ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2015 року Справа № 908/1207/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді:Добролюбової Т.В. (доповідач)суддівГоголь Т.Г., Швеця В.О.розглянувши матеріали касаційної скаргиТовариства з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК"на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 11.03.15у справі№908/1207/14 Господарського суду Запорізької областіза позовомЗапорізької міської радидоТовариства з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК"провнесення змін до договору оренди
В судовому засіданні взяли участь представники:
від позивача: представники у судове засідання не з'явилися, проте належно повідомлені про час і місце розгляду касаційної скарги
відповідача: Дряхлов Є.О. за дов. від 31.12.14
Запорізькою міською радою у квітні 2014 року заявлений позов до TOB "ВОСТОК" про: 1) внесення змін до пункту 1.6 договору оренди земельної ділянки від 19.12.2002 за № 63, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" щодо земельної ділянки площею 0,1134 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, схрещення проспекту Леніна та вулиці Першотравневої для розташування автозаправної станції, шляхом викладення вказаного пункту в такій редакції: "1.6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1 465 128 грн. 00 коп. (один мільйон чотириста шістдесят п'ять тисяч сто двадцять вісім грн. 00 коп.) в цінах 2013 року"; 2) внесення змін до пункту 3.1. цього ж договору оренди земельної ділянки шляхом викладення вказаного пункту в такій редакції: "3.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 87 907 грн. 68 коп. (вісімдесят сім тисяч дев'ятсот сім грн. 00 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року". Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказував на те, що Запорізькою міською радою прийнято рішення про збільшення розміру орендної плати за користування земельними ділянками у м. Запоріжжі, наданими для розташування автозаправних станцій, що є підставою для внесення відповідних змін до договору оренди землі, укладеного між сторонами. Водночас, позивач зазначав, що відповідачем залишено без відповіді пропозицію Запорізької міської ради про внесення змін до договору оренди землі та не здійснено заходів щодо внесення запропонованих змін до договору оренди. При цьому, позивач посилався на приписи статті 142 Конституції України, статей 632, 651, 652 Цивільного кодексу України, статті 188 Господарського кодексу України, статей 274, 288 Податкового кодексу України, статей 10, 26, 34, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 18, 20 Закону України "Про оцінку землі", статті 21 Закону України "Про оренду землі".
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 10.06.2014, ухваленим суддею Смірновим О.Г., позовні вимоги задоволено повністю. Внесено зміни до п. 1.6. договору оренди земельної ділянки від 19.12.2002 за № 63, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" щодо земельної ділянки площею 0,1134 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, схрещення проспекту Леніна та вулиці Першотравневої для розташування автозаправної станції, викладено його в такій редакції: "1.6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1 465 128 грн. 00 коп. (один мільйон чотириста шістдесят п'ять тисяч сто двадцять вісім грн. 00 коп.) в цінах 2013 року"; внесено зміни до пункту 3.1. цього ж договору оренди земельної ділянки, викладено його в такій редакції: "3.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 87 907 грн. 68 коп. ( вісімдесят сім тисяч дев'ятсот сім грн. 00 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року". Суд першої інстанції виходив з того, що оскільки сторонами в договорі передбачена можливість перегляду орендної плати у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому зміна граничного розміру цієї плати, в даному випадку за рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012, є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Крім того, станом на час вирішення спору судом вказане рішення ради в установленому законом порядку не скасовано, не змінено і не визнано недійсним, а відтак, в силу приписів статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є обов'язковим для виконання на відповідній території.
Харківський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: Черленяка М.І. - головуючого, Ільїна О.В, Хачатряна B.C., постановою від 11.03.2015, перевірене рішення у справі залишив без змін, а апеляційну скаргу відповідача залишив без задоволення.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 10.06.2014 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 11.03.2015 у справі № 908/1207/14 повністю та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог Запорізької міської ради Запорізької області у повному обсязі. Обґрунтовуючи свої вимоги скаржник вказує на порушення судами приписів статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 34, 56 Господарського процесуального кодексу України. Обґрунтовуючи свої вимоги скаржник вказує на те, що в матеріалах справи відсутні докази того, що рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012 № 37 набрало чинності, тобто стало обов'язковим для виконання. Окрім цього, скаржник наголошує на тому, що суд апеляційної інстанції безпідставно визнав встановленою ту обставину, що скаржник отримав від позивача пропозицію щодо укладення додаткової угоди до договору оренди землі, оскільки повідомлення про вручення поштового відправлення не може бути доказом направлення відповідних документів. Крім того, скаржник вважає що між сторонами відсутній спір, і скаржник не порушував прав позивача, оскільки останній не здійснив дій щодо запропонування скаржнику внести відповідні зміни до договору оренди землі.
Від ТОВ "ВОСТОК" також надійшла заява про зупинення виконання постанови Харківського апеляційного господарського суду від 11.03.2015 у справі № 908/1207/14 до закінчення її перегляду в касаційному порядку, яка залишається без задоволення.
Від Запорізької міської ради отримано відзив на касаційну скаргу, в якому останній просить залишити рішення Господарського суду Запорізької області від 10.06.2014 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 11.03.2015 у справі № 908/1207/14 без змін, а касаційну скаргу ТОВ "ВОСТОК" - без задоволення.
Вищий господарський суд України, заслухавши доповідь судді Добролюбової Т.В. та пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, переглянувши матеріали справи та доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами приписів чинного законодавства відзначає наступне.
Судами попередніх інстанцій установлено, і це підтверджується матеріалами справи, що 12.11.2002 між Запорізькою міською радою (орендодавець), та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОСТОК" (орендар), був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець на підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 30.09.2002 за № 303/120 та рішення четвертої сесії Запорізької міської ради від 25.09.2002 № 26 передає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, схрещення проспекту Леніна та вулиці Першотравневої загальною площею 0,1134 га в стані, придатному для її цільового призначення. Цільове призначення земельної ділянки: розташування автозаправної станції. Категорія земельної ділянки: землі комерційного використання. Пунктом 1.6. договору сторонами узгоджено, що грошова оцінка земельної ділянки становить 895 757 грн. 94 коп., в цінах 2002 року. Пунктом 2.1 договору сторонами обумовлено, що договір укладено строком на 49 років до тридцятого вересня дві тисячі п'ятдесят першого року. Відповідно до пунктів 3.1. - 3.3. договору, з урахуванням договору про внесення змін № 1 від 12.12.2008 до договору, передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 48 037 грн. 15 коп., що складає 4 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2008 року. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно, рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Жовтневого району 33219812700003 в управлінні Держказначейства у Жовтневому районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677134, код 13050200. Згідно з пунктом 3.4. договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік, у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом. Пунктом 7.1. договору сторонами погоджено, що зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Вищевказаний договір було зареєстровано в Книзі записів Державної реєстрації договорів оренди землі за № 63 від 19.12.2002.
Рішенням від 03.03.2008 № 79 Запорізької міської ради "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ "Дніпромісто", затверджено базову вартість 1 кв. м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008, значення коефіцієнтів місцерозташування та впливу локальних факторів, а також впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки. Рішенням від 27.07.2011 № 16 Запорізької міської ради "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення м. Запоріжжя" затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя. У подальшому, Запорізькою міською радою прийнято рішення від 26.06.2012 № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 року № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" яким затверджено коефіцієнт "К", згідно якого визначається розмір орендної плати, зокрема для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій, встановлений коефіцієнт 6. Вказаним рішенням також зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений у договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008 року № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати. У зв'язку з прийняттям вищевказаного рішення, Запорізька міська рада 11.09.2013 звернулась до TOB "ВОСТОК" з пропозицією № 01/02-32/02600 про внесення змін до договору оренди землі № 63 від 19.12.2002. До пропозиції було додано розрахунок нового розміру орендної плати та проект додаткового договору. Вказана пропозиція позивача залишена відповідачем без задоволення, станом на час звернення з позовною заявою до суду, відповідачем не здійснено заходів щодо внесення запропонованих змін до договору. Додаткову угоду також не укладено.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Згідно зі статтею 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 3 червня 2008 року за № 309-VI внесено зміни до частин 4, 5 статті 21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
У зв'язку із введенням в дію з 1 січня 2011 року Податкового кодексу України Закон України "Про плату за землю" втратив чинність (частина 2 прикінцевих положень Податкового кодексу України). Згідно з пунктами 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Підпунктом 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на момент подання позовної заяви, прийняття рішення судом першої інстанції та постанови апеляційною інстанцією) визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - З відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Відповідно до статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі". Виходячи з аналізу зазначених законодавчих приписів, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється в договорі.
За приписами частини 2 статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Частинами 1, 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Відповідно до витягу технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, виданого Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області, щодо земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. на схрещені пр. Леніна та вул. Першотравневої площею 1134,00 м2 за кадастровим номером 2310100000:01:004:0035, станом на 08.02.2013 року нормативна грошова оцінка вказаної ділянки становить 1465128,00 грн.
Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин. Частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Отже, реалізовуючи виключні повноваження в земельних правовідносинах, Запорізька міськрада прийняла рішення №37 від 26.06.2012, яким встановила новий розмір коефіцієнту для розрахунку орендної плати для земельної ділянки відповідача, а саме - "6". За приписами статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Отже, оскільки нормами законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка, до того ж відповідно до пункту 3.4 договору оренди підлягає перегляду у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати - рішення судів попередніх інстанцій про задоволення позову визнається законним.
При цьому, колегія суддів приймає до уваги, що зміна граничного розміру орендної плати внаслідок зміни коефіцієнту є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, враховуючи, що рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012 №37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 №16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" є чинним та загальнообов'язковим на відповідній території і можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Доводи скаржника щодо не встановлення у даній справі факту чинності рішення №37 від 26.06.2012 Запорізької міської ради не може бути підставою для скасування переглянутих судових актів, оскільки це рішення опубліковане в газеті "Запорізька Січ" 24.07.2012 № 37 і є загальновідомим фактом, а у справі відсутні докази його скасування та/або визнання недійсним у встановленому законом порядку
Посилання скаржника на те, що позивачем не направлялась відповідачу пропозиція з проектом додаткової угоди спростовується наданими Запорізькою міською радою фіскальним чеком та поштовим повідомленням, які є належними та допустимими доказами на підтвердження цієї обставини, оскільки вказані документи відповідно по пунктів 2, 62 Правил надання послуг поштового зв'язку є підтвердженням надіслання відповідачу реєстрового поштового відправлення і отримання його останнім. Крім того відповідач не надав доказів на підтвердження того, що вказане реєстрове поштове відправлення містили інші документи ані ж зазначена пропозиція до договору.
Інші доводи скаржника також не можуть бути підставою для скасування постанови у справі, оскільки не спростовують установленого судами та ґрунтуються на переоцінці доказів, яка за приписами статті 1117 Господарського процесуального кодексу України знаходиться поза межами компетенції суду касаційної інстанції. Відтак, підстав для скасування постанови суду апеляційної інстанції та задоволення касаційної скарги не вбачається. Витрати за розгляд касаційної скарги покладаються на скаржника.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 1115, 1117, 1118, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.