Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 16.07.2014 року у справі №903/1148/13

Постанова ВГСУ від 16.07.2014 року у справі №903/1148/13

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 363

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2014 року Справа № 903/1148/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючогоПолянського А.Г.,суддівКоробенка Г.П., Мачульського Г.М. (доповідач),розглянувши у відкритому судовому засіданнікасаційну скаргузаступника прокурора Рівненської областіна постановуРівненського апеляційного господарського судувід19.02.2014р.у справі№903/1148/13Господарського судуВолинської областіза позовомВолинського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській областідоДержавного підприємства "Цуманське лісове господарство"треті особи1. Берестянська сільська рада 2. Головне управління Державної казначейської служби у Волинській областіпростягнення суми

за участю

- прокурора:Гнатюк М.М. (посвідчення від 30.07.12р., № 000563), -

В С Т А Н О В И В:

Звернувшись в суд з даним позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області (далі - позивач), Волинський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері просив стягнути з Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" (далі - відповідач) 108637,50 грн. збитків. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач без відповідного дозволу та затверджених лімітів всупереч приписів законодавства про природно-заповідний фонд здійснив вирубку дерев.

Рішенням Господарського суду Волинської області від 13.01.2014р. (суддя Черняк Л.О.), залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 19.02.2014р. (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Мамченко Ю.А., судді Дужич С.П., Саврій В.А.), в позові відмовлено.

У касаційній скарзі заступник прокурора Рівненської області просить скасувати прийняті у справі рішення та направити справу на новий розгляд, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 10 березня 1995 року Міністром охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України затверджено Положення про ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Кормин" Ківерцівського району Волинської області. Заказник, загальною площею 549 га., розташований на території Цуманського держлісгоспу лісогосподарського об'єднання "Волиньліс", у Берестянському лісництві, кв.2, 4, 7, 12, 15, 10, 25, 29, 35, 36, 43, 44, 52 (п.1.2 Положення). Територія, що оголошена заказником, не вилучається із землекористування Цуманського держлісгоспу, який здійснює на ній свою діяльність у відповідності з цим положенням та іншими нормативними документами, несе відповідальність за належне дотримання встановленого заповідного режиму.

Також судами встановлено, що згідно до акту від 03.06.2013р. проведеної позивачем позапланової перевірки дотримання природоохоронного законодавства при збереженні природно-заповідних об'єктів і територій загальнодержавного значення під час здійснення спеціального використання природних ресурсів відповідачем у 2012 році на території ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Кормин", утвореного відповідно до Указу Президента України від 10.12.1994 року №750/94 без дотримання статті 91 Закону України "Про природно-заповідний фонд" та Інструкції про порядок установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.01.2008р. №27, на площі 549 га проведено санітарно-оздоровчі заходи (рубку дерев), а саме: вибірково санітарна рубка у кв.35 вид.33 пл.2,6 га, причому зрубано 121 сироростуче дерево та 67 сухостійних дерев; вибірково - у кв.44 вид.35 пл.3,2 га зрубано 29 сироростучих дерев та 5 сухостійних дерев; при очистці лісу від захаращеності у кв.15 вид.36, 37 пл.3, 6 зрубано 69 сироростучих дерев та 53 сухостійних дерев; під час іншої господарської рубки у кв.25 вид.14 пл. 0,1 га зрубано 85 сироростучих дерев та 4 сухостійних дерева.

У польових перелікових відомостях від 26.04.2013р. зазначено породу дерев, їх технічну придатність, діаметр пня в корі, см., діаметр.

Згідно розрахунку, проведеного у відповідності до додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998р. №521 "Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України" (далі - Постанова про затвердження такс) та польових перелікових відомостей від 26.04.2013р.: розмір шкоди, заподіяної внаслідок проведення господарської рубки (розширення дороги) 2012 року в кв.25, вид.14 в межах території ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Кормин" без ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду та без дозволів, що видаються органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, складає 6030,50грн.; розмір шкоди, заподіяної внаслідок проведення очистки лісу від захаращення в кв.29, вид 32, пл.4,1 га. складає 17840,50 грн.; шкода заподіяна очисткою лісу від захаращення в кв.15, вид. 36, 37, пл.3,6 га., складає 23998,00 грн.; розмір шкоди внаслідок проведення вибірково санітарної рубки в кв.44, вид. 35, пл.3,2 га, та в кв.35, вид.33, пл.2,6 га складає відповідно 26431,50 грн. та 34337,00 грн.

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, своє рішення про відмову у позові мотивував тим, що поліпшення якісного складу лісів, до заходів якого відноситься виконання санітарно-оздоровчих заходів, не належить до спеціального використання лісових ресурсів, тому відповідач не порушував приписів законодавства.

Між тим судові рішення підлягають скасуванню як такі, що прийняті при неповному з'ясуванні всіх обставин справи виходячи з наступного.

Так, статтю 67 Лісового кодексу України передбачено, що у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів, зокрема, заготівля деревини (п.1 ч.1).

Згідно до ч.4 статті 70 Лісового кодексу України деревина заготовляється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не пов'язаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).

Пунктом 2 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995р. №555, (далі - Санітарні правила) визначено, що санітарно-оздоровчі заходи є частиною комплексу профілактичних заходів, які проводяться лісокористувачами з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стихійними природними явищами та техногенними впливами.

До санітарно-оздоровчих заходів належать: вибіркові санітарні рубки; суцільні санітарні рубки; ліквідація захаращеності; запобігання виникненню та поширенню осередків шкідників і хвороб лісу; захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб (пункт 4 Санітарних правил).

Згідно акту від 03.06.2013р. відповідачем проведено вибіркову санітарну рубку, очистку лісу від захаращеності, іншу господарську рубку.

При цьому, під час проведення іншої господарської рубки, зміст якої із встановлених судами обставин справи, незрозумілий, зрубано 85 сироростучих дерев та 4 сухостійних дерева.

Санітарно-оздоровчі заходи проводяться на основі відповідних планів незалежно від віку лісонасаджень у лісах усіх груп і категорій захисності (п.5 Санітарних правил).

Судами встановлено, що відповідно до лісорубних квитків від 10.07.2012 року, 15.03.2012 року, 27.01.2012 року, актів освідчення заготівельної деревини і місць рубок від 21.12.2012 року, 29.03.2012 року, 29.11.2012 року, 11.12.2012 року, 18.11.2012 року рубка проводилася вибірково згідно плану санітарно-оздоровчих заходів на 2012 рік. На підтвердження наведеного відповідачем надавалися суду першої інстанції (в оригіналі) додатки до плану проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах природно-заповідного фонду відповідача на 2012 рік. Вказані лісорубні квитки та акти освідчення заготівельної деревини і місць рубок, як зазначили суди в своїх рішеннях, свідчать про те, що ними не передбачалось надання дозволу на рубки головного користування лісопродукції, а було надано дозвіл на вирубування з метою санітарно-оздоровчих заходів на 2012 рік маси деревини: ділової, дров'яної, ліквіду із крони.

В Додатку 1 до Санітарних правил затверджено форму Плану проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах, в якому, зокрема, вказується причина призначення заходів, запас деревини, що підлягає вирубуванню.

Враховуючи те, що судами першої інстанції сам план проведення санітарно-оздоровчих заходів не надавався, його копія в матеріалах справи відсутня, суди необгрунтовано визначили, що проведені відповідачем рубки відповідали затвердженому плану.

Відповідно до п.10 Санітарних правил вибіркові санітарні рубки здійснюються лісокористувачами шляхом вилучення з насаджень сухостійних, усихаючих, сильно ослаблених, пошкоджених шкідниками, хворобами та внаслідок стихійних природних явищ і техногенних впливів окремих дерев або їх груп запасом 5 і більше куб. метрів з гектара за умови, що вилучення цих дерев не призведе до зменшення повноти (всіх ярусів) нижче ніж 0,5 пристигаючих, стиглих та перестійних деревостанів і нижче 0,4 - інших насаджень. З метою збереження цінних насаджень орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового та мисливського господарства, територіальні органи Держлісагентства можуть визначати з урахуванням породного складу, цільового призначення лісів, природних особливостей регіону інші граничні величини повноти насаджень та їх запасу. На територіях природно-заповідного фонду таке визначення здійснюється за погодженням з обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.

Згідно до пункту 40 Санітарних правил під час вибіркових і поступових рубок головного користування, рубок догляду за лісом насамперед здійснюється вирубування дерев III і lV категорій стану з місцевим пошкодженням і відмиранням коренів, стовбура та його частини, грубих сучків або всієї крони, заселені чи відпрацьовані стовбуровими шкідниками і уражені хворобами.