Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 16.12.2015 року у справі №922/51/15

Постанова ВГСУ від 16.12.2015 року у справі №922/51/15

13.02.2017
Автор:
Переглядів : 293

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2015 року Справа № 922/51/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддівКорсака В.А. Данилової М.В., Данилової Т.Б.розглянувши матеріали касаційної скарги Харківської міської радина постановуХарківського апеляційного господарського суду від 20.04.2015у справі№ 922/51/15 Господарського суду Харківської областіза позовомХарківської міської радидоФізичної особи - підприємця ОСОБА_4простягнення коштів та повернення майна

в судовому засіданні взяли участь представники:

- - позивачане з'явився - - відповідачане з'явився

В С Т А Н О В И В:

В січні 2015 року Харківська міська рада звернулась до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4, в якій просило суд зобов'язати відповідача повернути в натурі територіальній громаді міста Харкова в особі Харківської міської ради безпідставно набуте майно - земельну ділянку площею 0.1466 га по АДРЕСА_1 та стягнути з відповідача на користь позивача доходи, отримані від безпідставно набутого майна в розмірі 684 374, 29 грн.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 23.02.2015 (суддя Присяжнюк О.О.) у даній справі позов задоволено частково. Стягнуто з відповідача на користь позивача доходи, отримані від безпідставно набутого майна в розмірі 684 374, 29 грн. В іншій частині позову відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 20.04.2015 (головуючий Здоровко Л.М., судді: Плахов О.В., Шутенко І.А.) вказане рішення суду першої інстанції скасовано в частині стягнення з відповідача на користь позивача доходів, отриманих від безпідставно набутого майна в розмірі 684 374, 29 грн. та прийнято в цій частині нове рішення про відмову у позові. В іншій частині рішення залишено без змін.

Не погоджуючись з постановою апеляційної інстанції, Харківська міська рада звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить її скасувати, а рішення суду першої інстанції - залишити в силі.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 не скористалась правом, наданим статтею 1112 Господарського процесуального кодексу України, не надіслало відзив на касаційну скаргу, що в силу положень зазначеної статті 1112 не перешкоджає перегляду судового акту, що оскаржується

Сторони не реалізували процесуальне право на участь у судовому засіданні суду касаційної інстанції, хоча про час та місце його проведення були повідомлені належним чином.

Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідач у справі - Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 є власником нежитлової будівлі літ. "А-1" загальною площею 488,4 кв. м. по АДРЕСА_1 на підставі рішення Господарського суду Харківської області від 05.04.2011 у справі № 5023/1504/11, що підтверджується інформацією з Реєстру прав власності на нерухоме майно № 27403198 від 29.09.2014 (а.с.23).

На підставі рішення 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.12.2007 № 291/07 Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 було надано згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 орієнтовною площею 0,150га для обслуговування нежитлової будівлі (кафе) строком до 01.06.2013.

Рішенням 23 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 20.06.2008 № 164/08 відповідачу надано в оренду земельну ділянку по АДРЕСА_1 загальною площею 0,1466 га для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі (кафе).

01.10.2014 Департаментом самоврядного контролю за використанням та охороною земель Харківської міської ради проведено обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 0,1466 га, в ході якого встановлено, що вона використовується відповідачем для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі. Межі земельної ділянки визначені відповідно до зовнішніх меж будівлі, огорожі, з врахуванням земельної ділянки фасадної частини будівлі, згідно з рішенням Харківської міської ради від 20.06.2008 № 164/08 "Про припинення та надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд".

В своєму позові позивач послався на те, що відповідач без достатніх правових підстав користується земельною ділянкою площею 0,1466 по АДРЕСА_1, оскільки відповідного права за ним не зареєстровано, що стало підставою для звернення до господарського суду з позовом про повернення безпідставно набутого майна (земельної ділянки) та стягнення з відповідача доходів, отриманих від користування цим майном.

Колегія суддів вважає висновки судів попередніх інстанцій про відмову в задоволенні позову в частині зобов'язання відповідача повернути безпідставно набуте майно достатньо обґрунтованими, враховуючи наступне.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно частиною першою статті 316 Цивільного кодексу України (далі по тексту - ЦК України) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки (ст. 179 ЦК України).

До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч. 1 ст. 181 ЦК України).

Згідно чинного земельного законодавства використання землі здійснюється або на праві власності, або на праві користування земельною ділянкою.

Як встановлено господарськими судами, відповідачу на праві приватної власності належить нежитлова будівля літ. "А-1" загальною площею 488,4 кв. м., яка розташована на спірній земельній ділянці, право власності чи користування на яку не оформлено.

Як встановлено судами та не заперечується сторонами відповідач не набув ані права власності, ані права користування спірною земельною ділянкою.

Відповідно до статті 120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст