Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 20.08.2015 року у справі №913/40/13-г

Постанова ВГСУ від 20.08.2015 року у справі №913/40/13-г

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 120

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2015 року Справа № 913/40/13-г Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого:Удовиченка О.С.суддів:Погребняка В.Я., Поліщука В.Ю.розглянувши касаційну скаргу Державного підприємства "Северодонецька теплоелектроцентраль"

на постанову та на ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 26.05.2015 Господарського суду Харківської області від 11.03.2015

у справі№ 913/40/13-г господарського суду Харківської області за заявою Публічного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" доДержавного підприємства "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль" пробанкрутстворозпорядник майна Мучинський І.Д.в судовому засіданні взяли участь представники :

НАК "Нафтогаз України" - Коболєва А.В., НАК "Нафтогаз" ДК Газ України - Мирутенко О.М., ПАТ "Луганськгаз" - Румянцеву О.С., ДП Сєвєродонецька ТЕЦ - Пальчик М.О.

В С Т А Н О В И В :

Ухвалою господарського суду Луганської області від 03.01.2013 порушено провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль" (далі - ДП "Сєвєродонецька ТЕЦ") за процедурою, передбаченою ст.ст.7, 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України від 30.06.1999 N 784-XIV (далі - Закон).

Ухвалою господарського суду Луганської області від 18.02.2013 в підготовчому засіданні визнано грошові вимоги Публічного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" до ДП "Сєвєродонецька ТЕЦ", введено процедуру розпорядження майном, розпорядником майна призначено Мучінського І.Д.

Оголошення про порушення провадження у справі ДП "Сєвєродонецька ТЕЦ" опубліковано 27.03.2013.

З матеріалів справи вбачається, що ПАТ по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" звернулося до господарського суду з заявою про визнання кредиторських вимог на суму 23 467 103, 59 грн. Зазначені вимоги обґрунтовані збитками у вигляді вартості неврахованого обсягу природного газу в кількості 6992101,92 м.куб., внаслідок внесення 21.09.2010 невстановленою особою недостовірних даних до вимірювального комплексу "Флоінек" комерційного вузла обліку природного газу боржника.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 30.01.2014 визнано вимоги кредиторів, зокрема, визнано вимоги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" (далі - ПАТ по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз") в повному обсязі в сумі 23 467 103,59 грн.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 23.04.2014 ухвалу господарського суду Луганської області від 30.01.2014 скасовано частково, у задоволенні вимог ПАТ по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" в сумі 23 467 103,59 грн. відмовлено в повному обсязі, в іншій частині ухвалу господарського суду Луганської області від 30.01.2014 залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 03.07.2014 постанову Донецького апеляційного господарського суду від 23.04.2014 у справі № 913/40/13-г та ухвалу господарського суду Луганської області від 30.01.2014 скасовано в частині розгляду кредиторських вимог Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз"; в цій частині справу передано на новий розгляд до господарського суду Луганської області.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" та розпорядження Вищого господарського суду України від 02.09.2014 №28-р справу надіслано до господарського суду Харківської області.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 11.03.2015 (суддя Дзюба О.А.), яка залишена без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 26.05.2015 (колегія суддів: Фоміна В.О., Крестьянінов О.О., Шевель О.В.), заяву ПАТ по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" з грошовими вимогами до боржника задоволено частково, визнано та включено до реєстру вимог кредиторів вимоги ПАТ по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" до боржника в сумі 23442789,26 грн.

ДП "Северодонецька теплоелектроцентраль" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 26.05.2015 та ухвалу господарського суду Харківської області від 11.03.2015, постановити нове рішення, яким відмовити у визнанні кредиторських вимог ПАТ по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" у повному обсязі.

В обґрунтування касаційної скарги заявник посилається на порушення судом апеляційної інстанції при винесенні оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, зокрема:ст.23 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", ст.11112 ГПК України.

Судова колегія, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої та судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Так, судами зазначено, що постачання природного газу і послуги з його транспортування ґрунтуються на договорах, укладених між кредитором та боржником. Облік спожитого газу здійснюється комерційним вузлом обліку газу, що належить боржнику, - вимірювальним комплексом "Флоінек". При проведенні перевірки 28.02.2012 вузла обліку боржника представниками кредитора встановлено, що 21.09.2010 в програмовані параметри обчислювача "Флоінек" для розрахунку обсягів споживання природного газу внесено недостовірні дані внутрішнього діаметру 2-ої магістралі трубопроводу, по якій здійснюється подача природного газу до обладнання боржника, що призвело до несанкціонованого збільшення програмованого параметру на 50 мм, та відповідно до зменшення обчислення витрат природного газу. Зазначений факт зафіксовано шляхом складання акту №м-523 обстеження вузла обліку природного газу, який підписано керівником без заперечень.

Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, посилаючись на положення ст. 22 ЦК України, ст.ст. 1, 12, 19, 23 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", п.п. 5.9 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, зазначив, що матеріалами справи підтверджується матеріальна шкода (збитки), завдані кредитору споживанням боржником неврахованих обсягів природного газу, а, отже, вимоги кредитора підлягають визнанню та включенню до реєстру вимог кредиторів.

Відповідно до ч.1 ст.11112 ГПК України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

Суд касаційної інстанції, скасовуючи судові рішення суду першої та апеляційної інстанції, зобов'язав суди визначити правосуб'єктність боржника та порядок, підстави та наслідки притягнення до відповідальності за порушення на ринку природного газу відповідно до Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", встановити наявність чи відсутність складу делікту, а саме вини, збитків, протиправної поведінки боржника та причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками, про які заявляє кредитор, установити розмір збитків, завданих саме протиправною поведінкою боржника.

Всупереч приписам Господарського процесуального кодексу України, судами не були належним чином з'ясовані у повному обсязі всі обставини справи та не були виконані вказівки, які містяться в постанові Вищого господарського суду України від 03.07.2014.

Відповідно до Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", суб'єктами ринку природного газу є - власник природного газу, газодобувне, газорозподільне, газотранспортне підприємство (оператор), замовник, постачальник, споживач та інші фізичні або юридичні особи, відносини між якими встановлюються на підставі договорів. Споживач - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка отримує природний газ відповідно до договору про постачання природного газу та використовує його як паливо або сировину.

Статтею 12 цього Закону визначено, що несанкціонованим відбором природного газу вважається відбір спричинений самовільним під'єднанням, споживанням природного газу з навмисно пошкодженими приладами його обліку або поза охопленням приладами обліку.

Відповідно до ч.2 ст.22 ЦК України збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Згідно ч.1 ст.224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст