ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2015 року Справа № 916/4011/14 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого - судді Полянського А.Г.,
суддів Прокопанич Г.К., Шаргала В.І.,
за участю представників сторін:
позивача: не з'явився
відповідача: не з'явився
прокурора: Збариха С.М. - прокурора відділу ГПУ
розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВА ФОРМАЦІЯ ЛІМІТЕД"
на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 17.02.2015
у справі 916/4011/14 Господарського суду Одеської області
за позовом Заступника прокурора Київського району міста Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВА ФОРМАЦІЯ ЛІМІТЕД" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Департамент комунальної власності Одеської міської ради
про внесення змін до договору оренди землі від 26.12.2008,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2014 року заступник прокурора Київського району міста Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВА ФОРМАЦІЯ ЛІМІТЕД" про внесення змін до договору оренди землі від 26.12.2008.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.10.2014 залучено до участі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Департамент комунальної власності Одеської міської ради та призначено судове засідання.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.01.2015 (судді: Шаратов Ю.А., Малярчук І.А., Волков Р.В.) за клопотанням відповідача зупинено провадження у справі №916/4011/14.
Ухвала мотивована тим, що Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 10.12.2014 у справі №522/11050/14-а за адміністративним позовом ТОВ "БЛАЗ" до Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ТОВ "МІРС" задоволено адміністративний позов та визнано протиправними та скасовані рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" та рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 №1268-VI "Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-VI Одеської міської ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси". Однак, Одеською міською радою подано апеляційну скаргу на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 10.12.2014р. у адміністративній справі №522/11050/14-а, яка прийнята до провадження Одеським апеляційним адміністративним судом та призначена до розгляду на 18.02.2015.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 17.02.2015 (судді: Будішевська Л.О., Мишкіна М.А., Таран С.В.) вищезазначену ухвалу скасовано. Постанова мотивована тим, що підставою для визначення вартості земельних ділянок, що в свою чергу зумовлює визначення розміру орендної плати, є витяги про нормативну грошову оцінку орендованих відповідачем земельних ділянок, а не відповідні рішення Одеської міської ради, тому законність чи не законність таких рішень міськради не стосується предмета дослідження (розгляду) у даній справі.
Не погоджуючись з названою постановою апеляційної інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "НОВА ФОРМАЦІЯ ЛІМІТЕД" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, просить її скасувати, а вищезазначену ухвалу суду першої інстанції про зупинення провадження у справі залишити в силі.
Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Положеннями статті 632 Цивільного кодексу України, зокрема, встановлено, що у випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
За приписами ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Частиною 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" зокрема встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
З приписів наведеного законодавства вбачається, що затверджуючи відповідним рішенням технічну документацію про нормативну грошову оцінку земель, орган місцевого самоврядування, реалізуючи свої законні повноваження в сфері питань регулювання земельних відносин, фактично запроваджує нову основу для визначення розміру орендної плати. Само по собі розроблення технічної документації з нормативної оцінки землі без її затвердження відповідною радою не може бути підставою для перегляду розміру орендної плати за землі комунальної власності. А тому, питання законності чи незаконності такого рішення органу місцевого самоврядування суттєво впливає на вирішення спору про внесення змін до договору оренди землі у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.