Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 20.07.2015 року у справі №916/5220/14

Постанова ВГСУ від 20.07.2015 року у справі №916/5220/14

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 157

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2015 року Справа № 916/5220/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Карабаня В.Я. - головуючого, Ємельянова А.С., Малетича М.М.,розглянувши матеріали касаційноїскаргипублічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"напостанову Одеського апеляційного господарського суду від 14.05.2015 у справігосподарського суду Одеської області №916/5220/14за позовомпублічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"докомунального підприємства "Іллічівськтеплоенерго" простягнення 214 131,70грн.,

за участі представників сторін:

від позивача - не з'явилися,

від відповідача - Сєдова В.Ю.,

У С Т А Н О В И В:

22.10.2012 між Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" та комунальним підприємством " Іллічівськтеплоенерго" було укладено договір №12/1104-ТЕ-23 купівлі-продажу природного газу.

За умовами, визначеними пунктами 1.1, 1.2, 3.3, 6.1, 7.2, 11.1 договору, продавець зобов'язується передати у власність покупцю у 2012 році, а покупець - прийняти та оплатити природний газ, що використовується покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням та релігійними організаціями; приймання-передача газу у відповідному місяці продажу оформлюється актом приймання-передачі; оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу, остаточний розрахунок за фактично переданий природний газ здійснюється до 14-го числа місяця, наступного за місяцем поставки газу; за несвоєчасну оплату покупцем поставленого газу у строки, визначені пунктом 6.1 цього Договору покупець зобов'язується сплатити продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу, а за прострочення понад 30 днів додатково сплатити штраф у розмірі 7 відсотків від суми простроченого платежу; договір набирає чинності з дати його підписання, поширює свою дію на відносини, що фактично склалися між сторонами з 01.10.2012 і діє в частині поставки газу до 31.12.2012 року, а в частині розрахунків - до їх повного здійснення.

На виконання своїх зобов'язань по договору, позивач протягом жовтня-грудня 2012 року передав, а відповідач отримав природний газ на загальну суму 9 506 967,86грн., що підтверджується актами прийому-передачі природного газу від 31.10.2012 на об'єм 0,135 тис. куб. м., від 31.01.2014 на об'єм 981,412 тис. куб. м., від 31.01.2014 на об'єм 2 542,108 тис. куб. м., від 30.11.2012 на об'єм 0,449 тис. куб. м., від 31.01.2014 на об'єм 3 736,797 тис. куб. м., від 31.12.2012 на об'єм 0,761 тис. куб. м.

Рішеннями виконавчого комітету Іллічівської міської ради №398 від 28.05.2009, №903 від 27.12.2010, та постановою Національної комісії регулювання електроенергетики №1777 від 14.12.2010 комунальному підприємству "Іллічівськтеплоенерго" були затверджені тарифи на теплову енергію, які покривали собівартість теплової енергії для потреб населення на 78,9%. У скоригованому тарифі для населення враховано збільшення ціни на природний газ для потреб населення на 13%, при чому фактично її зростання з 01.08.2010 склало 60%.

03.02.2013 був складений протокол №1.5, відповідно до якого для КП "Іллічівськтеплоенерго" узгодили обсяг заборгованості для проведення розрахунків за послуги теплопостачання з різниці в тарифах на послуги теплопостачання в розмірі 14 677 350,00грн. Позаяк від держави протягом 2013 року жодних коштів на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, підприємство не отримало.

17.02.2014 між Головним управлінням державної казначейської служби України в Одеській області, Департаментом фінансів Одеської обласної державної адміністрації, Департаментом розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства Одеської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Іллічівської міської ради, Відділом комунального господарства і благоустрою Іллічівськом міської ради, комунальним підприємством "Іллічівськтеплоенерго" та Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" укладено семи сторонній договір№242/30 про організацію взаєморозрахунків, предметом якого є організація проведення сторонами взаєморозрахунків відповідно до п.2 ст.16 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік".

За змістом пунктів 3-8 зазначеного договору Державна казначейська служба України перераховує Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області кошти, які надійшли до спеціального фонду державного бюджету від продажу облігацій внутрішньої державної позики у сумі 12 098 500,00грн. на підставі рішення Міністерства фінансів України. ГУ ДКСУ у Одеській області перераховує на рахунок Департаменту фінансів Одеської обласної державної адміністрації, а останній - Департаменту розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства Одеської облдержадміністрації, який надалі перераховує зазначену суму Фінансовому управлінню Іллічівської міської ради, а останній - Відділу комунального господарства і благоустрою Іллічівськом міської ради, яке в подальшому перераховує комунальному підприємству "Іллічівськтеплоенерго" цю суму коштів для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялась, транспортувалась та постачалась населенню. В свою чергу КП "Іллічівськтеплоенерго" перераховує указану суму коштів позивачу у справі, для погашення заборгованості за спожитий природний газ.

З метою виконання договору сторони зобов'язалися, зокрема, не вчиняти до проведення взаєморозрахунків дій з погашення заборгованості відповідно до договору (2.2 п.10 договору).

Після виконання договору сторони не мають одна до одної жодних претензій (п.15 договору).

Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє до повного виконання ними своїх зобов'язань за договором. Договір є дійсним лише у разі проведення відповідного фінансування (п.п.13, 14 договору).

У відповідності до цього договору, відповідач згідно платіжних доручень №307 від 27.05.2014 та №308 від 27.05.2014 перерахував позивачеві 12 098 500,00грн. в рахунок погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію. Указана сума 28.05.2014 була сплачена позивачеві Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області.

Незважаючи на підписання зазначеного договору, 25.12.2014 публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулися до суду з позовною заявою про стягнення з комунального підприємства "Іллічівськтеплоенерго" 31 194,09грн. інфляційних втрат, 18 105,31грн. 3% річних, 62 354,55грн. пені, та 102 477,75грн. 7% штрафу, мотивуючи тим, що у порушення пункту 6.1 Договору купівлі-продажу №12/1104-ТЕ-23 від 22.10.2012, останні не розрахувалися за поставлений природний газ у встановлені строки.

12.03.2015 рішенням господарського суду Одеської області (суддя Гут С.Ф.), залишеним без змін 14.05.2015 постановою Одеського апеляційного господарського суду (судді Лисенко В.А., Мацюра П.Ф., Ліпчанська Н.В.) у задоволенні позову відмовлено.

Обґрунтовуючи ухвалені у справі постанову та рішення, попередні судові інстанції зазначали про відсутність підстав для застосування положень ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, оскільки з метою виконання основного договору купівлі-продажу природного газу №12/1104-ТЕ-23 від 22.10.2012, сторони визначили новий порядок та строки оплати за ним у договорі про організацію взаєморозрахунків №242/30 від 17.02.2014, відтак враховуючи факт сплати 12 098 500,00грн. заборгованості згідно останнім, грошові зобов'язання відповідача були виконані своєчасно, що виключає можливість нарахування пені, 3% річних, інфляційних втрат та 7% штрафу на цю суму.

У касаційній скарзі публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" посилалися на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, тому просили скасувати зазначені судові рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги повністю та стягнути з комунального підприємства "Іллічівськтеплоенерго" 31 194,09грн. інфляційних втрат, 18 105,31грн. 3% річних, 62 354,55грн. пені, та 102 477,75грн. 7% штрафу, мотивуючи обґрунтованістю їх нарахування у зв'язку з існуванням на той момент заборгованості відповідача перед позивачем.

Проаналізувавши касаційну скаргу на предмет її обґрунтованості у сукупності з іншими матеріалами справи, колегія суддів приходить до висновку про відхилення вимог скарги виходячи з наступного.

Вирішуючи справу по суті, попередні судові інстанції виходили з того, що уклавши 17.02.2014 договір про організацію взаєморозрахунків №242/30, сторони цим самим змінили строк виконання грошового зобов'язання за первісним договором купівлі-продажу №12/1104-ТЕ-23.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України "Про теплопостачання" державна підтримка у сфері теплопостачання надається відповідно до обсягів коштів, передбачених законом про Державний бюджет України та місцевими бюджетами на відповідний рік, а також коштів на проведення науково-дослідних робіт з удосконалення систем теплопостачання та енергозбереження.

Згідно з ч.ч.5, 6 ст.20 Закону України "Про теплопостачання" тарифи повинні враховувати повну собівартість теплової енергії і забезпечувати рівень рентабельності не нижче граничного рівня рентабельності, встановленого Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. У разі якщо тимчасово тариф на теплову енергію встановлено нижче її собівартості з урахуванням граничного рівня рентабельності, то орган, яким установлено цей тариф, повинен передбачити механізми компенсації цієї різниці в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до п.24 ст.14 та п.2 ст.16 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.