Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 21.10.2015 року у справі №923/137/15

Постанова ВГСУ від 21.10.2015 року у справі №923/137/15

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 116

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2015 року Справа № 923/137/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого: Полянського А.Г.,

суддів: Коробенка Г.П., Мачульського Г.М.

розглянувши касаційну скаргу фермерського господарства "Соценко" на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 09.06.2015 рокуу справі Господарського суду№ 923/137/15 Херсонської області за позовомпрокурора Скадовського району Херсонської області в інтересах держави в особі Скадовської районної державної адміністрації та Головного управління Держземагентства України у Херсонській області дофермерського господарства "Соценко"провнесення змін до договору оренди земельної ділянки за участю представників сторін:

позивача - не з"явились, відповідача - не з"явились,

прокуратури - Суходольський С.М. посв. № 020273.

За розпорядженням секретаря другої судової палати від 20.10.2015 розгляд справи у касаційному порядку здійснюється Вищим господарським судом України у складі колегії суддів: головуючий - Полянський А.Г., судді - Коробенко Г.П., Мачульський Г.М.

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду Херсонської області від 19.03.2015 року (суддя - Ситюк В.Г.) позов задоволено. Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 14.02.2003 року, укладеного між Скадовською районною державною адміністрацією та фермерським господарством "Соценко", який зареєстровано 17.02.2003 р. за № 1, викладено п. 3.1 договору в наступній редакції - "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки, що становить 16 233,42 грн. (шістнадцять тисяч двісті тридцять три гривні 42 копійки) на рік". Стягнуто з фермерського господарства "Соценко" в доход спеціального фонду Державного бюджету судовий збір - 1 218 грн. судового збору.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду (судді - Мишкіна М.А., Будішевська Л.О., Таран С.В.) рішення Господарського суду Херсонської області від 19.03.2015 року залишено без змін.

Не погоджуючиcь з рішенням місцевого господарського суду та постановою апеляційного господарського суду, фермерське господарство "Соценко" (далі ФГ "Соценко") звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, мотивуючи скаргу доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до п. 1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити постанову апеляційного господарського суду без змін, а скаргу без задоволення.

Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що постанова апеляційного господарського суду прийнята з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи, 14.02.2003 р. між Скадовською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ФГ "Соценко" (орендар), укладено договір оренди земельної ділянки № 5.

Відповідно до п.п.1.1, 1.2,2.1 Договору оренди № 5 орендодавець на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 11.02.2003 р. № 78 надає, а орендар приймає в тимчасове користування земельну ділянку площею 132,2га, в тому числі: ріллі 125,95 га, лісосмуг 4,5га, сіножатей, пасовищ, лісів, шляхів 1,75га із земель резервного фонду згідно з планом землекористування, що додається. Земельна ділянка надається на умовах оренди строком на 5 років. Даний договір складено терміном на 5 років з 14.02.2003 р. по 14.02.2008 р.

Пунктом 3.4 Договору оренди №5 визначено, що умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін. Розмір орендної плати переглядається у випадках та з моменту підвищення цін, тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України. Грошова оцінка земельної ділянки склала 541114грн.

26.02.2007р. між Скадовською райдержадміністрацією та ФГ "Соценко" було укладено додаткову угоду до Договору оренди землі від 17.02.003р., відповідно до умов якої, зокрема, п.1 - на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 18.02.2008 р. № 107 "Про продовження дії договору оренди землі між ФГ "Соценко" та Скадовською районною державною адміністрацією, внести зміни в п.2.1 договору оренди землі від 17.02.2003 р. № 1, а саме продовжити термін оренди на 49 років.

29.04.2014 р. та 27.06.2014 р. відділом Держземагентства у Скадовському районі Херсонської області з посиланням на норми ст.288 ПК України було надіслано ФГ "Соценко" пропозиції щодо внесення змін до договору оренди землі, які залишені відповідачем без відповіді.

Відповідно до ч. 1 ст.14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Згідно ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ, яким встановлені ставки орендної плати.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010 р. № 2756-VІ було внесено зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", у зв'язку з чим частини 1 та 2 вказаної статті Закону України "Про оренду землі" були викладена у такій редакції: "Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України)".

У зв'язку з набранням чинності з 01.01.2011р. Податкового кодексу України втратив чинність ЗУ "Про плату за землю".

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст