненська авіакомпанія "Універсал-Авіа" в особі керуючого санацією Сторонського Андрія Петровича та товариством з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Аеровіз" в особі директора ОСОБА_12 від 27.01.2016р. № НАТ 341169, зареєстрований в реєстрі за № 86 предметом якого є будівля ДОК-ангару для 2 літаків площею 1 133,4м.кв., що знаходиться за адресою Рівненська обл., Рівненський район, с. В.Омеляна, вул. Авіаторів 1 (один);

- договір купівлі-продажу, укладеного між відкритим акціонерним товариством "Рівненська авіакомпанія "Універсал-Авіа" в особі керуючого санацією Сторонського Андрія Петровича та товариством з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Аеровіз" в особі директора ОСОБА_12 від 27.01.2016р. № НАТ 341171, зареєстрований в реєстрі під № 90, предметом якого є стоянки в кількості 9 (дев'ять) штук, а саме: стоянка № 31, загальною площею 500 м.кв.; стоянка № 32, загальною площею 500 м.кв.; стоянка № 33, загальною площею 500 м.кв.; стоянка № 34, загальною площею 500 м.кв.; стоянка № 33, загальною площею 500 м.кв.; стоянка № 34, загальною площею 500 м.кв.; стоянка № 35, загальною площею 500 м.кв.; стоянка № 36, загальною площею 500 м.кв.; стоянка № 37, загальною площею 500 м.кв.; стоянка № 38, загальною площею 500 .кв.; стоянка № 39 загальною площею 500 м.кв., що знаходиться за адресою Рівненська обл., Рівненський район, с. В.Омеляна, вул. Авіаторів 1 (один);

- договір купівлі-продажу, укладеного між відкритим акціонерним товариством "Рівненська авіакомпанія "Універсал-Авіа" в особі керуючого санацією Сторонського Андрія Петровича та товариством з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Аеровіз" в особі директора ОСОБА_12 від 27.01.2016р. № НАТ 341170, зареєстрований в реєстрі під № 88 предметом якого є будівля, Нова будівля АТБ, загальною площею 1 761,4 м.кв., що знаходиться за адресою Рівненська обл., Рівненський район, с. В.Омеляна, вул. Авіаторів 1 (один).

Не погоджуючись із прийнятою судом апеляційної інстанції постановою, скаржник товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Аеровіз" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, якою просить скасувати у справі № 8/19 постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 31 серпня 2016 року, а ухвалу Господарського суду Рівненської області від 03 серпня 2016 року залишити в силі.

Касаційна скарга мотивована порушенням та неправильним застосуванням судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 1, 49, 55, 98 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, ст.ст. 18, 28, 54, 97 Господарського процесуального кодексу України.

Обговоривши доводи касаційної скарги, заслухавши пояснення учасника судового засідання, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ухвалою місцевого суду від 13.11.2008р. у справі про банкрутство відкритого акціонерного товариства "Рівненська авіакомпанія "Універсал-Авіа" затверджено схвалений комітетом кредиторів та погоджений з Фондом державного майна України. Державним департаментом з питань банкрутства план санації боржника, призначено керуючим санації Дуплику П.Г.

Ухвалою господарського суду першої інстанції від 28.03.2013 у зазначеній справі повноваження керуючого санацією ВАТ "Рівненська авіакомпанія "Універсал-Авіа" Дуплики П.Г. припинено, призначено керуючим санацією боржника арбітражного керуючого Сторонського А.П.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, провадження у даній справі здійснювалось та скарги на дії керуючого санацією у даній справі розглядались в порядку норм Закону про банкрутство в редакції, що діяли до набрання чинності з 19.01.2013 внесених змін, а правомірність проведення аукціону з реалізації майна боржника - в порядку норм Закону про банкрутство, що набрала чинності з 19.01.2013.

Нормами ст.ст. 31, 17 Закону про банкрутство визначені повноваження, права, обов'язки керуючого санацією.

Розгляд скарг на дії керуючого санацією, передбачає певну процедуру звернення із такою скаргою (заявою), порядок її розгляду, а також суб'єктний склад осіб, що мають право на звернення з такою скаргою та суб'єктний склад осіб.

Однак, як свідчать матеріали справи, суди попередніх інстанцій під час ухвалення оскаржуваних судових рішень не надали правову оцінку тій обставині, чи є у осіб, які звернулися із скаргою та заявою на дії керуючого санацією право на подання скарг на дії керуючого санацією у процедурі санації у справі про банкрутство.

Касаційний суд зазначає, що незважаючи на призначення до розгляду та розгляд як скарги ОСОБА_4 так і заяви регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області на дії керуючого санації, в них по суті викладені вимоги про визнання недійсними угод боржника, укладених за результатом проведеного аукціону у справі про банкрутство, заперечення та оскарження яких передбачено у інший спосіб, зокрема, згідно норм ч. 8 ст. 18 Закону про банкрутство, шляхом дослідження відповідності продажу майна плану санації.

Цим обставинам суди попередніх інстанцій жодної правової оцінки не надали.

Виходячи ж з приписів ст.ст. 1, 2, 41 ГПК України, наведених норм Закону про банкрутство - 31, 17, 18, а також з урахуванням норм ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України розгляд та вирішення питань про визнання недійсними угод боржника здійснюється у межах справи про банкрутство, в окремому провадженні та із застосуванням способів захисту прав та інтересів, визначених нормами ст. 16 Цивільного кодексу України (визнання правочину недійсним тощо).

При цьому слід зазначити, що в порядку відокремленої процедури провадження здійснюється розгляд і скарг на дії арбітражного керуючого, і заяв про визнання угод недійсними, а також про витребування майна та інше.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст