Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 21.11.2016 року у справі №903/152/16

Постанова ВГСУ від 21.11.2016 року у справі №903/152/16

09.02.2017
Автор:
Переглядів : 199

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2016 року Справа № 903/152/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді Ємельянова А.С. (доповідач у справі),

суддів Карабаня В.Я.,

Корнілової Ж.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Мустанг Транс"на рішеннягосподарського суду Волинської області від 11.07.2016 р. (судді: Сур'як О.Г., Бондарєв С.В., Костюк С.В.)та на постановуРівненського апеляційного господарського суду від 07.09.2016 р. (судді: Сініцина Л.М., Василишин А.Р., Філіпова Т.Л.)у справі№903/152/16 господарського суду Волинської областіза позовомПриватного акціонерного товариства "Акціонерна страхова компанія "ІНГО Україна"доТовариства з обмеженою відповідальністю "Мустанг Транс"простягнення 233 224 грн. 78 коп.за участю представників: від позивачаХрамов Я.М., довіреність №6 від 01.01.2016 р. від відповідачаВолков І.М., довіреність №25 від 11.11.2016 р. В С Т А Н О В И В:

Рішенням господарського суду Волинської області від 11.07.2016 р. у справі №903/152/16, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 07.09.2016 р., задоволено позов Приватного акціонерного товариства "Акціонерна страхова компанія "ІНГО Україна" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мустанг Транс" про стягнення страхового відшкодування. Стягнуто з відповідача на користь позивача 233 224 грн. 78 коп. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

За висновками попередніх судових інстанцій позивач має законні підстави отримати від відповідача суму понесених витрат з відшкодування шкоди, завданої в результаті дорожньо-транспортної пригоди, що сталася з вини водія, який перебував у трудових відносинах з відповідачем та керував автомобілем, що знаходився у володінні та користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Мустанг Транс".

Не погодившись з судовими рішеннями місцевого та апеляційного господарських судів, Товариство з обмеженою відповідальністю "Мустанг Транс" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суду, постанову апеляційного господарського суду та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Касаційна скарга мотивована неправильним застосуванням господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Скаржник, зокрема, зазначає, що під час скоєння дорожньо-транспортної пригоди винний у її вчиненні водій не виконував трудових обов'язків, а самовільно взяв автомобіль відповідача для власних потреб.

Крім того, на думку відповідача, позивач не міг здійснити виплату страхового відшкодування шляхом заліку зустрічних однорідних вимог із застрахованою особою.

За протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 19.10.2016 р. справу №903/152/16 передано колегії суддів у складі: головуючий суддя Ємельянов А.С. (доповідач у справі), судді: Карабань В.Я., Корнілова Ж.О.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 21.10.2016 р., колегією суддів у складі: головуючого судді Ємельянова А.С. (доповідач у справі), суддів: Карабаня В.Я., Корнілової Ж.О., касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мустанг Транс" прийнято до провадження. Розгляд справи призначено на 21.11.2016 р.

В поданій касаційній скарзі відповідачем заявлено клопотання про зупинення виконання рішення господарського суду Волинської області від 11.07.2016 р.

Відповідно до ч. 1 ст. 1211 Господарського процесуального кодексу України суд за заявою сторони чи прокурора або за свою ініціативою може зупинити виконання оскарженого рішення господарського суду до закінчення його перегляду в порядку касації.

Враховуючи диспозитивний характер норми вказаної статті та з огляду на зміст заявленого скаржником клопотання про зупинення виконання судових актів, колегія суддів Вищого господарського суду України відмовляє в задоволенні даного клопотання.

До початку судового розгляду представник позивача скористався правом, наданим йому ст. 1112 Господарського процесуального кодексу України, та подав відзив на касаційну скаргу.

В судове засідання 21.11.2016 р. з'явились представники позивача та відповідача.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи викладені в касаційній скарзі, просив її задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти задоволення касаційної скарги, просив оскаржувані рішення та постанову залишити без змін.

Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, позивачем було відшкодовано страхувальнику шкоду заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, який перебував в трудових відносинах з відповідачем та керував автомобілем останнього.

Зважаючи на це, позивач звернувся до суду з позовом до відповідача з вимогою відшкодувати виплачене ним страхове відшкодування в розмірі 233 224 грн. 78 коп. (296 520 грн. 78 коп. - 13 296 грн. 00 коп. франшизи - 50 000 грн. 00 коп. ліміту за полісом застрахованої особи), що підтверджується страховим актом №100888 від 18.07.2013 р., копією калькуляції/заключення №79896 від 10.06.2013 р. та ремонтної калькуляції №170 від 26.07.2013 р.

При цьому, позивач зазначив, що за домовленістю між ним та застрахованою особою страхове відшкодування було здійснено шляхом зарахування в рахунок заборгованості з оплати страхової премії, про що було складено відповідний акт заліку взаємних вимог.

Відповідач заявлені позовні вимоги не визнав, вказавши на те, що під час дорожньо-транспортної пригоди водій, винний у його вчиненні, не виконував трудових обов'язків.

Крім того, на думку відповідача, акт взаємозаліку не є належним та допустимим доказом підтвердження факту здійснення позивачем відповідного страхового відшкодування.

З аналізу правовідносин, що склались між сторонами, вбачається, що при вирішення спору, який є предметом розгляду в судовій справі №903/152/16, господарські суди попередніх інстанцій повинні були керуватись наступним.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст