ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2014 року Справа № 916/1506/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Овечкіна Є.В. - головуючого, Чернова Є.В. Цвігун В.Л.за участю представників: Генеральної прокуратури України Сергіївської селищної ради розглянувши касаційну скаргу Гудименко Ю.В. Желєзко Ю.Ю. Заступника прокурора Одеської областіна постанову Одеського апеляційного господарського суду від 07.11.2013у справі№ 916/1506/13 господарського суду Одеської областіза позовомЗаступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Фонду державного майна УкраїнидоСергіївської селищної ради Комунального підприємства "Житлово-комунальне господварство смт. Сергіївка"провизнання недійсними рішень та витребування майна з чужого незаконного володінняВ С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Одеської області від 22.08.2013 р. (суддя Степанова Л.В.) позов про зобов'язання відповідачів повернути державі в особі Фонду державного майна України в особі Регіонального відділення в Одеській області ПС Сергіївка 35/10 кВ та електромережі задоволено.
Суд дійшов висновку, що спірне майно належить державі, з переліку майна згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.10.1999р. №1981 "Про забезпечення життєдіяльності житлово-комунального господарства смт. Сергіївки Одеської області", що підлягало передачі до комунальної власності смт. Сергіївка, не вбачається погодження Кабінету Міністрів України про передачу ПС 35/10 кВ, а також інших електромереж, окрім незавершених будівництвом, тоді як спірне майно побудовано та введено в експлуатацію.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 07.11.2013 р. (судді: Поліщук Л.В., Таран С.В., Туренко В.Б.) господарського суду Одеської області від 22.08.2013 р. скасовано. В позові відмовлено.
Суд апеляційної інстанції дійшов до наступних висновків щодо спірного майна: електричні мережі смт.Сергіївка були передані з державної до комунальної власності на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27.10.1999 № 1981 «Про забезпечення життєдіяльності житлово-комунального господарства смт.Сергіївки Одеської області», власного рішення відповідача № 98 від 30.03.2000 р., як незавершені будівництвом електричні мережі, були добудовані в подальшому відповідачем та зареєстровані за Сергіївською селищною радою згідно з свідоцтвами про право власності; не можливо ідентифікувати спірне майно; прокурором не доведено, що спірне майно належить Державі; Фонд державного майна України мав ще в 1999 році прийняти спірне майно у своє підпорядкування, однак цим правом не скористався.
Прокурор в касаційній скарзі просить постанову апеляційного господарського суду скасувати з підстав порушення норм процесуального та матеріального права, рішення господарського суду першої інстанції залишити в силі.
Прокурор вважає, що апеляційний господарський суд у даній справі фактично визнав втрату повноважень Фонду державного майна щодо спірного майна, виходячи виключно з того, що останній своїм правом на своєчасне отримання цього майна не скористався, що суперечить положенням ч. 2 ст.12 ЦК та ст. 319 ЦК України; апеляційний господарський суд безпідставно дійшов висновку, що ухвалою господарського суду Одеської області від 12.07.2010 справі № 17-2-1-7-32/02-6631 про припинення провадження у справі пре банкрутство ДП «Сергіївський енергорайон» РПО «Термокоменерго» встановлено обставини відмови Фонду державного майна України від спірного майна, оскільки у вказаній ухвалі про це не зазначено, по-друге, ухвала не містить преюдиціальних фактів, а містить лише посилання на відповідний доказ, а саме на лист Фонду державного майна України, який має оцінюватись судом з врахуванням положень ст.ст. 32, 33, 43 ГПК України; додатково надані відповідачем докази про виділення коштів на утримання електромереж смт. Сергіївка суд апеляційної інстанції прийняв з порушенням ст. ст. 34, 101 ГПК України, оскільки знаходження документів в архіві відповідача не може свідчити про не можливість подання вказаних доказів до винесення рішення по справі у суді першої інстанції.
Таким чином, прокурор доводить, що висновки суду апеляційної інстанції порушують норми матеріального права, що регулюють цивільні права, зокрема, права виникнення, припинення права власності, а також його захисту, а саме ст.ст. 12, 13, 319, 331, 387, 388 ЦК України, ст.ст. 6, 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", Постанови Кабінету Міністрів України "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)" від 05.11.1991 р. N 311.
Сергіївська селищна рада у відзиві проти касаційної скарги заперечує, вважає, що висновки місцевого суду про зобовязання ради вчинити будь-які дії такими, що не відповідають закону та суперечать суті прийняття радою рішень як колегіального органу; спірне майно не знаходилося у власності позивача, тому він не має правових підстав вимагати витребування майна; позивачем пропущено позовну давність, оскільки про вибуття спірного майна з державної власності йому було відомо в 1999 р.; чинні свідоцтва про право власності свідчать про права селищної ради на спірне майно, тому позбавлення її цього права суперечить ст. 41Конституції України, ст.ст. 317, 321, 373 ЦК України.
Вищий господарський суд України вивчивши матеріали справи, розглянувши доводи касаційної скарги, приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з свідоцтвом про державну реєстрацію підприємницької діяльності № 572 Сергіївський енергорайон "Молденерго" є підприємством з державною формою власності, знаходилось за адресою: Одеська область, смт. Сергіївка, було зареєстровано рішенням Білгород - Дністровського міськвиконкому № 122 від 21.01.1993р. та основними видами діяльності якого були, зокрема, вироблення та відпуск теплоенергії споживачам смт. Сергіївка та забезпечення енергопостачанням споживачів смт. Сергіївка.
Наказом Міністерства розвитку територій, будівництва та комунального господарства від 03.11.1997р. №127 у зв'язку з передачею підприємства енергорайону Сергіївка із ведення Державної компанії "Молденерго" до РПО "Термокоменерго" змінено його назву на Державне підпиємство "Сергіївський енергорайон".
З наданих прокурором додаткових документів вбачається, що електромережі смт.Сергіївка, в тому числі головна понижуюча підстанція Сергіївка 35/100кВ, належали ДП "Сергіївський енергорайон РПО "Термокоменерго", з місцем діяльності та реєстрацією на території смт.Сергіївка. Зазначене підприємство здійснювало діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та мало договірні відносини з постачання та передачі електричної енергії з Центральними електричними мережами ДАЕК "Одесаобленерго".
Постановою Верховної Ради України "Про майнові комплекси та фінансові ресурси громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташовані на території України" від 10.04.1992р. №2268-XII до визначення правонаступників загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР передано тимчасово Фонду державного майна України майно та фінансові ресурси розташованих на території України підприємств, установ та об'єктів, що перебували у віданні центральних органів цих організацій. Фонду державного майна України постановлено прийняти майно цих підприємств, установ та об'єктів до 1 травня 1992 року.
Пунктом 1 постанови Верховної Ради України "Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР" від 04.02.1994р. N 3943-XII визначено, що тимчасово, до законодавчого визначення суб'єктів права власності майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташованого на території України, зазначене майно є загальнодержавною власністю. Кабінету Міністрів України до 1 березня 1994 року у встановленому порядку визначити органи управління зазначеним майном, що тимчасово виконуватимуть ці функції до законодавчого визначення правонаступників вищезгаданого майна.
Угодою між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про взаємне визнання прав та регулювання відносин власності від 11.08.1994 (в редакції Протоколу між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Молдова про внесення змін до Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Молдова про взаємне визнання прав та регулювання відносин власності від 11 серпня 1994року, від 27.04.1999), (далі - Угода), яка ратифікована Законом України №2666 від 12.07.2001р., регулюються відносини власності на об'єкти виробничого і соціального призначення, розташовані на території України та Республіки Молдова, що були створені за часів існування СРСР.
Відповідно до статті 1 Угоди сторони взаємно визнають таким, що існує відповідно до їх національного законодавства, перехід у їх власність державного майна, у тому числі фінансових ресурсів підприємств, установ, організацій, структурних одиниць та підрозділів колишнього союзного підпорядкування, розташованих на територіях Сторін.
Згідно із приписами статті 2 Угоди кожна із Сторін визнає право власності іншої Сторони, її громадян та юридичних осіб по відношенню до розташованих на її території підприємств, установ, організацій та інших об'єктів (філіали, долі, паї, акції та інше майно), включаючи об'єкти соціально-культурної сфери (санаторії, санаторії-профілакторії, будинки і бази відпочинку, пансіонати, готелі і кемпінги, туристичні бази, дитячі оздоровчі заклади), що перебували на 1 грудня 1990 року у віданні органів державного управління іншої Сторони, а також були власністю інших юридичних осіб, у майні яких відсутня державна частка, та фізичних осіб, за винятком об'єктів, що збудовані з метою ліквідації наслідків форс-мажорних обставин. Також кожна із Сторін визнає право власності іншої Сторони по відношенню до розташованих на її території підприємств та іншого майна, що перебували на 1 грудня 1990 року у віданні міністерств союзно-республіканського підпорядкування.
Статтею 11 Угоди передбачено, що правовий статус раніше створених підприємств, визнаних на основі цієї Угоди власністю одної Сторони та розташованих на території іншої Сторони, визначається у відповідності до законодавства Сторони, на території якої знаходяться підприємства, та оформлюються протоколами між органами Сторін, уповноваженими розпоряджатися державним майном.
Із системного аналізу вищенаведених норм законодавства вбачається, що Україна визнає право власності Республіки Молдова по відношенню до розташованих на території України підприємств, установ, організацій та інших об'єктів, що перебували на 1 грудня 1990 року у віданні органів державного управління та міністерств союзно-республіканського підпорядкування. Правовий статус вказаних об'єктів, виходячи із статті 11 Угоди, визначається на підставі протоколів, укладених між органами, уповноваженими розпоряджатися державним майном обох країн, проте тимчасово, до законодавчого визначення суб'єктів права власності майна загальносоюзних громадських організацій колишнього СРСР, розташованого на території України, таке майно є загальнодержавною власністю.
Протокол між Фондом державного майна України, як органом, уповноваженим розпоряджатись державним майном, і Урядом Республіки Молдови про правовий статус майна Сергіївського енергорайону не підписувався. Разом з тим, як вбачається з листа Фонду державного майна України № 10-17-274 від 15.01.2010р. Молдавська сторона у червні 1999 року надала уточнений перелік об'єктів, розташованих на території України, на які вона може претендувати. До вказаного переліку ДП "Сергіївський енергорайон" РПО "Термокоменерго" "Сергіївський енергорайон" не включене, документи для врегулювання прав власності на нього до Фонду державного майна України не надходило.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про забезпечення життєдіяльності житлово-комунального господарства смт Сергіївки Одеської області" від 27.10.1999р. №1981 визначено прийняти пропозицію Одеської обласної державної адміністрації, погоджену з Фондом державного майна, Міністерством економіки, Міністерством фінансів та Сергіївською селищною радою, про прийняття у власність територіальної громади смт Сергіївки розташованих на території селища об'єктів житлово-комунального господарства та незавершеного будівництва згідно з додатком. Одеській обласній державній адміністрації надати Сергіївській селищній раді допомогу у підготовці об'єктів житлово-комунального господарства до роботи в осінньо-зимовий період 1999/2000 років та у створенні служби управління житлово-комунальною сферою (т.1 а.с.61).
У додатку до вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 27.10.1999р. №1981 наведено перелік об'єктів житлово-комунального господарства та незавершеного будівництва територіальної громади смтСергіївка Одеської області, до якого увійшли: житлові будинки - 75 одиниць загальною площею 85,95 тис. кв. метрів разом з будівлями, приміщеннями, спорудами, транспортними засобами, механізмами, обладнанням та устаткуванням, призначеними для обслуговування житлового фонду, водопровідні споруди (40 свердловин) та мережі протяжністю 41 кілометр, каналізаційні насосні станції, очисні споруди потужністю 4,7 куб. метрів на добу та мережі протяжністю 41 кілометр, котельня і теплові мережі, в тому числі незавершені будівництвом електричні мережі, об'єкти благоустрою - міст через лиман, вулиці та дороги протяжністю 19,3 кілометра, тротуари протяжністю 16,4 кілометра, зелені насадження (99700 одиниць). Об'єктами незавершеного будівництва є: житлові будинки (вул. Буджацька, 3/2, вул. Чорноморська, 6), поліклініка (вул. Гагаріна, 6), господарсько-складська зона (вул. Лісова, 4), будинок культури (вул. Гагаріна, 1а).
Актом прийому об'єктів житлово-комунального господарства та енергетичного комплексу до власності територіальної громади смт. Сергіївка Одеської області від 15.12.1999р. комісія, яка створена розпорядженням Білгород - Дністровського міськвиконкому від 27.05.1999р. № 429 та від 24.11.1999р. № 539, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 27.10.1999р. №1981 "Про забезпечення життєдіяльності житлово-комунального господарства смт. Сергіївки Одеської області" прийняла об'єкти житлово-комунального господарства та енергетичного комплексу у власність територіальної громади смт. Сергіївка, в тому числі незавершені будівництвом електричні мережі.
Рішенням Сергіївської селищної ради №98 від 30.03.2000р. "Про затвердження акту прийому об'єктів житлово-комунального господарства та енергетичного комплексу у власність територіальної громади смт. Сергіївка" затверджено акт від 15.12.1999р. та затверджено договір між виконавчим комітетом ради, адміністрацією ПУЖКГ та Сергіївським енергорайоном по здійсненню ними оперативного управління майном та фінансовими ресурсами, прийнятих актами у власність територіальної громади.
Актом приймання - передачі основних засобів № 1 від 30.03.2000р. на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 27.10.1999р. №1981 від Сергіївського енергорайону передано безоплатно Сергіївській селищній раді основні засоби 1978 року побудови та введених в експлуатацію у 1981 році, а саме: теплові мережі, котельню, підстанцію 35/10, електромережі, промбазу.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.