Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 15.01.2014 року у справі №911/2029/13

Постанова ВГСУ від 15.01.2014 року у справі №911/2029/13

28.02.2017
Автор:
Переглядів : 475

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2014 року Справа № 911/2029/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіХодаківської І.П. (головуючого), суддівДанилової М.В.(доповідача), Данилової Т.Б.за участю представників:позивача відповідачаЖарий О.К. (дов. від 29.03.2013 № 12-27-1268) Жидецька К.В. (дов. від 26.02.2013 р.), Сікорський Т.Г. (дов. від 26.02.2013 р.)розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Бориспільської міської радина постановуКиївського апеляційного господарського суду від 30.10.2013 р.у справі № 911/2029/13 господарського суду Київської областіза позовомБориспільської міської ради доТовариства з обмеженою відповідальністю "Біопром"пророзірвання додаткового договору оренди землі від 10.02.2012 р.

В С Т А Н О В И В :

Бориспільська міська рада звернулась до господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Біопром" про розірвання додаткового договору від 10.02.2012 р. до договору оренди землі від 18.01.2008 р. та скасування державної реєстрації вказаного додаткового договору.

В обґрунтування позовних вимог Бориспільська міська рада, посилаючись на приписи статей 16, 21, 202, 203, 210, 215, 216, 651, 653 Цивільного кодексу України, статей 20, 179, 207 Господарського кодексу України, статей 152, 211 Земельного кодексу України, статей 26, 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вказувала на те, що додатковий договір від 10.02.2012 р., яким внесено зміни до предмета договору оренди від 18.01.2008 р. щодо призначення переданої в користування земельної ділянки, укладений без згоди орендодавця, яка має бути виражена шляхом прийняття міською радою відповідного рішення, що свідчить про порушення встановлених законом вимог про порядок передачі в оренду земель, які належать до комунальної власності і, як наслідок, є підставою для розірвання додаткового договору. Окрім цього, позивач зазначав, що рішенням Бориспільської міської ради від 23.04.2013 р. № 3165-38-YI в затвердженні спірного додаткового договору було відмовлено.

Рішенням господарського суду Київської області від 22.07.2013 р. у даній справі (суддя Щоткін О.В.) у задоволенні позову відмовлено повністю.

Мотивуючи рішення, суд першої інстанції, посилаючись на приписи цивільного та земельного законодавства, зазначав про відсутність підстав для розірвання додаткового договору від 10.02.2012 р., оскільки необхідною умовою для укладення договору оренди земельної ділянки, що належить до комунальної власності, як і для внесення змін до цього договору, є наявність рішення відповідного органу. Як зазначено місцевим судом, додатковий договір від 10.02.2012 р. укладений на підставі рішення Бориспільської міської ради від 31.01.2012 р., яким було надано погодження на внесення змін до основного договору, тобто з дотриманням сторонами порядку внесення змін визначеного чинним законодавством.

Доводи позивача щодо наявності рішення Бориспільської міської ради від 23.04.2013р. № 3165-38-YI суд спростовує тим, що наявність такого рішення не є підставою для розірвання додаткового договору.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 30.10.2013 р. у даній справі (колегія суддів: головуючий Кропивна Л.В., Пашкіна С.А., Отрюх Б.В.) рішення господарського суду Київської області від 22.07.2013 р. залишено без змін з тих же підстав.

Бориспільська міська рада завернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Київської області від 22.07.2013 р. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 30.10.2013 р. у даній справі скасувати, та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Обґрунтовуючи касаційну скаргу, скаржник посилається, зокрема, на доводи, викладені в позовній заяві, вказуючи на те, що судами попередніх інстанцій було порушено та неправильно застосовано норми матеріального права, надано невірну оцінку рішенню Бориспільської міської ради № 1637-21-V від 31.01.2012 р. та не враховано того, що вказане рішення скасовано рішенням міської ради від 26.03.2013 р. № 2997-36- V.

У відзиві на касаційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Біопром" просить рішення господарського суду Київської області від 22.07.2013 р. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 30.10.2013 р. у даній справі залишити без змін, а касаційну скаргу Бориспільської міської ради без задоволення, посилаючись на те, що Бориспільська міська рада рішенням від 31.02.2012 р. надала згоду на зміну умов договору від 18.01.2008 р., вказане рішення на момент укладення додаткового договору від 10.02.2012 р. було чинним і сторонами цього договору виконані усі необхідні умови, передбачені законом для укладення такого договору.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 17.12.2013 р. у даній справі колегією суддів у складі: головуючого Корсака В.А., суддів: Данилової М.В. (доповідача), Данилової Т.Б., касаційну скаргу Бориспільської міської ради прийнято до провадження та призначено до розгляду на 15.01.2014 р.

Розпорядженням Заступника секретаря другої судової палати Вищого господарського суду України № 03-05/8 від 09.01.2014 р., у зв'язку з перебуванням судді Корсака В.А. у відпустці для розгляду справи № 911/2029/13 сформовано колегію суддів у складі: головуючого Ходаківської І.П., суддів Данилової М.В. (доповідача), Данилової Т.Б.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Предметом спору у даній справі є вимога Бориспільської міської ради про розірвання додаткового договору від 10.02.2012 р. до договору оренди землі від 18.01.2008 р. та скасування державної реєстрації вказаного додаткового договору, у зв'язку з тим, що він укладений за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування.

Згідно статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад відносяться питання, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

За приписами частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 648 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

У відповідності до частини 2 статті 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

За приписами статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Відповідно до частин 3, 4 статті 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.