Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 21.10.2015 року у справі №904/2276/15

Постанова ВГСУ від 21.10.2015 року у справі №904/2276/15

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 94

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2015 року Справа № 904/2276/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді:Владимиренко С.В. - доповідач,суддів:Мележик Н.І., Самусенко С.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуПублічного акціонерного товариства "Банк Форум" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" Ларченко Ірини Миколаївни на постановуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.08.2015р. та рішеннягосподарського суду Дніпропетровської області від 02.06.2015р. у справі№ 904/2276/15 господарського суду Дніпропетровської області за позовомПублічного акціонерного товариства "Банк Форум" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" Ларченко Ірини Миколаївни до Публічного акціонерного товариства "Акцент-Банк" простягнення заборгованості за договором оренди

за участю представників:

позивача: Жуковський В.П., дов. №10/00-50 від 16.06.2015р.,

відповідача: Багрова Є.О., дов. №395-О від 17.09.2014р.

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Банк Форум" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Акцент-Банк" про стягнення орендної плати в сумі 32640грн. та компенсації за комунальні послуги в сумі 6643,63грн. на підставі договору найму (оренди) нежилого приміщення №ДО 01-09/2011 від 01.09.2011р.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 02.06.2015р. у справі №904/2276/15 (суддя Петрова В.І.), залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.08.2015р. (у складі колегії суддів: головуючого судді Дмитренко Г.К., суддів Крутовських В.І., Орєшкіна Е.В. ) в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятими у справі судовими рішеннями, Публічне акціонерне товариство "Банк Форум" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" Ларченко Ірини Миколаївни звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 25.09.2015р. касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Банк Форум" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" Ларченко Ірини Миколаївни прийнято до касаційного провадження, розгляд призначено на 07.10.2015р. о 12 год. 00 хв.

Розпорядженням секретаря першої судової палати Вищого господарського суду України від 06.10.2015р. №02-05/754 у зв'язку з перебуванням судді Дунаєвської Н.Г. на лікарняному для розгляду справи №904/2276/15 сформовано колегію у наступному складі: головуючий суддя - Владимиренко С.В., суддів Мележик Н.І., Самусенко С.С.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 07.10.2015р. у зв'язку з нез'явленням у судове засідання 07.10.2015р. повноважного представника ПАТ "Акцент-Банк" розгляд скарги Публічного акціонерного товариства "Банк Форум" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" Ларченко Ірини Миколаївни відкладено на 21.10.2015р. о 12 год. 00 хв.

20.10.2015р. ПАТ "Акцент-Банк" надав відзив б/д, б/н на касаційну скаргу, в якому просив постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.08.2015р. та рішення господарського суду Дніпропетровської області від 02.06.2015р. у справі №904/2276/15 залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення

Розглянувши матеріали справи, касаційну скаргу, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.

Суди попередніх інстанцій встановили, що 01.09.2011р. між публічним акціонерним товариством "Банк Форум" (позивач, орендодавець) та публічним акціонерним товариством "Акцент-Банк" (відповідач, орендар) укладено договір найму (оренди) нежилого приміщення №ДО 01-09/2011, за умовами якого орендодавець зобов'язався передати, а орендар - прийняти в строкове платне користування (в оренду) приміщення площею 65,3 кв. м, що розташоване за адресою: АР Крим, м.Сімферополь, проспект Перемоги, 62 (далі - об'єкт оренди). Орендар зобов'язався використовувати об'єкт оренди для розміщення та забезпечення функціонування відділення банку (п.1.1.2. договору).

Відповідно до п.1.4. договору орендодавець передає орендарю об'єкт оренди в найм (оренду) на підставі цього договору та акту приймання-передачі об'єкту оренди (додаток №1 до договору), що підписується уповноваженими представниками двох сторін.

Термін оренди встановлено на 2 роки 11 місяців, що складає період з 01.09.2011р. і до 31.07.2014р. включно (п.2.1 договору).

Пунктом 2.2. договору визначено, що орендар вступає у строкове платне користування об'єктом оренди у термін, що вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акту приймання-передачі об'єкту оренди. Об'єкт оренди повинен бути прийнятий орендарем протягом 5 (п'яти) календарних днів з моменту повідомлення орендодавця про готовність до його передачі, але не пізніше 05.09.2011р. З дати підписання сторонами акту приймання-передачі про передачу об'єкта оренди в оренду і до підписання сторонами акту приймання-передачі про повернення об'єкта оренди з оренди (тобто в період оренди приміщення) відповідальність (ризик) за загибель або пошкодження майна, за винятком, якщо це є наслідком дії форс-мажорних обставин, що зазначені розділом 7 цього договору, несе орендар.

Відповідно до п.3.1. договору плата за цим договором складається з плати за користування об'єктом оренди (далі - орендна плата або плата за оренду) та плати за комунальні послуги безпосередньо комунальним підприємствам або компенсації орендодавцю вартості комунальних послуг, оплачених останнім комунальним підприємствам.

Базовий розмір орендної плати, яка підлягає сплаті за користування об'єктом оренди за повний календарний місяць, складає 8160грн., в тому числі ПДВ 20% - 1360грн., та розрахована виходячи зі ставки оренди 124 грн. 96 коп. за 1 кв.м. (п.3.2 договору).

Відповідно до п.3.3. договору платний період оренди розпочинається з дати підписання сторонами акту приймання-передачі в оренду об'єкта оренди, що є додатком №1 до договору. Орендна плата, починаючи з другого місяця оренди, перераховується орендарем самостійно в національній валюті України (гривні) на поточний рахунок орендодавця щомісячно шляхом передплати до 10 числа поточного місяця оренди. У разі, якщо останній день сплати оренди припадає на вихідний або святковий день, орендна плата сплачується не пізніше наступного робочого дня.

За умовами п.3.6 договору, крім орендної плати орендар оплачує комунальні та інші послуги (послуги по опаленню в опалювальний період, водопостачання, електроенергія та ін.), згідно показників лічильників або займаної площі не пізніше десятого числа місяця, наступного за звітним місяцем, на підставі рахунків, виставлених безпосередньо комунальними підприємствами, що надають послуги, у строки, що зазначені в цих рахунках.

До дати укладення прямих договорів з постачання електроенергії, тепла, води та інших комунальних послуг орендар компенсує орендодавцю вартість зазначених комунальних послуг (електро- та теплоенергоносіїв, водопостачання та інших комунальних послуг), які він отримав у зв'язку із орендою майна, на підставі рахунків орендодавця та копій документів, що підтверджують суми понесених орендодавцем витрат на оплату комунальних послуг у зв'язку з утриманням об'єкту оренди.

Пунктами 4.1.2, 4.1.3 договору встановлено, що орендар зобов'язався своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату. Своєчасно та у повному обсязі вносити плату за спожиті комунальні послуги (послуги по опаленню в опалювальний період, водопостачання, електроенергії та ін.) відповідно до рахунків орендодавця або відповідно до договорів, безпосередньо укладених з комунальними підприємствами, за їх рахунками згідно з показниками встановлених лічильників.

Відповідно до п.7.1 договору сторони звільняються від відповідальності у разі землетрусу, повені, пожежі, що виникла не з вини сторін, іншого стихійного лиха, початку бойових дій, введення надзвичайного становища, страйків, масових громадських безпорядків, зміни зовнішньої та внутрішньої політики держави, або іншого проявлення непереборної сили, що не дає можливості точному та своєчасному виконанню нею зобов'язань за цим договором (далі - форс-мажор). Потерпіла сторона зобов'язана повідомити про це іншу сторону в термін 5-ти діб з часу, як їй стало відомо про настання форс-мажорних обставин. Звільнення від відповідальності чинне лише на період дії форс-мажорних обставин.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст