ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2015 року Справа № 916/1233/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :
головуючого Овечкіна В.Е.,суддівЧернова Є.В., Цвігун В.Л.,за участю представників:позивача -не з'явились,відповідача третьої особи-не з'явились, -не з'явились,розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу товариства з додатковою відповідальністю "Третій автобусний парк" (далі - ТДВ "Третій автобусний парк")на постановуОдеського апеляційного господарського суду від 20.05.2015у справі№916/1233/13за позовомУправління соціального захисту населення Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської областідо (третя особаТДВ "Третій автобусний парк" - Управління морегосподарського комплексу, транспорту та зв'язку Одеської обласної державної адміністрації)про стягнення 85880 грн. безпідставно набутих коштіввстановив:
Рішенням господарського суду Одеської області від 23.09.2013 (судді: Лічман Л.В., Желєзна С.П., Гут С.Ф.), залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 20.05.2015 (судді: Савицький Я.Ф., Гладишева Т.Я., Ярош А.І.), позов задоволено повністю з тих мотивів, що укладений між сторонами договір про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгової категорії пасажирів від 01.01.2010 (далі - договір про розрахунки від 01.01.2010) та укладені між відповідачем та третьою особою 12 договорів про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування в звичайному режимі руху від 27.08.2007 (далі - договори про організацію перевезень від 27.08.2007), які є правовою підставою для перерахування компенсацій за перевезення пільгових категорій громадян, одночасно припинили свою дію з 01.09.2010р., тому спірні бюджетні кошти, які отримано відповідачем в якості компенсації пільгових перевезень, здійснених в період з вересня по грудень 2010р. включно, є безпідставно набутим майном та підлягають поверненню на підставі ст.1212 ЦК України.
ТДВ "Третій автобусний парк" в поданій касаційній скарзі просить рішення та постанову скасувати, прийняти нове рішення про відмову в позові, посилаючись на порушення та неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, а саме ст.ст.509,910,916,1212 ЦК України, ст.ст.29,37 Закону України "Про автомобільний транспорт" та ст.ст.4,43 ГПК України. Зокрема, скаржник вважає, що фактичними діями сторін було вчинено правочин, яким договірні відносини були продовжені після 01.09.2010р., а тому добросовісно виконуючи свої зобов'язання щодо надання послуг з пільгового перевезення пасажирів, передбачені договором про розрахунки та договорами про організацію перевезень, відповідач мав законні очікування, що договірні відносини між сторонами не припинені. Крім того, компенсація та перерахування спірних коштів за вересень-грудень 2010р. були проведені на підставі укладеного між сторонами договору про розрахунки від 01.01.2010, термін дії якого було визначено до 31.12.2010р. (п.6.1 договору).
Колегія суддів, перевіривши в межах вимог касаційної скарги фактичні обставини справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню, а оскаржувана постанова - залишенню без змін з наступних підстав.
Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції про задоволення позову, апеляційний господарський суд виходив з того, що:
01.01.2010р. між Управлінням праці та ВАТ „Третій автобусний парк", правонаступником якого є ТДВ „Третій автобусний парк", укладено договір про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгової категорії пасажирів з терміном дії до 31.12.2010р., за умовами п.1.1 якого предметом зазначеного договору є взаємовідносини по пільговому перевезенню окремих категорій громадян автотранспортом на 12 маршрутах („АС Комінтернівське-Н. Миколаївка" №18; „АС Комінтернівське-Сербка" №21; „АС Комінтернівське-Старі шомполи" №23; „АС Комінтернівське-Шевченків Кут" №24; „АС Комінтернівське-Сичавка" №25; „АС Комінтернівське-Степове" №26; „АС Комінтернівське-Широке" №27; „АС Комінтернівське-Дмитрівка" №28; „АС Комінтернівське-Пшонянове" №29; „АС Комінтернівське-Любопіль" №35; „АС Комінтернівське-Яків Хутор" №36; „АС Комінтернівське-АВ „Привоз" №58) та здійснення компенсаційних виплат за зазначені перевезення за рахунок субвенції, яка надається місцевим бюджетам з Державного бюджету на відповідний рік (у 2010 році).
Згідно п.п.2.1.2,2.2.1 цього договору перевізник зобов'язаний надавати Управлінню праці до 25 числа кожного місяця звіт про кількість рейсів, виконаних на маршрутах, звіт щодо обсягів перевезень, доходів та витрат по зазначеним маршрутам та розрахунок суми компенсації за пільгове перевезення, а Управління (позивач) зобов'язане надати перевізнику компенсацію за пільгове перевезення окремих категорій громадян на підставі затверджених розрахунків в межах бюджетних призначень.
12.12.2012р. за результатами ревізії Управління праці, яка проводилась за період з 01.02.2010р. по 30.09.2012р., Одеською об'єднаною державною фінансовою інспекцією складено акт №810-16/39, в якому зафіксовано факт надання ВАТ „Третій автобусний парк" розрахунків у сумі 85880 грн. на компенсацію пільгових перевезень окремих категорій громадян на автобусних маршрутах загального користування в звичайному режимі руху за вересень-грудень 2010р., тобто у період, коли між перевізником та Управлінням транспорту були відсутні чинні договори про організацію перевезень. Вказаний висновок зроблено інспекцією за наслідками зустрічної звірки, в ході якої виявлено, що між Управлінням транспорту (третьою особою) та ВАТ „Третій автобусний парк" укладено 12 договорів про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування в звичайному режимі руху на кожний з перелічених вище маршрутів з терміном дії до 31.08.2010р. включно, після закінчення якого перевезення пасажирів здійснювалось нелегально, в зв'язку з чим, отримання будь-яких компенсацій є незаконним.
Враховуючи висновки ревізії, Управління праці направило ТДВ „Третій автобусний парк" вимогу щодо повернення до державного бюджету безпідставно отриманих бюджетних коштів у сумі 85880 грн., перерахування яких підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями та не заперечується сторонами.
Вказана вимога залишена відповідачем без задоволення, що стало підставою звернення Управління праці та соціальної політики Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області до господарського суду Одеської області про стягнення з ТДВ „Третій автобусний парк" 85880 грн. безпідставно отриманих бюджетних коштів.
Згідно з ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про автомобільний транспорт" забезпечення організації пасажирських перевезень на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), покладається на обласні державні адміністрації.
Статтею 31 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.
Згідно з ч.1 ст.42 Закону України "Про автомобільний транспорт" договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.
При цьому, статтями 43-46 даного закону встановлено, що договори про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті укладаються строком від трьох до п'яти років після проведення конкурсу.
Пунктом 6.1 договорів про організацію перевезень від 27.08.2007, які укладалися між перевізником та Управлінням транспорту, передбачено, що термін дії договору встановлюється з 01.09.2007р. по 31.08.2010р. Після закінчення терміну дії договору, маршрут, який обслуговує перевізник згідно договору, виноситься на розгляд обласного конкурсного комітету у встановленому законодавством порядку.
Дослідивши вказані положення Закону України "Про автомобільний транспорт", апеляційна інстанція зазначила, що внутрішньообласні перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування здійснюються на підставі відповідних строкових угод, які підписуються між органом обласної державної адміністрації та переможцем конкурсу. При цьому, пролонгація такого договору на період проведення нового конкурсу ані чинним законодавством, ані умовами договору не передбачена, а тому після закінчення строку, на який договір було укладено, повинен проводитися новий конкурс на право здійснення перевезення.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2015 у справі №815/8257/13-а залишено без розгляду адміністративний позов ТДВ "Третій автобусний парк" про визнання протиправною бездіяльності Управління морегосподарського комплексу, транспорту та зв'язку Одеської обласної державної адміністрації щодо несвоєчасного оголошення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування в Одеській області: "АС Комінтернівське - Н. Миколаївка" № 18; "АС Комінтернівське - Сербка" № 21; "АС Комінтернівське - Старі шомполи" № 23; "АС Комінтернівське - Шевченків Кут" № 24; "АС Комінтернівське - Сичавка" № 25; "АС Комінтернівське - Степове" № 26; "АС Комінтернівське - Широке" № 27; "АС Комінтернівське - Дмитрівка" № 28; "АС Комінтернівське - Пшонянове" № 29; "АС Комінтернівське - Любопіль" № 35; "АС Комінтернівське - Яків Хутор" № 36; "АС Комінтернівське - АВ "Привоз" № 58.
Наведене вище свідчить про те, що оформлені третьою особо та ВАТ „Третій автобусний парк" 12 договорів про організацію перевезень від 27.08.2007, які були укладені на строк до 31.08.2010р. включно, припинили свою дію з 01.09.2010р., у зв'язку з чим, цілком правомірними є посилання позивача на те, що з вересня по грудень 2010р. включно перевезення пасажирів відповідачем здійснювалось нелегально.
Крім того, пунктом 1.7 договору про розрахунки від 01.01.2010 визначено, що договір є дійсним при наявності у перевізника діючої ліцензії на право здійснення пасажирських перевезень та діючого договору на обслуговування відповідних маршрутів, укладеного відповідно до чинного законодавства із замовником (організатором) перевезень або розпорядження замовника (організатора) перевезення про тимчасове призначення перевізника на обслуговування відповідних маршрутів терміном не більше 3 місяців.
Враховуючи викладене, договір про розрахунки від 01.01.2010 припинив свою дію з 01.09.2010р. одночасно із закінченням терміну дії 12 договорів про організацію перевезень від 27.08.2007.
Таким чином, договори, які є правовою підставою для перерахування сум компенсацій за перевезення пільгових категорій громадян, не були чинними в період з вересня по грудень 2010р., в зв'язку з чим, грошові кошти в сумі 85880 грн., які отримано відповідачем, є безпідставно набутим майном, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Апеляційний господарський суд не прийняв до уваги доводи скаржника про те, що ним виконано свої обов'язки щодо перевезення пасажирів, оскільки перевезення здійснювались всупереч встановленим правилам.
Апеляційна інстанція визнала помилковим твердження відповідача про погодження Управлінням транспорту продовження виконання укладених між ними договорів про організацію перевезень на строк до визначення за результатами конкурсу нового перевізника, що нібито підтверджується затвердженням розрахунків компенсації пільгових перевезень громадян за вересень, жовтень, листопад та грудень 2010р., оскільки пролонгація зазначених договорів ніякими нормативними актами не передбачена. Крім того, розрахунок компенсації пільгових перевезень сам по собі не може бути передумовою для виплати компенсації, тому що його складання прямо встановлено договором про розрахунки від 01.01.2010, положення якого не діяли з 01.09.2010р.
Посилання скаржника на те, що відповідно до ч.2 ст.37 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, не стосуються спірних правовідносин у зв'язку з тим, що названою нормою врегульовано поведінку перевізника під час виконання чинного правочину.
Апеляційним судом також відхилено твердження ТДВ "Третій автобусний парк" щодо неоскарження в судовому порядку договору про розрахунки від 01.01.2010, оскільки строк дії цього договору закінчився внаслідок настання події, вказаної в ньому передумовою для припинення правовідносин сторін.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.