Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 20.04.2016 року у справі №904/809/15

Постанова ВГСУ від 20.04.2016 року у справі №904/809/15

12.02.2017
Автор:
Переглядів : 123

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2016 року Справа № 904/809/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіСибіги О.М.,суддівКоробенка Г.П., Мачульського Г.М.розглянувши матеріали касаційної скаргиПриватного акціонерного товариства "Дніпропетровський тепловозоремонтний завод", м. Дніпропетровськна ухвалуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 22.02.2016 рокуу справі господарського суду Дніпропетровської областіза позовомПриватного акціонерного товариства "Дніпропетровський тепловозоремонтний завод", м. Дніпропетровськдо1. Приватного підприємства "Укрексімпром", м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська обл.; 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Толк", м. Дніпропетровськпровизнання недійсним договору цесії № 180414ц від 18.04.2014 року

за участю представників

позивача: не з'явився,

відповідача-1: Сорокіна А.В.,

відповідача-2: не з'явився

В С Т А Н О В И В:

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 10.03.2015 року залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 03.06.2015 року в задоволенні позову відмовлено.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 28.10.2015 року заяву приватного акціонерного товариства "Дніпропетровський тепловозоремонтний завод" (далі за текстом - ПрАТ "Дніпропетровський тепловозоремонтний завод") про перегляд рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.03.2015 року за нововиявленими обставинами задоволено, рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.03.2015 року - скасовано та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено у повному обсязі: визнано недійсним договір цесії № 180414ц про відступлення права вимоги боргу (заміну кредитора у зобов'язанні) від 18.04.2014 року, укладений між товариством з обмеженою відповідальністю "Толк" та приватним підприємством "Укрексімпром" (далі за текстом - ПП "Укрексімпром").

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ПП "Укрексімпром" звернулось до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.10.2015 року та прийняти нове рішення, яким заяву ПрАТ "Дніпропетровський тепловозоремонтний завод" про перегляд рішення за нововиявленими обставинами від 28.09.2015 року відхилити, а рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.03.2015 року - залишити без змін.

ПП "Укрексімпром" звернулось до суду апеляційної інстанції з клопотанням про призначення судової економічної експертизи у справі, проведення якої просило доручити Полтавському відділенню Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. проф. Бокаріуса М.С., яке обгрунтовано необхідністю з'ясування питання дійсності поставки за договором поставки № 13064т від 30.08.2013 року та, відповідно, наявності на час укладення договору цесії № 180414ц від 18.04.2014 року заборгованості за вказаним договором (дійсності переданої вимоги).

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 22.02.2016 року зупинено провадження у справі у зв'язку з призначенням судової економічної експертизи, проведення якої доручено Дніпропетровському науково-дослідному інституту судових експертиз.

Ухвалу суду апеляційної інстанції мотивовано необхідністю призначення судової економічної експертизи з метою вирішення питання щодо передання за договором цесії № 180414ц про відступлення права вимоги боргу (заміну кредитора у зобов'язанні) від 18.04.2014 року дійсної вимоги, а також для роз'яснення питань, що виникли при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань.

Не погоджуючись з ухвалою суду апеляційної інстанції, ПрАТ "Дніпропетровський тепловозоремонтний завод" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 22.02.2016 року про зупинення провадження у справі.

В обгрунтування касаційної скарги скаржник посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, зокрема, приписів ст. ст. 41, 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, оскільки, на думку скаржника, відсутні підстави для зупинення провадження у справі у зв'язку з призначенням судової економічної експертизи з огляду на те, що існують рішення судів у інших справах, які встановлюють відсутність фінансово-господарських взаємовідносин між позивачем та відповідачем-2, а питання, які ставляться перед експертом, на думку скаржника, не стосуються предмету позову.

Відповідачами відзивів на касаційну скаргу подано не було.

В судовому засіданні представник відповідача-1 проти доводів касаційної скарги заперечував та просив залишити її без задоволення, а ухвалу суду апеляційної інстанції - без змін.

Позивача та відповідача-2 згідно з приписами ст. 1114 ГПК України було належним чином повідомлено про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак вони не скористались передбаченим законом процесуальним правом на участь у розгляді справи касаційною інстанцією.

Заслухавши пояснення представника відповідача-1, приймаючи до уваги межі перегляду справи в суді касаційної інстанції, перевіривши правильність застосування судами норм процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Призначення і проведення судової експертизи врегульовано ст. 41 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до ч. 1 якої для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.

Відповідно до ч. 3 п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" № 4 від 23.03.2012 року якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.

При цьому, в п. 6 вказаної постанови Пленуму Вищого господарського суду України роз'яснено, що господарському суду слід мати на увазі, що чинне законодавство не надає йому права відмовити у призначенні судової експертизи, про яку клопочуться учасники судового процесу, за тим мотивом, що у складі суду є особи, які мають достатні для з'ясування відповідних питань спеціальні знання. За змістом ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд, яким приймаються додаткові докази і перевіряється законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі, вправі призначити судову експертизу на стадії перегляду судового рішення в апеляційному порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 41 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.02.2016 року у зв'язку із надходженням клопотання відповідча-1 про призначення у справі судової експертизи сторонам запропоновано надати перелік питань, які, на їх думку, необхідно поставити на розгляд експерту у разі призначення у справі судової експертизи та зазначити експертну установу, у якій необхідно доручити проведення судової експертизи у разі її призначення.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст