Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 21.01.2015 року у справі №912/2432/13

Постанова ВГСУ від 21.01.2015 року у справі №912/2432/13

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 329

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2015 року Справа № 912/2432/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Корсака В.А. - головуючого, Данилової М.В. (доповідача), Данилової Т.Б.,за участю представників:позивача та відповідачів-1, 3не з'явились (про час та місце судового засідання повідомлено належним чином)відповідача-2Кондратюк В.С. (дов. від 20.01.2014)прокуратуриТомчук М.О. (посв. від 01.08.2012 № 000606)розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомотів ЛТД"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 18.09.2014у справі № 912/2432/13 Господарського суду міста Києваза позовомПрокурора Уляновського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області до 1. Кіровоградської обласної державної адміністрації; 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомотів ЛТД"; 3. Уляновської районної державної адміністрації провизнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним договору та зобов'язання повернути земельну ділянку

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2013 року прокурор Ульяновського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області звернувся до Господарського суду Кіровоградської області з позовом до Кіровоградської обласної державної адміністрації, Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомотів ЛТД" та Ульяновської районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження Голови Кіровоградської обласної державної адміністрації № 1089-р від 10.12.2008, визнання недійсним договору оренди землі від 26.01.2010, укладеного між Ульянівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ТОВ "Автомотів ЛТД", та зобов'язання ТОВ "Автомотів ЛТД" повернути земельну ділянку площею 1,1783 га державі в особі Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на те, що розпорядження Голови Кіровоградської обласної державної адміністрації № 1089-р від 10.12.2008 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки при його прийнятті були порушені норми чинного законодавства України, зокрема, Земельного кодексу України щодо заборони вилучення особливо цінних земель для несільськогосподарських потреб, у зв'язку з чим і укладений на підставі вказаного розпорядження договір оренди землі від 26.01.2010 має бути визнаний недійсним, а отже - і спірна земельна ділянка має бути повернута державі.

Ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 31.12.2013 порушено провадження у справі № 912/2432/13 та призначено її до розгляду на 23.01.2014, після чого відкладено до 13.02.2014.

23.01.2014 від представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомотів ЛТД" надійшла заява щодо застосування строків позовної давності.

13.02.2014 ухвалою Господарського суду Кіровоградської області справу передано за підсудністю до Господарського суду міста Києва.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 26.05.2014 у справі №912/2432/13 Босий В.П. (колегія суддів: головуючий Босий В.П., судді Ломака В.С., Полякова К.В.) в задоволенні позовних вимог прокурора Ульяновського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області відмовлено повністю.

Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив, зокрема, з того, що в даному випадку має місце не вилучення (викуп) земельних ділянок в розумінні приписів Земельного кодексу України, а передача земельної ділянки особі в користування (оренду), у зв'язку з чим є підстави вважати, що, приймаючи оспорюване розпорядження, Кіровоградська обласна державна адміністрація діяла в межах повноважень, визначених Законом України "Про місцеві державні адміністрації" та згідно приписів Земельного кодексу України, а отже немає підстав для визнання незаконним та скасування вказаного розпорядження, так само і для визнання спірного договору оренди земельної ділянки недійсним та зобов'язання відповідача повернути орендовану за вказаним договором земельну ділянку.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 18.09.2014 (колегія суддів: головуючий Куксов В.В., судді Авдеєв П.В., Яковлєв М.Л.) рішення Господарського суду міста Києва від 26.05.2014 у справі № 912/2432/13 скасовано; прийнято нове рішення, яким позов прокурора Ульяновського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області задоволено повністю; визнано незаконним та скасовано розпорядження Голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 10.12.2008 № 1089-р "Про надання земельної ділянки Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомотів ЛТД" для розташування комплексу придорожнього сервісу"; визнано недійсним договір оренди землі від 26.01.2010, укладений між Ульянівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ТОВ "Автомотів ЛТД"; зобов'язати ТОВ "Автомотів ЛТД" повернути земельну ділянку площею 1,1783 га, вартістю 579 724 грн., кадастровий номер 3525586000:02:000:7507, розташовану на території Новоселищної сільської ради Ульянівського району Кіровоградської області державі в особі Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області.

Задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив, зокрема, з того, що Кіровоградською обласною державною адміністрацією було прийнято розпорядження, а Ульяновською районною державною адміністрацією було укладено з Товариством з обмеженою відповідальністю "Автомотів ЛТД" договір оренди землі всупереч норми статті 150 Земельного кодексу України, за відсутності відповідної постанови Кабінету Міністрів України для вилучення особливо цінних земель для несільськогосподарських потреб, у зв'язку з чим таке розпорядження має бути визнано незаконним та скасовано, договір оренди землі визнано недійсним, а надана в оренду за цим договором земельна ділянка підлягає поверненню.

Не погодившись з вищевказаним судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Автомотів ЛТД" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 18.09.2014 та залишити в силі рішення Господарського суду міста Києва від 26.05.2014, посилаючись на неповне та неналежне встановлення судом апеляційної інстанції обставин справи та невідповідність висновків суду цим обставинам, що стало підставою порушення норм матеріального та процесуального права під час прийняття судом оскаржуваної постанови, в той час як рішення суду першої інстанції, на думку скаржника, прийнято при повному та належному дослідженні всіх обставин та доказів, які мають значення для справи, у відповідності до норм матеріального та процесуального права.

Крім посилань скаржника на безпідставність задоволення позовних вимог з огляду на недоведеність прокурором наявності порушення законодавства як з боку Кіровоградської обласної державної адміністрації під час винесення спірного розпорядження, так і, тим більш, з боку ТОВ "Автомотів ЛТД" під час укладення з Ульянівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області спірного договору оренди землі, у касаційній скарзі також йде мова про відсутність порушення прав Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області, а також його неналежність як позивача у справі. Крім того, скаржник посилається на порушення прокурором строку позовної давності, із заявою про застосування якої представник ТОВ "Автомотів ЛТД" звертався ще під час розгляду справи в суді першої інстанції.

У відзиві на касаційну скаргу заступник прокурора Кіровоградської області просить залишити постанову Київського апеляційного господарського суду від 18.09.2014 без змін, а касаційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Автомотів ЛТД" без задоволення як безпідставну та необґрунтовану, наголошуючи на незаконному вилученні спірної земельної ділянки, розташованої на території Новоселищної сільської ради Ульянівського району Кіровоградської області надання земельної ділянки та наданні її ТОВ "Автомотів ЛТД" для розташування комплексу придорожнього сервісу.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 18.12.2014 касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомотів ЛТД" прийнято до провадження та призначеного до розгляду на 14.01.2015.

14.01.2015 ухвалою Вищого господарського суду України продовжено строк розгляду справи № 912/2432/13 за клопотанням представника ТОВ "Автомотів ЛТД" на 15 днів, розгляд касаційної скарги відкладено до 21.01.2015.

Заслухавши доповідь судді-доповідача та пояснення присутніх у судовому засіданні касаційної інстанції 21.01.2015 прокурора та представника скаржника, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Голови Кіровоградської обласної державної адміністрації № 1089-р від 10.12.2008 "Про надання земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю "Автомотів ЛТД" для розташування комплексу придорожнього сервісу" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Автомотів ЛТД"; надано товариству в оренду на 49 років земельну ділянку площею 1,178 га пасовищ за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району, для розташування комплексу придорожнього сервісу; визначено склад угідь - землі, що використовуються в комерційних цілях, категорію земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, оборони, енергетики та іншого призначення.

26.01.2010 між Ульяновською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Автомотів ЛТД" (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до пункту 1.1 якого орендодавець надає на підставі розпорядження Кіровоградської обласної державної адміністрації № 1089-р від 10.12.2008, а орендар приймає в строкове платне користування (оренду) земельну ділянку для розташування комплексу придорожнього сервісу, яка знаходитися за адресою: Новоселицька сільська рада Ульяновського району Кіровоградської області.

Як вбачається з матеріалів справи, спір у справі виник у зв'язку із тим, що, на думку прокурора Ульяновського району, який звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області, прийняте Кіровоградською обласною державною адміністрацією розпорядження № 1089-р від 10.12.2008 є незаконним та підлягає скасуванню, у зв'язку з перевищенням органом виконавчої влади повноважень, визначених нормами Земельного кодексу України.

Статтею 12 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно положень статті 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Як встановлено статтею 3 Земельного кодексу України (в редакції, чинній станом на момент прийняття оспорюваного розпорядження) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (у відповідній редакції) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

До повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин статтею 13 Земельного кодексу України (у відповідній редакції) віднесено розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст