Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 15.06.2016 року у справі №908/852/14

Постанова ВГСУ від 15.06.2016 року у справі №908/852/14

11.02.2017
Автор:
Переглядів : 359

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2016 року Справа № 908/852/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Козир Т.П. - головуючого, Дунаєвської Н.Г., Іванової Л.Б.,

за участю представників: позивача - Губорєва К.С. дов. від 27 квітня 2016 року та Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради - Жукової О.В. дов. № 01-18/2 від 4 липня 2016 року, Зубара О.А. дов. № 01-18/279 від 14 червня 2016 року,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу ПАТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 29 лютого 2016 року у справі Господарського суду Запорізької області за позовом ПАТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради, Запорізької міської ради та Виконавчого комітету Запорізької міської ради, треті особи - Департамент фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради, Департамент фінансів Запорізької обласної державної адміністрації та Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області, про стягнення суми,

УСТАНОВИВ:

У березні 2014 року Державне підприємство "Придніпровська залізниця" (далі - позивач) звернулось до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі - відповідач-1) з позовом про стягнення 464336 гривень 00 коп. збитків, завданих у зв'язку з перевезенням пасажирів пільгових категорій в приміському сполученні залізничним транспортом у жовтні 2013 року.

Позовні вимоги обґрунтовані нездійсненням відповідачем-1, як розпорядником бюджетних коштів, розрахунків з позивачем за перевезення окремих категорій громадян в приміському залізничному сполученні за пільговими тарифами у 2013 році, що призвело до спричинення позивачу збитків.

Господарським судом Запорізької області в процесі розгляду даної справи в порядку ст. 25 Господарського процесуального кодексу України замінено Державне підприємство "Придніпровська залізниця" на його правонаступника - ПАТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця".

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 18 січня 2016 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 29 лютого 2016 року рішення Господарського суду Запорізької області від 18 січня 2016 року залишено без змін, а апеляційну скаргу ПАТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" - без задоволення.

У касаційній скарзі ПАТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 18 січня 2016 року та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 29 лютого 2016 року, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм ст. ст. 4-2, 4-3, 33, 34, 43 Господарського процесуального кодексу України, ст. 174, ч. 7 ст. 181 Господарського кодексу України, ст. 11 Цивільного кодексу України, ст.ст. 19, 129 Конституції України, ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт", Закону України "Про державний бюджет на 2013 рік".

Представники Запорізької міської ради, Виконавчого комітету Запорізької міської ради, Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради, Департаменту фінансів Запорізької обласної державної адміністрації та Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області у судове засідання не з'явились.

Враховуючи, що про час та місце розгляду касаційної скарги Запорізька міська рада, Виконавчий комітет Запорізької міської ради, Департамент фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради, Департамент фінансів Запорізької обласної державної адміністрації та Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області повідомлені належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, обговоривши доводи касаційної скарги та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що у жовтні 2013 року Державним підприємством "Придніпровська залізниця" здійснювалися перевезення пільгових категорій пасажирів приміським залізничним транспортом по станціям: Дніпробуд-2, Запоріжжя-1, Запоріжжя-2, Запоріжжя-Ліве, ім. А.Алімова, Запорізька Січ, Передатна.

Витрати позивача за перевезення пільгових категорій пасажирів у вказаний період склали 464336 гривень 76 коп.

Листом № ДН - 304/1142-Л від 7 листопада 2013 року Державне підприємство "Придніпровська залізниця" на адресу Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради направило розрахунок видатків за жовтень 2013 року на компенсацію за пільговий проїзд громадян у приміському сполученні, згідно якого оформлено безкоштовний проїзд 57168 пасажирам пільгових категорій, при цьому сума збитків від цих перевезень склала 464336 гривень 76 коп.

Також відповідачу за жовтень 2013 року направлено облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом у приміському сполученні окремих громадян на суму 464336 гривень 76 коп. та рахунок для сплати № 151 від 7 листопада 2013 року на зазначену суму.

Претензією № 13-01/13 від 29 листопада 2013 року Державне підприємство "Придніпровська залізниця" звернулось до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради з вимогою про сплату збитків у розмірі 464336 гривень 76 коп. за надання послуг з пільгового проїзду окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у жовтні 2013 року.

Вказану претензію Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради залишено без задоволення з посиланням на відсутність укладеного між сторонами договору, який є обов'язковим в силу закону (відповідь № 01-08/600 від 25 грудня 2013 року).

Обгрунтовуючи позовні вимоги, Державне підприємство "Придніпровська залізниця" зазначило, що у жовтні 2013 року здійснювалось перевезення окремих категорій громадян в приміському залізничному сполученні за пільговими тарифами, а Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради, як розпорядник бюджетних коштів, розрахунки за вказані пільгові перевезення не здійснило, що призвело до спричинення позивачу збитків у розмірі 464336 грн. 76 коп., на підтвердження чого останнім надано до матеріалів справи належним чином засвідчені копії зведеної відомості по типах квитків з 1 жовтня 2013 року по 31 жовтня 2013 року, позиційні звіти по безплатних дитячих проїзних документах, зведені відомості по типах квитків за період з 1 жовтня 2013 року по 31 жовтня 2013 року, позиційні звіти по безплатних проїзних документах за період з 1 жовтня 2013 року по 31 жовтня 2013 року.

Також Державне підприємство "Придніпровська залізниця" в обгрунтування своїх вимог посилається на рішення Запорізької міської ради № 9 від 24 грудня 2012 року "Про бюджет міста на 2013 рік" та № 20 від 30 жовтня 2013 року "Про внесення змін до рішення міської ради від 24.12.2012 р. № 9 "Про бюджет міста на 2013 рік".

Пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом визначено Законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, членів їх сімей", "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", постановою Кабінету Міністрів України №354 від 17 травня 1993 року "Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування", Угодою від 12 березня 1993 року про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них, та ін.

За приписами ч. 5 ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт" для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Згідно пп. "б" п. 4 ч. 1 ст. 89, ч. ч. 1, 5 ст. 102 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, зокрема, здійснюються компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.