Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 19.11.2015 року у справі №910/28587/14

Постанова ВГСУ від 19.11.2015 року у справі №910/28587/14

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 166

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2015 року Справа № 910/28587/14 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :

головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівДанилової Т.Б., Костенко Т.Ф.,розглянувши касаційну скаргуПриватного акціонерного товариства "Райз-Максимко"на постанову від 18.08.2015 Київського апеляційного господарського судуу справі№910/28587/14господарського суду міста Києваза позовомПриватного акціонерного товариства "Райз-Максимко"доТовариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський елеватор"простягнення 3 947 856,00 грн. За участю представників сторін:

Від позивача - Фурман В.В. (дов. від 20.10.15)

Від відповідача - Святецький М.П. (дов. від 23.02.15)

Відповідно до розпорядження Секретаря другої судової палати від 05.11.2015 справа слухається колегією суддів у складі: головуючий - Ходаківська І.П., судді - Данилова Т.Б., Костенко Т.Ф.

ВСТАНОВИЛА:

ПАТ "Райз-Максимко" звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до ТОВ "Рівненський елеватор" про стягнення збитків у сумі 3 947 856,00 грн., понесених позивачем в зв'язку з неможливістю отримати сертифікат на насіння гібриду кукурудзи НС-301 внаслідок змішування з іншим гібридом, а відтак використання гібриду кукурудзи НС-301 за його прямим призначенням.

Рішенням господарського суду міста Києва від 12.05.2015 (Грєхова О.А., судді Літвінова М.Є., Ярмак О.М.) в позові відмовлено.

Постановою колегії суддів Київського апеляційного господарського суду від 18.08.2015 у складі: Пашкіної С.А., Кропивної Л.В., Сітайло С.Г. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

ПАТ "Райз-Максимко" у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, положень Закону України "Про насіння і садівний матеріал", Інструкції про ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки на хлібоприймальних та зернопереробних підприємствах, затв. наказом Міністерства аграрної політики України від 13.10.2008 за № 661.

ТОВ "Рівненський елеватор" у відзиві просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій залишити без змін.

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 29.04.2013 між ТОВ "Рівненський Елеватор" та ПАТ "Райз-Максимко" укладено договір про надання послуг по прийманню, сушці, обмолоту кукурудзи в качані, зберіганню та відпуску насіння кукурудзи №1, відповідно до умов якого замовник передає гібридне насіння кукурудзи в качані (надалі - продукція), а підприємство приймає продукцію та зобов'язується здійснити обмолот, сушку, калібрування, зберігання продукції та її подальший відпуск відповідно до окремих заявок замовника, які є невід'ємною частиною цього договору. Перелік послуг та їх вартість визначається в Додатку №1, який є невід'ємною частиною цього договору (п.1.1. договору).

Згідно з п. 1.2. договору вартість продукції за одну тонну складає 26400,00 грн. з ПДВ.

За умовами п.п. 1.3., 1.4. договору продукція передається на зберігання за умовою "до вимоги". Строк зберігання продукції обраховується по кількості тонно-днів збереження. Власником продукції, яка передається на зберігання є замовник.

Відповідно до п. 3.1. договору приймання продукції проводиться у відповідності з порядком і правилами, встановленими ДСТУ "Правила приймання і методи відбору проб" на відповідний вид продукції з обов'язковою присутністю представника замовника.

Якість кожної доставленої партії продукції визначається на основі аналізів, проведених лабораторією підприємства (п. 3.3. договору).

Пунктом 3.5. договору погоджено, що відпуск (повернення) продукції із зберігання проводиться підприємством партіями та у відповідних кількостях на підставі письмової вимоги замовника не пізніше трьох робочих днів з моменту отримання відповідної вимоги від замовника, в присутності його представника, при умові кінцевого розрахунку за наданий підприємством об'єм послуг.

Відпуск (переоформлення) продукції проводиться виходячи із фактичної якості продукції, що визначалася в процесі сушки, обмолоту, калібрування та зберігання, на момент відпуску (переоформлення), що повинно бути підтверджено посвідченням про якість, яке надається підприємством замовнику. При відпуску продукції вага визначається за вагами підприємства, якість продукції визначається лабораторією підприємства (п.п.3.7., 3.8. договору).

Відповідно до п. 4.2. договору проведені роботи по сушці, обмолоту, калібруванню здійснюються в присутності представника замовника та оформляються актами підробітку зерна, які є обов'язковими. Акти підробітку повинні бути підписані уповноваженими представниками сторін та складені в двох примірниках по одному для кожної з сторін.

Якість насіння після сушки, обмолоту, калібруванню визначається лабораторією підприємства та в момент відпуску насіння повинна відповідати відповідним державним стандартам України (п. 4.3. договору).

Підприємство пунктом 5.5. договору зобов'язалося, зокрема, відшкодувати замовнику втрати чи нестачу продукції, а також погіршення її якості.

В свою чергу, замовник зобов'язався, у випадку виникнення розбіжностей з підприємством по якісних показниках продукції, яку отримує замовник, для визначення якості запрошувати інспектора Державної сільськогосподарської інспекції, або експерта іншої компетентної державної організації (п. 6.4. договору).

При цьому, згідно з п.8.3. договору підприємство відшкодовує замовнику за втрату (нестачу) продукції або за таке пошкодження продукції, що призвело до погіршення споживчих якостей настільки, що використання того за призначенням стало неможливим ("істотне пошкодження") - у розмірі повної вартості продукції, виходячи із ціни продукції, що визначена пунктом 1.2. цього договору, за інші пошкодження - у розмірі суми, на яку знизилася вартість продукції, виходячи із ціни продукції, що визначена пунктом 1.2. цього договору (вказана сума визначається шляхом проведення оцінок незалежними експертами - співробітниками Державної сільськогосподарської інспекції або іншої компетентної державної організації).

Відшкодування збитків замовнику, як в першому, так і в другому випадку, проводиться підприємством за вибором замовника шляхом перерахування грошових коштів, або шляхом відшкодування в натуральному виразі однорідною продукцією належної якості.

Даний договір вступає в силу з моменту підписання сторонами і діє до 31 грудня 2013 року, а в частині невиконання зобов'язань, що виникли протягом строку дії договору - до повного їх виконання (п. 12.1. договору).

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст