Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 17.09.2015 року у справі №912/4572/14

Постанова ВГСУ від 17.09.2015 року у справі №912/4572/14

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 158

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2015 року Справа № 912/4572/14

Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :

головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівФролової Г.М., Яценко О.В.,розглянувши касаційну скаргу Фермерського господарства ОСОБА_4на постанову від 23.04.2015 Дніпропетровського апеляційного господарського судуу справі№912/4572/14 господарського суду Кіровоградської областіза позовомФермерського господарства ОСОБА_4до за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів1. Новоархангельської районної ради, 2. Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області Фермерського господарства ОСОБА_5пронадання в користування земельних ділянок За участю представників сторін:

Від позивача - ОСОБА_4

Від відповідача - не з'явились

ВСТАНОВИЛА:

Фермерське господарство ОСОБА_4 звернулося до господарського суду Кіровоградської області з позовом до Новоархангельської районної ради та Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області про відновлення попереднього становища останнього шляхом надання йому Кіровоградським відділенням Держземагентства України в користування земельних ділянок на території Новоархангельського району Кіровоградської області у тому ж статусі та в тому ж розмірі, які були незаконно вилучені Новоархангельською районною радою Кіровоградської області.

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 27.01.2015 (суддя Шевчук О.Б.) в задоволені позову відмовлено.

Постановою колегії суддів Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 23.04.2015 у складі: Крутовських В.І., Дмитренко Г.К., Прокопенко А.Є. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

ФГ ОСОБА_4 у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, ст.393 Цивільного кодексу України, ст.155 Земельного кодексу України.

Новоархангельська районна рада у відзиві на касаційну скаргу зазначає, що згідно з чинним законодавством України відповідач-1 не володіє повноваженнями щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення комунальної чи державної форм власності на території Новоархангельського району, не має законних підстав для відновлення попереднього становища Позивача, а тому вважає, що рішення та постанова по справі є законними та обґрунтованими.

Новоархангельською районною радою подано клопотання про розгляд справи за відсутності представника.

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що розпорядженням представника Президента України в Новоархангельському районі Кіровоградської області №179 від 24.11.1993 ОСОБА_4 надано в постійне користування земельну ділянку площею 50,7 га на території Скалівсько - Хутірської сільської Ради народних депутатів для ведення селянського (фермерського) господарства та видано Державний акт на право постійного користування землею, який 29.11.1993 зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №3.

Розпорядженням представника Президента України в Новоархангельському районі Кіровоградської області від 09.03.1994 за №37 зареєстроване Фермерське господарство ОСОБА_4 на правах юридичної особи.

На підставі рішення другої сесії Новоархангельської районної Ради народних депутатів від 06.01.1995 за №14 ОСОБА_4 надано в постійне користування земельну ділянку площею 6,1 га на території Вільшанської сільської Ради народних депутатів для ведення селянського (фермерського) господарства та видано Державний акт на право постійного користування землею, який 12.05.1995 зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №7.

Рішенням четвертої сесії Новоархангельскої районної ради двадцять третього скликання №33 від 17.11.1998 "Про вилучення та надання земельних ділянок" у Фермерського господарства ОСОБА_4 вилучено земельні ділянки: розміром 50,7 га (Скалхутірська сільська рада) та розміром 6,1 га (Вільшанська сільська рада) з посиланням на те, що мало місце систематичне порушення строків внесення земельного податку і неефективне використання наданих земельних ділянок.

Пунктом 2 вищезазначеного рішення вилучені земельні ділянки зараховано до складу земель запасу відповідної сільської ради.

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 24.12.2004 у справі №12/375 визнано недійсним рішення Новоархангельської районної ради Кіровоградської області №33 від 17.11.1998 "Про вилучення та надання земельних ділянок" в частині вилучення земельних ділянок розміром 50,7 га (Скалхутірська сільська рада), 6,12 га (Вільшанська сільська рада) у Фермерського господарства ОСОБА_4

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 16.01.2013 у справі №5013/1542/12 визнано недійсним рішення двадцять п'ятої сесії п'ятого скликання Новоархангельської районної ради №340 від 11.06.2010 "Про внесення змін до рішень ряду сесій Новоархангельської районної ради двадцять третього скликання" в частині внесення змін до рішення четвертої сесії двадцять третього скликання Новоархангельської районної ради №33 від 17.11.1998 року "Про вилучення та надання земельних ділянок" щодо припинення права користування земельними ділянками у Фермерського господарства ОСОБА_4 50,7 га (Скалхутірська сільська рада), 6,1 га (Вільшанська сільська рада).

Позивач зазначивши, що він позбавлений права постійного користування земельними ділянками площею 56,8 га внаслідок прийняття Новоархангельською районною радою рішення №33 від 17.11.1998 та рішення №340 від 11.06.2010 "Про внесення змін до рішень ряду сесій Новоархангельської районної ради двадцять третього скликання" в частині внесення змін до рішення четвертої сесії двадцять третього скликання Новоархангельської районної ради № 33 від 17.11.1998 року "Про вилучення та надання земельних ділянок" щодо припинення права користування земельними ділянками у Фермерського господарства ОСОБА_4 50,7 га (Скалхутірська сільська рада), 6,1 га (Вільшанська сільська рада), звернувся до суду з даним позовом.

Господарськими судами попередніх інстанцій відмовлено в позові з посиланням на те, що: господарським судом визнано незаконними рішення Новоархангельської районної ради в частині вилучення (припинення права постійного користування) земельних ділянок у Фермерського господарства ОСОБА_4 загальною площею 56, 8 га, в тому числі: площею 50,7 га (Скалхутірська сільська рада) та площею 6,1 га (Вільшанська сільська рада, а в частині зарахування вилучених земель до складу земель запасу сільської ради рішення №33 від 27.11.1998 року не визнавалось недійсним і продовжувало діяти; до компетенції Новоархангельської районної ради не віднесено повноваження щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення комунальної чи державної власності на території Новоархангельського району, а до Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області із заявами про надання йому в користування земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення державної форми власності позивач не звертався.

Колегія суддів погоджується з висновками господарських судів про відмову в позові, але з інших мотивів.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про фермерське господарство" (в ред. від 23.07.1993) селянське (фермерське) господарство є формою підприємництва громадян України, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією.

Відповідно до ст.7 Земельного кодексу УРСР (в редакції на час надання земельних ділянок в постійне користування) користування землею може бути постійним або тимчасовим. Постійним визнається землекористування без заздалегідь установленого строку. Тимчасове користування землею може бути короткостроковим - до трьох років і довгостроковим - від трьох до двадцяти п'яти років. У разі виробничої необхідності ці строки може бути продовжено на період, що не перевищує одного строку відповідно короткострокового або довгострокового тимчасового користування.

Користування землею на умовах оренди для сільськогосподарських цілей повинно бути, як правило, довгостроковим.

У постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності, зокрема, громадянам України для ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст