Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 14.12.2016 року у справі №910/2651/16

Постанова ВГСУ від 14.12.2016 року у справі №910/2651/16

03.02.2017
Автор:
Переглядів : 181

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2016 року Справа № 910/2651/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючогоМачульського Г.М. (доповідач),суддівДроботової Т.Б., Кравчука Г.А.розглянувши у відкритому судовому засіданнікасаційну скаргуПублічного акціонерного товариства "Аграрний фонд"на постановуКиївського апеляційного господарського судувід22.09.2016у справі№910/2651/16Господарського суду міста Києваза позовомПублічного акціонерного товариства "Млибор"доПублічного акціонерного товариства "Аграрний фонд"про стягнення сумиза зустрічним позовомПублічного акціонерного товариства "Аграрний фонд"доПублічного акціонерного товариства "Млибор"простягнення суми

за участю

- позивача:1) Боброва О.Ю. (довіреність від 01.09.2016) 2) Гуськова О.А. (довіреність від 04.04.2016)- відповідача:1) Деруга Н.О. (довіреність від 19.04.2016) 2) Адамчук Л.І. (довіреність від 13.04.2016),

В С Т А Н О В И В:

Звернувшись у суд з даним позовом, Публічне акціонерне товариство "Млибор" (далі - позивач) просило, з урахуванням уточнення позовних вимог стягнути з Публічного акціонерного товариства "Аграрний фонд" (далі - відповідач) заборгованість у розмірі 38414,98 грн. за договором складського зберігання від 01.11.2013 № 200-05/13.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач порушив взяті на себе договірні зобов'язання щодо оплати позивачу вартості наданих послуг із зберігання зерна, у зв'язку з чим у відповідача утворилася заборгованість, яка підлягає стягненню у судовому порядку.

У лютому 2016 року відповідач подав до господарського суду зустрічну позовну заяву, де просив стягнути з позивача 25682,52 грн. збитків, 1 341,81 грн. інфляційних втрат та 595,30 грн. три відсотки річних.

Зустрічні позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач неправомірно списавши зерно при відвантаженні, допустив нестачу зерна у відповідному обсязі, у зв'язку з чим завдав відповідачу збитків.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 09.06.2016 (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Домнічева І.О., судді Нечай О.В., Усатенко І.В.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 22.09.2016 (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Гаврилюк О.М., судді Майданевич А.Г., Гончаров С.А.), первісний позов задоволено, у зустрічному позові відмовлено.

У касаційній скарзі відповідач просить скасувати вказані вище судові рішення та прийняти нове, про відмову у задоволення первісного позову та про задоволення зустрічного позову, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права.

У відзиві позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін, посилаючись на їх законність та обгрунтованість.

Переглянувши у касаційному порядку судові рішення, колегія суддів Вищого господарського суду України, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, виходить з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 01.11.2013 між позивачем та відповідачем укладений договір складського зберігання № 200-05/13, згідно з умовами пункту 1.1 якого відповідач зобов'язався передати, а позивач прийняти на зберігання зернові, зернобобові, олійні культури за заліковою вагою у кількості, яка визначається по фактичній кількості зерна, що надійшло на карточку відповідача і засвідчується складськими квитанціями та в установлений строк повернути їх відповідачу або особі, зазначеній ним, як одержувач, відповідно до якісних показників, передбачених діючими ДСТУ.

Відповідно до пунктів 5.2, 5.3 договору розмір плати (тарифу) за надання послуг по зберіганню зерна становить 13,75 грн., крім того ПДВ 2,75 грн., а всього з ПДВ 16,50 грн. за тонну на місяць. Відповідач оплачує вартість послуг із зберігання зерна на підставі наданих позивачем у термін до 10-го числа наступного за звітним місяцем одним пакетом належним чином оформлених відповідних документів.

Судами також встановлено, що позивач відповідно до складських квитанцій приймав та зберігав зерно, проте відповідач в порушення умов договору не здійснив оплати вартості наданих позивачем послуг із зберігання за період з грудня 2014 року по вересень 2015 року.

Задовольняючи первісний позов місцевий господарський суд, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, своє рішення мотивував тим, що відповідач неналежним чином виконав договірні зобов'язання щодо своєчасної оплати послуг, які були наданні позивачем, а тому заборгованість, яка виникла у відповідача, підлягає стягненню. Відмовляючи у задоволенні зустрічного позову суд зазначив, що відповідач не довів наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення у діях позивача, необхідних для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, відтак дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення заявленої відповідачем суми збитків.

У касаційній скарзі відповідач, як на підставу неправильного застосування судами норм матеріального та процесуального права, посилається на те, що суди неправильно не застосували до спірних правовідносин положення чинного законодавства.

Підстави для скасування постанови суду апеляційної інстанції відсутні виходячи із наступного.

Відповідно до приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, статті 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною першою статті 936 Цивільного кодексу України визначено, що за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.

Статтею 938 цього кодексу передбачено, що зберігач зобов'язаний зберігати річ протягом строку, встановленого у договорі зберігання (ч.1).

Відповідно до частини першої статті 946 наведеного кодексу плата за зберігання та строки її внесення встановлюються договором зберігання.

Згідно пункту 24 статті 1 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" складські документи на зерно - це товаророзпорядчі документи, що видаються зерновим складом власнику зерна як підтвердження прийняття зерна на зберігання та посвідчення наявності зерна і зобов'язання зернового складу повернути його володільцеві такого документа.

Як встановлено судами, згідно умов договору та складських документів на зерно позивач у спірний період надавав відповідачу послуги із зберігання зерна, проте відповідач їх не оплачував у термін, який був визначений сторонами у п.5.3 договору, у зв'язку з чим у відповідача виник борг у розмірі 38414,98 грн.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст